Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslininkai atsakė į klausimą, kodėl Usainas Boltas ir kiti jamaikiečiai tokie greiti

Usainas Boltas
„Scanpix“ nuotr. / Usainas Boltas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Moksliniame žurnale „Plos One“ išspausdintame straipsnyje atsakoma į klausimą, kodėl Usainas Boltas ir kiti Jamaikos sprinteriai yra greičiausi pasaulyje. Pasirodo, greitį nulemia kelių ir čiurnų simetrija.

Mokslininkai ištyrė 73 aukščiausio lygio Jamaikos sprinterius ir bėgikus, dalyvaujančius 100-800 metrų bėgimuose. Pasirodo, kad trumpų nuotolių bėgikų (100 m) keliai yra kur kas simetriškesni nei bėgančių ilgesnius nuotolius. Sprinterių keliai pasižymi tobula simetrija.

Tyrime buvo naudojami ir 116 paprastų jamaikiečių anatominiai kojų duomenys ir paaiškėjo, kad paprastų žmonių kojos tokia simetrija nepasižymi. Pasirodo, kad kelių simetrija jau ankstyvame vaiko amžiuje gali būti atsakymas į klausimą, ar jis galės būti geras sprinteris. Žinoma, daug ir intensyviai treniruojantis kelių simetrija su laiku gali gerėti, tačiau tyrime didelių pakitimų atsižvelgiant į sportininkų amžių neužfiksuota.

Mokslininkų tyrimą galima skaityti čia.

Tyrime taip pat paaiškėjo, kad viršutinės kūno dalies simetrija yra kur kas mažiau svarbi nei apatinės. Nors svarbiausi yra keliai, tačiau daug reikšmės duoda ir čiurnų simetrija, o pėdų – visiškai nesvarbi.

Nors čiurnos irgi svarbios bėgimo greičiui, tačiau nustatyta, kad sprinterių ir ilgesnių nuotolių bėgikų čiurnų simetrija skiriasi nedaug, tačiau sprinterių keliai pasižymi kur kas didesne simetrija. 

Tyrime nėra aiškinamasi, kodėl būtent jamaikiečių sprinterių keliai pasižymi tobula simetrija, taip pat neteigiama, kad kitų tautų žmonės negali turėti tokių pačių požymių.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką