Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Akrobatinio skraidymo asas Jurgis Kairys: „Aš nemokau pradinukų. Neturiu tam laiko“

Jurgis Kairys
BFL nuotr. / Jurgis Kairys
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Į Lietuvos akrobatinių skraidymų stovyklos, vykstančios Kauno aeroklube, intensyvų treniruočių grafiką įsiterpė privatus vakarietiškas lėktuvas „Extra 300 L“. Juo antąją stovyklos dieną, penktadienį, atskrido Šarūnas Staniulis, kuris ne pirmą kartą į trenerio krėslą pasikviečia garsųjį Jurgį Kairį, pasaulio vadinamojo laisvojo stiliaus be apribojimų („Freestyle Unlimited“) čempionatų nugalėtoją, „FAI pasaulio Grand Prix“ ir kt. prizų laimėtoją.

Tai – lakūnas bandytojas, konstruktorius, individualių ir grupinių parodomųjų akrobatikos skrydžių virtuozas. Kadangi audra pristabdė visas stovyklos treniruotes, pakalbinome Jurgį Kairį, persėdusį į savo kelioninį lėktuvą „Cessna 177”, po akrobatinio skrydžio.

– Jurgi, ne dažna privilegija sportininkui skristi su jumis. Šarūnas Staniulis išsiderėjo ir sutarėte paskraidyti. Tad, kaip jums sekėsi ir kuo ypatingas lėktuvas Extra 300L?

– Tai buvo eilinis treniruočių skridimas. Nieko ypatingo. Kai lakūnas mokosi, ateina toks etapas ir jam reikia žengti toliau. Įvaldyti naujas figūras ar kokias nors akrobatikos sporto įmantrybes. Tas skrydis buvo skirtas tam, kad pasimokytume suktukinių figūrų, pasižiūrėtume, kaip jos daromos.

Neturiu šiandien dar savo nuomonės, kad svarstyčiau, ar Lietuvos akrobatinis sportas yra atsigavęs, ar ne

Jas buvome darę anksčiau, todėl pilotas paprašė, kad dar parodyčiau galimus aukščio praradimus. Kad nepadarytų kokių nors klaidų, jei, tarkime, pilotuotų lėktuvą žemiau. Aš patariau pasitikrinti aukščio duomenis atitinkamose figūrų vietose, kad nebūtų klaidų, kai lakūnas atsiduria kokioje nors sudėtingoje situacijoje.

Figūras reikia šlifuoti, jeigu sportininkas nori augti, rengtis varžyboms. Tai jis turi atlikti kuo geriau, kad gautų daugiau teisėjų balų.

– Ar jaunimas gali tikėtis treniruočių su jumis?

– Aš nemokau pradinukų. Neturiu tam laiko. Šou grafikui ir mano užsiėmimams jo reikia ypač daug. Tai yra didžiausia problema. Neturiu šiandien dar savo nuomonės, kad svarstyčiau, ar Lietuvos akrobatinis sportas yra atsigavęs, ar ne.

Tik matau, kad kiekvienais metais yra sunkumų ir juos vis bandome įveikti. Nors visi turi optimistinių minčių, kad skraidys ir skraidys. Bet, kiek kantrybės, kiek sveikatos užteks? Ar tie seneliai lėktuvai, kurie iš sovietinių laikų likę, ilgai dar laikys? Vienas kitas gali tuo vadinamuoju valdišku lėktuvu pasinaudoti. Galimybės, mano akimis žiūrint, iki šiol yra labai kuklios ir jų nedaug.

– Ką palinkėtumėt jaunimui, ką norėtumėt jam pasakyti?

– Jaunimui ir noriu pasakyti, kad, jeigu su manimi nori skristi kuris nors iš perspektyvesnių, aš galiu. Pasižiūriu, kuriam lakūnui galima jau padėti arba jį šefuoti. Pavyzdžiui, Šarūnas, kuris turi nuosavą „Extra 300” (tai – tikrai geras lėktuvas), aš jam palinkėčiau, kad skraidytų saugiai, kiekvieną kartą matydamas naujus tikslus, įgyvendindamas savo svajones.

Kad siektų, nebanaliai kalbant, skrydžio tobulybės. Jaunimui noriu palinkėti geranoriškumo iš aplinkinių, iš tų pačių žmonių, kurie yra atsakingi už veiklą klubuose, rūpinasi akrobatiniu sportu. Galbūt jiems kartu su jaunimu pasisektų surasti rėmėjų, kurie paremtų Lietuvos akrobatinį sportą, lakūnus, dalyvaujančius varžybose.

Aš nežinau, kurie iš jų čia yra jauni ir kurie seni? Vadinamosios „Advanced“ kategorijos lakūnai sakyčiau yra dar žaliomis plunksnomis. Pasižiūrėkim į viso pasaulio akrobatiką, kur man pačiam teko būti – tai vadinamosios „Unlimited“ kategorijos čempionatų akrobatika. Pavyzdžiui, čempionate, kuris yra čia (demonstruoja emblemą ant marškinėlių), va, Folinjo („Foligno 2011“) gavau „Freestyle“ programos medalį. Tai linkėčiau jaunimui bent sugebėti iškovoti „Advanced“ kategorijos čempionato medalį.

– Papasakokite paprastam pasauliečiui, kadangi kiekvienas Lietuvos žmogus jus pažįsta ir žino apie kokią nors ypatingą arba visai paprastą figūrą, kaip ją reiktų atlikti lėktuvo vairais.

– Na, šiuo lėktuvu neatliekamos jokios figūros, bet, pavyzdžiui, jeigu tu nori daryti kilpą, tai stumi vairais lėktuvą žemyn. Toliau – trauki. Arba, jei čia būtų vairalazdė ir kitoje pusėje vadinamojo „gazo“ rankena, ją nustumi iki galo ir trauki vairalazde lėktuvą į viršų. Šis eina eina į viršų ir padarai kilpą (šypsosi). Jei nori padaryti gerą kilpą, tarkim, esant įvairiam vėjui, kad ji būtų tikrai apvali, teisinga kilpa, tai būtų gana ne mažas darbelis. Reiktų gerai pagalvoti, kaip ją padaryti.

– Kokius artimiausius šou skrydžius planuojate? Kur esate laukiamas?

– Dabar esu pasirengęs nuskristi aplankyti šeimos į pajūrį. O laukiamas: turėsiu 3 šou programas savaitgaliais. Pirmasis bus liepos 15 dieną prie Olštyno. Kitas didelis šou – liepos 19–20 dienomis Bukarešte (Rumunija) su mano oro banditais.

Jaunimui noriu palinkėti geranoriškumo iš aplinkinių, iš tų pačių žmonių, kurie yra atsakingi už veiklą klubuose, rūpinasi akrobatiniu sportu

Taip pat čia vyks vakarinis pirotechnikos šou ir aukštoji akrobatika (angl. top aerobatic) su trimis lėktuvais. Skrisiu segėdamas „Vostok“ laikrodį (šypsodamas rodo ant savo rankos laikrodį). Jis labai įdomus. Toliau bus šou programa Krokuvos aviacijos muziejuje. Tai – muziejus, turintis įspūdingą kolekciją. Šou vyks mėnesio paskutinįjį savaitgalį. Ir tiesiai iš ten skrisiu į Dunabijos taurės varžybas, kur dalyvaus Rumunijos, Vengrijos, Čekijos atstovai. Kviečiu ir iš mūsų šalies lakūną, būtent Šarūną, kad jis galėtų patobulėti. Ten vyks visų kategorijų varžybos ir dalyvauja jose mano treniruojama rumunų komanda.

Dabar laukiu, kada oras pasitaisys ir bandysiu nuskristi iš Aleksoto į Klaipėdos oro uostą. Kadangi čia visi treniruojasi, visi skraido, manau, kad viskas gerai organizuota. Grįždamas norėčiau aplankyti ir vėl čia susitikti su jumis visais ir pasakyti labas; galbūt ir paskristi.  

VIDEO: Jurgis Kairys
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką