Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Fizinis aktyvumas miesto gatvėse prilygsta rūkymui?

Bėgimas
123rf.com nuotr. / Bėgimas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Fizinio aktyvumo problema Lietuvoje po truputį sprendžiama ir sportuojančiųjų skaičius šalyje didėja. Šiandien viena populiariausių ir dažniausių vietų užsiimti sportu yra miestas, jo gatvės, sporto aikštelės. Vis dėlto, dažnai nesusimąstome, kad fizinė veikla mieste, ypač netoli gatvių, kuriose intensyvus eismas, yra žalinga mūsų organizmui dėl didžiulės kietųjų dalelių koncentracijos ore.

Kvėpavimas, ypač sportuojantiems žmonėms, yra tarsi organizmo variklis. Būtent šis procesas yra pats svarbiausias dalykas, lemiantis mūsų organizmo funkcionalumą. Deja, užsiimdami fizine veikla ten, kur gryno oro nėra daug, mes žalojame savo organizmą, padidiname riziką susirgti sunkiomis lėtinėmis ligomis.

Įkvėpdami kietųjų dalelių ir išmetamųjų dujų mes suaktyviname procesus, kurie gali lemti širdies ir kraujotakos ligų atsiradimą, taip pat kvėpavimas užterštu oru silpnina koordinaciją.

Žalinga organizmui

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Giedrė Bernotaitė sako, kad fizinė veikla šalia gatvių gali būti prilyginama rūkymui. „Fizinis aktyvumas yra sveikintinas dalykas, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kurioje miesto dalyje mes fizine veikla užsiimame. Sportas šalia užterštų miesto gatvių prilygsta rūkymui – gatvėse pilna automobilių, kurie teršia orą išmetamosiomis dujomis, ore nemažai kietųjų dalelių.

Sporto biržos nuotr./Giedrė Bernotaitė
Sporto biržos nuotr./Giedrė Bernotaitė

Visa tai mes įkvepiame. Viskas, ką įkvepiame, nusėda mūsų kvėpavimo sistemos organuose ir žaloja mūsų organizmą. Tad didžiulės naudos bėgant palei gatvę bei kvėpuojant kietosiomis dalelėmis neįžvelgčiau“, – teigė pašnekovė.

Yra pakankamai mokslinių duomenų, įrodančių ryšį tarp oro teršalų ir žalingo poveikio plaučių funkcijos vystymosi.

Anot G.Bernotaitės, kvėpuojant užterštu oru, ypač sportuojant, kai kvėpavimas yra gilesnis ir suintensyvėjęs, mes padidiname riziką susirgti plaučių, kraujagyslių ligomis. „Yra pakankamai mokslinių duomenų, įrodančių ryšį tarp oro teršalų ir žalingo poveikio plaučių funkcijos vystymosi.

Plaučių susilpnėjimas yra susijęs su kietųjų dalelių ir transporto sąlygojama oro tarša. Moksliniai tyrimai aiškiai rodo oro taršos įtaką astmos paūmėjimui, padažnėjusiam kosuliui ir bronchito sergamumo augimui.

Pastovus kvėpavimas išmetamosiomis dujomis gali sukelti priešlaikinę mirtį nuo kraujotakos sistemos ir kvėpavimo sistemos ligų, tai gali būti vienas iš plaučių vėžio susirgimo veiksnių“, – sakė specialistė.

Judėti patariama gryname ore

Sveikatos specialistė sako, kad užuot judėję miesto gatvėmis, mes turėtumėme pasinaudoti tuo, kad Lietuva yra žalias kraštas ir kiek įmanoma daugiau laiko praleisti gryname ore. „Bent jau didžiausiuose Lietuvos miestuose galima atrasti žalių erdvių, kuriose galima mankštintis. Tą ir siūlyčiau daryti kiek įmanoma dažniau, nes oras parke, kad ir miesto viduryje, yra gerokai švaresnis negu šalia gatvių.

Tam, kad pasisemtumėme naudos gryname ore, nebūtina fiziškai išsikrauti, užtenka ir pasivaikščioti.

Gryname ore kūnas gauna didesnį kiekį deguonies. Tai ypač naudinga smegenų veiklai, gerėja kvėpavimo sistemos veikla. Grynas oras teigiamai veikia ir nervinę sistemą. Tam, kad pasisemtumėme naudos gryname ore, nebūtina fiziškai išsikrauti, užtenka ir pasivaikščioti“, – sakė Giedrė Bernotaitė.​

Vis dėlto pašnekovė linkusi priminti, kad gauti maksimalią naudą gryname ore galime tik taisyklingai kvėpuodami. Teisingai tai darydami, tarsi išvalome savo organizmą. Taisyklingas kvėpavimas – ideali daugelio ligų profilaktikos priemonė: mažėja nerimas, įtampa, nemiga, nuovargis, susireguliuoja daugelis medžiagų apykaitos grandžių, mažėja kūno svoris. Kvėpavimo procesą būtų galima palyginti su valymu.

Gilus kvėpavimas ne tik maitina organizmą, bet ir jį valo. Jei kvėpuojame paviršutiniškai, reikiamas gryno oro kiekis nepatenka į kraują, o užterštas veninis kraujas lieka neišvalytas, kūnas negauna maistingųjų medžiagų. Įvairūs elementai, turėję sudegti susilietus su deguonimi, išlieka ir grįžta į kraujo tinklą apnuodydami sistemą – tai paviršutiniško ir netaisyklingo kvėpavimo pasekmės. Jeigu galite, įkvėpimą ir iškvėpimą atlikite per nosį, jei ne – įkvėpkite per nosį, iškvėpkite per burną, ypač sportuodami.

Informaciją parengė virtualių treniruočių portalas www.sportobirza.lt

*Skaitytojams norime priminti, kad pirmosios Proezni ArthroStop ėjimo varžybos Lietuvoje vyks balandžio 16 dieną, Vilniuje, Pavilnių regioniniame parke. Prisijunkite ir Jūs!

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką