2011 06 30

Šaltas dušas: Lietuvos devyniolikmečiai pasaulio čempionatą pradėjo skaudžia nesėkme

Pasaulio vaikinų (iki 19 metų) planetos krepšinio pirmenybių starte lietuviai sulaukė ledinio dušo. Ši Lietuvos rinktinė pirmą kartą pralaimėjo oficialias rungtynes, o pergalingą jų seriją nutraukė bendraamžiai iš Kroatijos. Galutinis mačo rezultatas 75:88 (18:22, 13:20, 22:26, 20:22) kroatų naudai.
Vytenis Čižauskas
Pirmasis lietuvių varžovas – Kroatijos rinktinė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Jaunieji Lietuvos krepšininkai buvo laimėję 17 pergalių iš eilės (devynias U-16 Europos čempionate bei aštuonias U-18 Europos čempionate), todėl daugelis pergalę pirmose pasaulio čempionato rungtynėse prognozavo būtent lietuviams. Deja, įvykiai klostėsi pagal Kroatijos devyniolikmečiams palankų scenarijų. Jiems iniciatyva priklausė beveik visų rungtynių metu, o vytis nutolusius varžovus, lietuviams sekėsi sunkiai.

Po pirmojo kėlinio Lietuva atsiliko keturiais taškais (18:22), o įpusėjus rungtynėms deficitas buvo dviženklis (31:42). Lietuviams nesisekė mesti iš toli, sustabdyti 17 taškų per dvidešimt minučių surinkusio Toni Katičiaus ir apsiginti nuo taiklių varžovų tritaškių metimų.

Scenarijus nesikeitė ir antroje rungtynių dalyje. Trečiasis ketvirtis prasidėjo nauju košmaru ir pralaimėta atkarpa 0:8 (31:49). Didžiulės persvaros kroatai iš rankų neketino išleisti. Nors skirtumas keliskart aptirpo, solidžiai žaidusi Kroatijos rinktinė pasiuntė mūsiškius į netikėtą nokautą.

Rungtynių pabaigoje neatlaikė ir lyderio J.Valančiūno nervai. Jis užsidirbo techninę pražangą ir buvo priverstas palikti aikštelę.

Susitikime lietuviai itin prastai metė iš toli – pataikė vos du metimus iš septyniolikos (12 proc.), tuo tarpu kroatai realizavo 10 tritaškių iš 20.

Lietuva: Jonas Valančiūnas 19 (7/17 dvitaškiai, 13 atk. kam. 5 blk.), Žygimantas Skučas 13, Dovydas Redikas (4/11 dvitaškiai) ir Edgaras Ulanovas (3/9 dvitaškiai) po 8, Arnas Butkevičius (6 atk. kam.), Vytenis Čižauskas (6 kld.) ir Renaldas Simanavičius po 6, Rolandas Jakštas 5 (8 min.), Egidijus Mockevičius ir Tautvydas Sabonis po 2, Deividas Pukis 0 (5 min.).

Kroatija: Toni Katičius 23 (9/12 dvitaškiai, 10 išprov. praž.), Dario Saričius (11 atk. kam.) ir Borisas Baračas (7/21 dvitaškiai, 4/6 tritaškiai) po 22.

Lietuviai kaunasi C grupėje, kurioje taip pat rungtyniauja Pietų Korėjos bei Kanados krepšininkai. Jų susitikimą ketvirtadienį 109:93 laimėjo kanadiečiai.

Penktadienį lietuviai susitiks su korėjiečiais, o šeštadienį jėgas išmėgins su Kanados komanda.
Į antrąjį etapą iškops po tris geriausias grupių ekipas.

Prieš rungtynes

Lietuvos jaunių krepšinio rinktinė nepralaimėjo nė vienerių 17 žaistų oficialių rungtynių. Devynias pergales jauniai pasiekė šešiolikmečių Europos čempionate, aštuonias – aštuoniolikmečių pirmenybėse, kurios praėjusiais metais vyko Vilniuje.

Tiesa, per tuos 17 mačų su kroatais akis į akį susidurti neteko. „Kroatai mums – neparankus varžovas, nes jie puikiai pataiko iš toli. Tikimės, kad mūsų atlikti namų darbai suveiks ir mes pasieksime pergalę“, – prieš rungtynes kalbėjo rinktinės treneris Kazys Maksvytis.

Primename, jog į galutinį rinktinės 12-tuką pateko Vytenis Čižauskas, Renaldas Simanavičius, Rokas Giedraitis, Dovydas Redikas, Deividas Pukis, Edgaras Ulanovas, Arnas Butkevičius, Rolandas Jakštas, Tautvydas Sabonis, Žygimantas Skučas, Jonas Valančiūnas ir Egidijus Mockevičius.

Lietuvos devyniolikmečiai varžysis C grupėje kartu su Kroatijos, Pietų Korėjos bei Kanados bendraamžiais. Pirmenybės Latvijoje prasideda birželio 30 d. ir baigsis liepos 10 dieną.

1 kėlinys

Lietuva rungtynes pradeda tokiu startiniu penketu: J.Valančiūnas, V.Čižauskas, Ž.Skučas, D.Redikas, E.Ulanovas.

1 kėlinys 1min.

Pirmoji ataka lietuviams susiklosto nesėkmingai: prameta ir J.Valančiūnas ir D.Redikas. Lietuviai apsigynė nuo kroatų atakos ir V.Čižauskas atidaro Lietuvos rinktinės sąskaitą 2:0.

1 kėlinys 3min.

Kroatai pirmuosius taškus pelno nuo trijų taškų linijos, tačiau rezultatą persvera J.Valančiūnas, atkovojęs kamuolį ir pataikęs metimą iš po krepšio po netaiklaus D.Rediko šūvio.

1 kėlinys 4min.

J.Valančiūnas kol kas yra nesustabdomas. Vėl atkovojęs kamuolį po netaiklaus komandos draugo metimo, jis krauna kamuolį iš viršaus. 6:5.

J.Valančiūno sąskaitoje – 5 taškai ir 4 atkovoti kamuoliai.

1 kėlinys 5min.

M.Brzoja pelno ketvirtąjį tašką kroatams ir varžovai kol kas kimba lietuviams į atlapus.

1 kėlinys 6min.

Siautėja J.Valančiūnas – dar vienas jo dėjimas. Lyderio sąskaitoje 8 taškai ir 5 atkovoti kamuoliai. 14:11.

1 kėlinys 7min.

Toni Katičius... Trys taškai ir rezultatas lygus 14:14.

1 kėlinys 8min.

Toni Katičius pataiko dvitaškį ir persveria rungtynių rezultatą Kroatijos naudai 16:15.

1 kėlinys 10min.

Paskutinė pirmojo kėlinio ataka baigiasi netaikliu T.Sabonio tritaškiu metimu. Lietuva po dešimties minučių atsilieka 4 taškais.

2 kėlinys

Komandų lyderiai: Devynis taškus lietuviams surinko J.Valančiūnas, kroatams tiek pat pelnė Toni Katičius.

2 kėlinys

Kroatija: Dvitaškiai (10/22), tritaškiai (2/3)

2 kėlinys

Lietuva: Dvitaškiai: 6/15, tritaškiai 0/4

2 kėlinys 2min.

Po ilgesnės pertraukos sėkmingai baigiasi ir Lietuvos ataka: 20:23.

Borisas Baračas pelno trečiąjį tritaškį kroatams. Būtent taiklių tritaškių metimų baiminosi treneris K.Maksvytis.

2 kėlinys 3min.

Kroatai žudo tritaškių lietumi. Ketvirtasis tritaškis. Jo autorius Marino Kučanas. 22:29.

2 kėlinys 4min.

Atkarpą 5:0 laimi Lietuva, pirmąjį tritaškį smeigia R.Jakštas, du taškus prideda D.Redikas.

2 kėlinys 5min.

Komandos antrajame kėlinyje sužaidė 5 minutes. Rezultatas vis dar kroatų naudai, lietuviai atsilieka 27:29.

Kol kas lietuviai dvitaškius meta vos 35 proc.taiklumu (9/26), tritaškius vos 14.

2 kėlinys 6min.

Du taškus pelno J.Valančiūnas. Lygu 29:29.

Lietuviai kol kas laimi kovą dėl atšokusių kamuolių 22 prieš 14. J.Valančiūnas jau blokavo 4 varžovų metimus.

2 kėlinys 7min.

T.Katičius pelno 11 tašką savo ekipai ir padidina atotrūkį nuo lietuvių iki keturių taškų.  Minutės pertraukėlė.

2 kėlinys 10min.

E.Ulanovas taip pat nepataiko iš toli. Lietuva jau prametė dešimt tritaškių, tikslą pasiekė vos vienas...

Baigiasi pirmoji rungtynių dalis. Kol kas lietuviams žaidimas nesiklosto. Nepavyksta sustabdyti T.Katičiaus, kurio sąskaitoje 17 taškų. (Kroatai pataikė šešis tritaškius).

Statistika po pirmųjų dviejų kėlinių:

Lietuva: dvitaškiai 11/36, tritaškiai 1/11, baudos 8/10

Kroatija: dvitaškiai 17/42, tritaškiai 6/11, baudos 2/7

Lietuvos komandos lyderiai: J.Valančiūnas 11 (10 atk.kam.), D.Redikas 6, V.Čižauskas 4 taškai.

Kroatijos rinktinės taškų lyderiai: Tonis Katičius 17, Borisas Baračas 8, Dario Saričius 6 taškai.

3 kėlinys 2min.

Trečiąjį kėlinį Kroatija pradeda spurtu 4:0 ir toliau didina savo pranašumą. 46:31.

3 kėlinys 3min.

Minus keturiolika. Trečiajame kėlinyje taškus lietuviams pelnė Ž.Skučas ir R.Simanavičius.

3 kėlinys 4min.

Perimtas kamuolys, D.Redikas pasuoja J.Valančiūnui, šis įmeta du taškus ir skirtumas mažėja iki dvylikos.

Minutės pertraukėlė.

3 kėlinys 6min.

Lieka keturios minutės, o skirtumas tik auga. Minus 17. 42:59

3 kėlinys 7min.

Iniciatyvos imasi E.Ulanovas, kuris trečiajame kėlinyje pataikė du dvitaškius ir vieną tritaškį, tačiau lietuviams perimti inicatyvos nepavyksta.

Kroatai ir toliau sėkmingai meta iš toli. Dar Trys tritaškiai trečiajame kėlinyje...

Minus šešiolika – 47:63.

Iš 51 dvitaškio lietuviai įmetė 18. iš 15 tritaškių – vos du...

3 kėlinys 8min.

Ir dar vienas kroatų tritaškis... Minus šešiolika.

3 kėlinys 10min.

53:68. Tokiu rezultatu baigiasi trečiasis kėlinys.

4 kėlinys 1min.

Marko Ramljakas prameta tritaškį, Ž.Skučas atkovoja kamuolį.

.. ir pelno du taškus. 55:68

4 kėlinys 2min.

Toni Katičiaus perdavimas ir Marino Kucan – du taškai.

Prasižengia Skučas, D.Redikas palieka aikštelę.

4 kėlinys 3min.

Ž.Skučas sumeta du baudų metimus.

Sužingsniuoja Stipe Krstanovic.

4 kėlinys 4min.

A.Butkevičius prameta dvitaškį, o taikliai atakuoja varžovai 72: 58

Prasižengia Marino Kucan. Vieną pataiko A.Butkevičius.

Užtat kamuolį atkovoja Ž.Skučas ir pataiko dvitaškį 60:72.

4 kėlinys 5min.

Toni Katičiaus dvitaškis vėl skrodžia tinklelį, minus keturiolika.

J.Valančiūną blokuoja Dario Saričius ir puolime pelnęs dar du taškus didina atotrūkį iki šešiolikos.

4 kėlinys 6min.

Po du taškus po minutės pertraukėlės pelno Ž.Skučas ir A.Butkevičius. Skirtumas mažėja 64:76

4 kėlinys 7min.

Spurtuoja lietuviai 8:0!!! Pataiko V.Čižauskas, iš viršaus deda R.Jakštas. 68:76

Lietuviai perima kamuolį, lieka keturios minutės.

R.Jakštas nepataiko iš vidutinio nuotolio.

R.Jakštas prasižengia gynyboje, o T.Katičius sumeta du baudų metimus.

A.Butkevičius prameta dvitaškį, skirtumas minus 10.

V.Čižauskas pažeidžia dvigubo varimo taisyklę, kamuolys kroatų rankose.

Lieka lygiai trys minutės.

4 kėlinys 8min.

Du taškus įmeta kroatai, tuo pačiu atsako J.Valančiūnas, tačiau lietuviai vėl neapsigina. Minus dvylika 70:82.

4 kėlinys 9min.

Prameta J.Valančiūnas ir dar užsidirba asmeninę pražangą. Lieka kiek daugiau nei minutė.

Borisas Baračas pataiko vieną baudą iš dviejų: 70:83.

Jonas deda iš viršaus... Minus 11.

4 kėlinys 10min.

Kroatai apsukų nemažina Dario Saričius sugrąžina trylikos taškų persvarą.

Lieka 20 sekundžių.. Minus dešimt.

J.Valančiūnas užsidirba asmeninę ir... nesportinę pražangą.. Tuo viskas ir pasakyta.

Trys baudos iš keturių pasiekia tikslą.. J.Valančiūnas sėdasi ant suolelio. Šiandien jis pelnė 19 taškų, atkovojo 13 kamuolių.

Rungtynės baigiasi... šaltas dušas lietuviams. Galutinis rezultatas 75:88.