Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

A.Karpovas: „V.Mikėnas buvo unikalus žmogus“

Anatolijus Karpovas Vilniuje
Alfredo Pliadžio nuotr. / Anatolijus Karpovas Vilniuje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Į Vilniuje vykstantį tarptautinį 100–sioms Vlado Mikėno gimimo metinėms skirtą turnyrą atvyko dvyliktasis pasaulio šachmatų čempionas Anatolijus Karpovas. Vienas garsiausių XX amžiaus šachmatininkų prisipažino, kad Vladą Mikėną jis labai gerbė, todėl kvietimo atvykti į Vilnių tiesiog negalėjo atsisakyti, nors jo darbotvarkė – labai įtempta.

Vilnius 59–erių metų A.Karpovo darbotvarkėje atsirado tarp kelionių į Kiniją ir Jungtines Amerikos Valstijas. Nors lėktuvų skrydžiai ir nebuvo palankūs, Karpovas su malonumu sutiko atvykti į Vilnių, kuriame bus iki pirmadienio. Beje, buvo tikimasi, kad V.Mikėno 100–osioms metinėms skirtą turnyrą pagerbs ir Garis Kasparovas, tačiau pastarasis atsiuntė savo sveikinimą varžybų dalyviams ir pažadėjo Lietuvos sostinę aplankyti artimiausioje ateityje.

„Tais laikais, kai Vladas Mikėnas dar pats aktyviai dalyvaudavo varžybose, didmeistrių rango nebuvo. Jam jo ir nebūtų reikėję – jis tiesiog buvo maestro. Didis žmogus. Aš jį labai gerbiu. Vladas pats pažinojo beveik visus šachmatų pasaulio čempionus, su daugeliu jų yra žaidęs. Kai aš pradėjau kovas dėl pasaulio čempiono titulo (tai buvo XX amžiaus aštuntasis dešimtmetis), Mikėnas teisėjaudavo varžybose. Mūsų santykiai buvo išties geri. Bet žmogiškus santykius mes prisimindavome tik tada, kai baigdavosi šachmatų partija – teisėjaudamas jis sugebėdavo išlaikyti ypatingą korektiškumą. Juk visi žinome, kad tada šachmatų mačai dėl pasaulio čempiono titulo buvo ne tik varžybos. Tai buvo ir politika. O Vladas visuomet išlikdavo didžiu žmogumi. Jį gerbė visi, kas jį pažinojo“, – komplimentų negailėjo A.Karpovas.

Labai džentelmeniškai svečias atsiliepė ir apie Lietuvos didmeistrę Viktoriją Čmilytę, su kuria yra žaidęs. „Tai puiki moteris ir aukščiausio lygio žaidėja. Man ji labai patinka. Manau, kad ji turėjo puikią progą tapti pasaulio čempione, deja, tada savo šanso neišnaudojo. Dabar tai padaryti yra žymiai sunkiau, nes laikas nestovi vietoje“.

Pasaulio čempiono teigimu, būtent šilti tarpusavio santykiai paskatino jį prieš 7–8 metus pradėti bendradarbiavimą su Lietuvos šachmatų federacija. Bendradarbiavimą su Lietuvos šachmatų federacija jis ir šiandien vadina pavyzdžiu daugeliui kitų šalių. Šio dešimtmečio pradžioje buvo pradėti projektai Vilniuje, Alytuje ir Ignalinoje – pats Karpovas važinėjo po mokyklas, kur buvo bandome populiarinti šachmatus: „Prieš  du dešimtmečius, kai mes kovodavome dėl pasaulio čempiono vardo, šachmatų mačai traukdavo viso pasaulio dėmesį. Nesakau, kad mes prilygdavome futbolo pasaulio čempionatams, bet tikrai lenkdavome golfą arba tenisą. Gal ir krepšinį. Pažiūrėkite – kur dabar golfas ir tenisas. Šios sporto šakos labai išpopuliarėjo, o šachmatai liko stovėti vietoje. Gal net atvirkščiai – ritasi žemyn. Šios tendencijos ir paskatino mane šiais metais siekti FIDE prezidento posto. Nors rinkimų nelaimėjau, tačiau ši rinkimų kampanija mane paskatino suartėti su G.Kasparovu – mes nebeesame varžovai prie šachmatų lentos, tačiau ši sporto šaka mums yra labai svarbi. Mūsų požiūris į šachmatų perspektyvą yra panašus, todėl tikėjomės, kad drauge galėsime imtis permainų. Nelaimėjome, tačiau tikiuosi, kad mūsų iniciatyvos tikrai bus įgyvendintos. Tam, kad šachmatai vėl susigrąžintų turėtas populiarumo pozicijas, būtina pirmiausia susitvarkyti federacijos viduje“, – sakė Karpovas.

O kad ši sporto šaka gali būti masiška, įrodo kitų valstybių pavyzdžiai. Pavyzdžiui, Švedijos parlamentas prieš beveik du dešimtmečius įtraukė šachmatus į privalomų dalykų vidurinėse mokyklose sąrašą. Šiuo pavyzdžiu yra pasekusi Ispanija, dauguma Pietų Amerikos valstybių, daug dėmesio šachmatų propagavimui skiria Kinija ir Indija. Pavyzdžiui, Rusijoje šiuo metu dviejose aukštosiose mokyklose ruošiami šachmatų specialistai, tačiau per metus diplomus gauna apie 100 absolventų, o vien Maskvoje yra 2000 mokyklų.

Karpovas norėtų, kad FIDE taptų panaši į Tarptautinį olimpinį komitetą. O šios sporto šakos propagavimui padeda glaudūs ryšiai su UNESCO ir UNICEF organizacijomis, pats pasaulio čempionas yra UNICEF geros valios ambasadorius.

V.Mikėno vardo turnyro Vilniuje nugalėtojui A.Karpovas atvežė unikalių šachmatų rinkinį. Iš brangaus medžio pagamintos figūros turi unikalią savybę – jų negalima pargriauti, nes figūros vėl „atsistoja“. Todėl toks rinkinys, kainuojantis apie 10 tūkstančių litų, vadinamas „Nenugalimaisiais Karpovo šachmatais“. Beje, tokį rinkinį parduotuvėje Maskvoje buvo nusipirkęs ir Diego Maradona, tačiau vagys šį vertingą suvenyrą pavogė.

„Mano gyvenime be šachmatų laiko lieka nelabai daug. Esu tokio amžiaus, kad azartiškai domėtis kitomis sporto šakomis jau nebeišeina. Turiu įvairių veiklų, senokai dalyvauju įvairiuose ekonominiuose ir ekologiniuose projektuose, esu aukštosios mokyklos katedros vadovas, be to, 12 įvairių šalių universitetų ir institutų  man yra suteikę garbės daktaro laipsnį. Su Walto Disney'jaus kompanijos europiniu padaliniu planavome išleisti keletą knygų jauniesiems skaitytojams. Pirma knygelė, savotiškas šachmatų pradžiamokslis ikimokyklinukams, buvo sėkmingai išleistas, deja, vėliau bendradarbiavimas nutrūko. Savo šachmatų vadovėlio dar nesu išleidęs. Bet gal kada nors ateityje...“, – planais dalijosi Anatolijus Karpovas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką