-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2013 02 22

Linas Kleiza: karjeros pabaiga?

Beveik du mėnesiai be krepšinio ir miglotos galimybės šį NBA sezoną vėl sugrįžti į aikštelę. Geriausias Lietuvos krepšininkas, „Toronto Raptors“ puolėjas Linas Kleiza išgyvena juodas dienas – prieš dvejus metus atliktą dešiniojo kelio operaciją gali tekti pakartoti.
Linas Kleiza
Linas Kleiza / L.Paulauskaitės nuotr.

Prisijunk prie mūsų sporto grupėje „Facebook“.

Pastaruosius mėnesius apie „Toronto Raptors“ puolėją mažai ką girdėjome. Šį sezoną L.Kleizui užgriuvo tikra bėdų lavina. Iš pradžių jis negalėjo žaisti dėl šeimos problemų, o kai atsigavo, pradėjo skaudėti koją.

Oficialus kostiumas tapo kone kasdiene lietuvio apranga – pastarąjį kartą į aikštelę L.Kleiza išbėgo gruodžio 29-ąją. Nuo tos dienos apie rimtesnius mūsų šalies krepšinio žvaigždės sveikatos sutrikimus klubas nepranešė, tačiau nė sykio neregistravo rungtynėms.

L.Kleiza iš viso praleido 34 mačus, o 28-ąjį gimtadienį sausio pradžioje jis taip pat sutiko ne krepšinio aikštelėje. Pats krepšininkas tuomet prisipažino, kad širdį jam skauda labiau nei koją – naujos traumos jis nepatyrė, bet vis dar jaučia ankstesnės dešiniojo kelio traumos pasekmes. Nors puolėjas teigė, kad kelio problemos – sunkios vasaros su Lietuvos krepšinio rinktine padarinys, krepšinio užkulisiuose kalbama kitaip.

L.Paulauskaitės nuotr./Linas Kleiza
L.Paulauskaitės nuotr./Linas Kleiza

„Turi ataugti raumuo“, – trumpai savo būklę apibūdino L.Kleiza. Kalbama, kad po operacijos žaidėjo dešiniojo kelio raumuo atrofavosi ir jo kol kas nepavyksta priversti dirbti reikiamu ritmu.

Tuo tarpu NBA aplinkos žmonių žodžiai kur kas grėsmingesni. Jų manymu, L.Kleizai sezonas yra baigtas, o krepšininko karjera yra pakibusi ant plauko. Neoficialiai kalbama, jog lietuvį kol kas bus bandoma gydyti nenaudojant drastiškų priemonių – chirurgo skalpelio.

Reikės antros operacijos?

2011 metų pradžioje L.Kleiza JAV pateko į vieno garsiausių pasaulyje kelio chirurgų J.Richardo Steadmano rankas. Chirurgas bandė prikelti Lietuvos krepšinio žvaigždę naujam gyvenimui ir atliko jam artroskopinę dešinio kelio, kitaip kremzlės atauginimo, operaciją. Po jos krepšininkas nežaidė visus metus.

L.Kleizą operavęs chirurgas pabrėžė, kad svarbiausia ne operacija, o reabilitacija, tačiau ji atnešė kur kas sunkesnių išbandymų, nei buvo tikėtasi.

Buvęs Lietuvos krepšinio rinktinės vadovas Antanas Guoga atskleidė, kad sudėtingos operacijos pasekmės atnešė nemažai nusivylimo tiek pačiam L.Kleizai, tiek medikams iš Lietuvos.

Girdėjau, kad buvo blogai atlikta operacija, buvo padaryta klaidų po operacijos...

„Girdėjau, kad buvo blogai atlikta operacija, buvo padaryta klaidų po operacijos... Blogai, kad jį operavo JAV, nors operaciją ir atliko garsus medikas J.R.Steadmanas. Laiko atgal neatsuksi, tačiau galbūt viskas būtų buvę kitaip, jei Linas būtų patekęs į Lietuvos medikų rankas“, – „15min“ sakė A.Guoga.

„Galbūt jis ir sugrįš čia, kad susitvarkytų savo kelį. Ne paslaptis, kad situacija nėra gera. Galbūt prireiks antros operacijos“, – neslėpė rinktinės vadovo postą palikęs verslininkas.

Olimpiadoje – sukandęs dantis

Jis prisiminė 2012 metų Londono vasaros olimpines žaidynes ir pasakojo, kad tuomet L.Kleiza rungtyniavo sukandęs dantis. Vienas svarbiausių komandos žaidėjų negalėjo žaisti visu pajėgumu.

„Jam labai skaudėjo ir tai sukėlė psichologinių problemų. Linui buvo sunku įvertinti situaciją – galva nori, o kūnas nieko negali padaryti. Netgi paskutiniajame mače su Rusija jis norėjo duoti kur kas daugiau komandai, nei jo kūnas galėjo. Linui tai labai skaudi tema. Kuo greičiau jis išsikapstys, tuo bus geriau. Aš pritariu minčiai, kad Liną turėtų gydyti mūsų medikai. Tikrai žinau, kad Lietuvos krepšinio federacija padarys viską, kad tik padėtų krepšininkui“, – komentavo A.Guoga.

J.Kazlauskas neslepia nerimo

Naujasis Lietuvos rinktinės treneris Jonas Kazlauskas gruodžio viduryje viešėjo Toronte ir akis į akį bendravo su L.Kleiza. Krepšininkas tuomet neslėpė, kad turi problemų dėl kelio, bet dar rungtyniavo.

Linos Paulauskaitės nuotr./Jonas Kazlauskas
Linos Paulauskaitės nuotr./Jonas Kazlauskas

Dabar J.Kazlauskas naujienas apie Toronto komandai atstovaujantį rinktinės lyderį seka būdamas kitame pasaulio krašte – sausio pradžioje jis išvyko dirbti į Kiniją.

„Dirbdamas Kinijoje rūpinuosi ir rinktinės reikalais. Sulaukiu ir pozityvių, ir negatyvių naujienų. Žinau, kurie krepšininkai turi bėdų, o kurie su jomis susidorojo. Labai nerimauju dėl Lino. Šis krepšininkas pastaruosiuose čempionatuose buvo kertinis komandos žaidėjas. Viliuosi, kad jis susitvarkys savo problemas“, – „15min“ kalbėjo J.Kazlauskas.

Kai keičiasi rinktinės karta – kiekvienas krepšininkas yra aukso vertės

„Sveikata – nevienadienis reikalas, todėl negaliu spausti nė vieno kandidato į Lietuvos rinktinę. Kai keičiasi rinktinės karta – kiekvienas krepšininkas yra aukso vertės, – sakė treneris. – Prarasti vieną ar kitą žaidėją būtų labai skausminga. Paulius Jankūnas turėtų pasveikti iki rinktinės rungtynių, tačiau žinios apie traumas labai liūdina. Tik noriu pabrėžti, kad mes nedejuosime, o eisime į priekį ir priimsime bet kokius iššūkius.“

Ne visiems pasiseka

Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas „15min“ pasakojo, kad artroskopinė operacija nėra sudėtinga, tačiau blogai pasirinkta gydymo taktika gali turėti skaudžių pasekmių.

„Tai viena saugiausių intervencijų, kurias galime taikyti krepšininkams su tokiais kelių pažeidimais. Kita vertus, jeigu yra pakenkta atraminė kremzlė, reabilitacija užtrunka kur kas ilgiau ir ne visada būna sėkminga. Kartais būna sunku pasirinkti tinkamą reabilitacijos būdą. Chirurgui norisi operuoti su minimaliomis sąnaudomis ir tai efekto neduoda. Kartais nepavyksta gauti tokių rezultatų, kaip tikimasi. Toks atvejis ir nutiko L.Kleizai. Kiekvieno atvejis yra labai individualus – vienam su tokia pat problema viskas klostosi gerai, o kitam – ne. Vienam gyja lengvai ir greitai, o kitam – lėtai arba negyja visiškai“, – patirtimi dalijosi medikas.

„Sąnarys turi savo sistemą, kaip jis gali išlikti stabilus ir atlikti savo funkciją. Tai ir raiščiai, ir sąnarių paviršiai bei jų anatominė konfigūracija, o šalia viso to ir raumenynas. Raumenynas yra aktyvus stabilizatorius, o jeigu jis normaliai nedirba, gali atsitikti taip, kad sąnarys gali nukentėti, net jei operacija ir buvo sėkminga. Raumuo būtinas tam, kad sąnarys būtų apsaugotas nuo perkrovų“, – teigė D.Barkauskas.

Pasak jo, neretai nutinka ir taip, kad sportininkai būna priversti antrą kartą gultis ant operacinio stalo ir pakartoti artroskopinę operaciją.

„Lietuvoje taip pat yra profesionalių medikų, kurie atlieka tokias operacijas. Visgi dažniausiai savo sąlygas diktuoja klubai, tad žaidėjas negali pats pasirinkti, kur jam bus atlikta operacija ir kas jį operuos. Galiu tik pasakyti, kad neretai nutinka taip, kad reikia pakartoti tą pačią operaciją“, – tikino D.Barkauskas.

Jei L.Kleiza ryžtųsi dar vienai operacijai, jis į aikštę sėkmės atveju sugrįžtų tikriausiai tik kitais metais.

Likimo nuskriausti krepšininkai

Lietuvos krepšinio istorijoje ne vieną garsų žaidėją sunkios traumos privertė užversti paskutinį karjeros puslapį kur kas anksčiau, nei jie patys to norėjo. Šarūnas Marčiulionis, Artūras Karnišovas, Arvydas Macijauskas – bene ryškiausi žaidėjai, kuriems gana anksti teko atsisveikinti su didžiuoju krepšiniu.

Rezultatyviausias visų laikų Lietuvos rinktinės krepšininkas A.Karnišovas vos 18 metų debiutavo nacionalinėje komandoje. Stipriausiose Europos komandose – Pirėjo „Olympiakos“, Bolonijos „Teamsystem“ ir „Barcelona“ žaidęs A.Karnišovas karjerą dėl kelio traumų baigė 2002 metais. Tuomet jam buvo 31-eri, pati branda.

Nesulaukęs ir 30-ties savo karjerą baigė ir A.Macijauskas. 1996 metais pradėjęs profesionalaus krepšininko karjerą, „kalašnikovu“ vadintas snaiperis devynerius metus praleido be didesnių bėdų, po truputį kilo karjeros laiptais ir vis labiau blizgėjo tarptautinėse arenose. Vos tik pabandęs praverti NBA duris, Macas, rodos, „pasigavo“ prakeiksmą.

Stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje jis taip ir liko neįvertintas, o grįžęs į Europą pateko į traumų gniaužtus. Iš pradžių trūkusi Achilo sausgyslė, o galų gale nugaros išvarža padėjo paskutinį tašką Maco karjeroje.

Kelio skausmai anksti užbaigė ir krepšinio legendos Š.Marčiulionio profesionalaus sporto dienas. Traumų persekiojamas Š.Marčiulionis po Atlantos olimpinių žaidynių turnyro pasitraukė iš rinktinės ir tais pačiais 1996 metais baigė karjerą. Medikai buvo griežtai uždraudę lietuviui žaisti rinktinėje, tačiau jis aukojosi ir buvo priverstas dėl kelio skausmų atsisveikinti su krepšiniu.

L.Kleizos karjera:

Metai Klubas Šalis
2002–2003 Montrose Chistian JAV
2003–2005 Misūrio „Tigers“ JAV
2005–2009 „Denver Nuggets“ JAV
2009–2010 Pirėjo „Olympiakos“ Graikija
2010 „Toronto Raptors“ Kanada

 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius