Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kilus įtarimams dėl dopingo Ž.Balčiūnaitė nedalyvaus varžybose (atnaujinta 13.44 val.)

Živilę Balčiūnaitę oro uoste pasitiko būrys gerbėjų ir žurnalistų
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Živilė Balčiūnaitė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos lengvosios atletikos federacija (LLAF) oficialiai informavo, jog Lietuvos rinktinės narė Živilė Balčiūnaitė laikinai suspenduota ir negali dalyvauti oficialiose varžybose.

Šių priemonių imtasi gavus Tarptautinės lengvosios atletikos asociacijos (IAAF) pranešimą apie Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) tyrimą dėl įtarimą sukėlusio Ž. Balčiūnaitės mėginio, paimto per Europos lengvosios atletikos čempionatą Barselonoje (Ispanija).

Gautame IAAF pranešime minima apie nustatytą galimą antidopingo taisyklių (32.2 (b) punktas) pažeidimą. Mėginyje buvo rasti tam tikri nukrypimai nuo leistinos normos, kuriuos galėjo iššaukti intervencija iš išorės. Atlikus pirminius tyrimus, nustatytas normą viršijantis testosterono kiekis stajerės organizme.

Pasak LLAF, šiuo metu vyksta papildomas tyrimas, o galutiniai rezultatai bus viešai paskelbti.

Iki tyrimo pabaigos Ž. Balčiūnaitė turi teisę pateikti argumentuotus įrodymus, kurie paneigtų bėgikei keliamus įtarimus.

Tyrimą pabaigti planuojama iki gruodžio pradžios. Kol Europos čempionės kaltė neįrodyta, Ž. Balčiūnaitės Europos čempionate pasiekti rezultatai lieka galioti.

Kol nebaigtas tyrimas LLAF vadovybė nesiima išankstinių vertinimų ir tikisi, kad, galutinai neįrodžius kaltės, visuomenė iš anksto nepasmerks daug džiugių akimirkų Europos čempionate Barselonoje dovanojusios Ž. Balčiūnaitės.

Ž. Balčiūnaitei ir jos treneriui Romui Sausaičiui Barselonoje paimto mėginio tyrimo rezultatai buvo labai netikėti.

„Nesijaučiame kalti ir savo nekaltumą įrodysime. Į visuomenei rūpimus klausimus pasistengsime atsakyti per spaudos konferenciją“,– LLAF cituoja bėgikės trenerį R. Sausaitį.

Atnaujinta 13.24 val. Šeštadienį nei Ž.Balčiūnaitė, nei jos treneris R.Sausaitis mobiliaisiais telefonais neatsiliepė, todėl 15min.lt situaciją paaiškinti sutiko Lietuvos antidopingo agentūros direktorė Ieva Lukošiūtė–Stanikūnienė: „Mes kol kas nesame gavę jokių dokumentų dėl šio atvejo. Turbūt pažeidimą nustačius Europos atletikos federacija iškart pranešė Lietuvos lengvosios atletikos federacija ir pastaroji turi raštišką dokumentą. WADA tokių atvejų netiria – ji gali tik prižiūrėti arba konsultuoti, tyrimus atlieka sportininkų pažeidimus nustačiusios organizacijos. Jau dabar „kalti prie kryžiaus“ ir teisti sportininkę yra neteisinga – ji turi teisę įrodyti, kad draudžiamų preparatų nevartojo. per kiek laiko tokie įrodymai bus pateikti, nėra apibrėžta, paprastai tai atliekama šalių susitarimu. Kadangi žiniasklaidoje pasirodžiusiame pranešima A ir B mėginiai neminimi, manau, kad ištirtas jau ir B mėginys. testosteronas yra natūralus organizmo hormonas. Kartais jo kiekis padidėja natūraliai, kartais – dirbtinai padidinamas: testosteronas suteikia daugiau jėgos, jį dažniau naudoja sprinteriai, tačiau jis tinkamas – vadinasi, ir įtraukiamas į draudžiamų preparatų rizikos grupes – visų sporto šakų atstovams“.

Lietuvos antidopingo agentūros vadovės teigimu, negalima atmesti ir laboratorijos klaidos – tokių atvejų irgi yra pasitaikę. Bet tam reikia labai tvirtų įrodymų. Tikėkimės, kad Europos maratono bėgimo čempione tapusi Živilė Balčiūnaitė ir jos treneris Romas Sausaitis šiuos įrodymus pateiks. Nes įrodyti nekaltumą yra labai sunku. pasak I.Lukošiūtės–Stanikūnienės, ji savo darbe nepamena atvejo, kad draudžiamų preparatų naudojimu apkaltintas ir dėl to suspenduotas ar kuriam laikui diskvalifikuotas Lietuvos sportininkas būtų išteisintas. „Taip, buvo atsižvelgta į pasiteisinimus, kai kam nuobaudos būdavo sušvelninamos arba diskvalifikacijos laikas sutrumpinamas, tačiau išteisinimo atvejų aš mūsų šalies sporto istorijoje, deja, nepamenu“, – liūdnai teigė antidopingo agentūros vadovė.

Atnaujinta 13.44 val.  Lietuvos lengvosios atletikos federacijos komunikacijos vadovas Artūras Gimžauskas 15min.lt nuramino, kad šis atvejis nėra dopingo vartojimo faktas: „Jau skaičiau versijas, kad Živilė naudojo dopingą.Tai netikslu ir netiesa. Testosteronas – natūralus organizme esantis hormonas. Jo, kaip ir, pavyzdžiui, hemoglobino, kiekį reglamentuoja WADA numatyti standartai. Bet kiekvienas organizmas yra unikalus, o sportininkams grįžus iš, pavyzdžiui, aukštikalnėse esančių stovyklų hemoglobino kiekis kraujyje tikrai viršytų numatytas normas. Jeigu patikrinimas būtų atliktas iškart sugrįžus iš stovyklos, sportininkai galėtų būti apkaltinti, tačiau turėtų ir šimtaprocentinį pasiteisinimą. Bėgikė ir jos treneris dabar ruošia oficialų atsakymą, formuluotes derina su teisininkais. Pirmadienį, lapkričio 1 dieną, bus surengta spaudos konferencija, kurioje bus atsakyta į visus žiniasklaidą dominančius klausimus. Europos čempionė tikrai negali būti kaltinama dopingo vartojimu, tą Živilė yra pasirengusi įrodyti. Tiesa, mes puikiai žinome, kad apsiginti šioje situacijoje yra labai sudėtinga. Tik noriu dar kartą pasakyti, kad užfiksuotas faktas – ne dopingo vartojimo atvejis. Tai tik testosterono kiekio nukrypimas nuo numatytų normų sportininkės organizme“, – paaiškino A.Gimžauskas.    

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką