22 išskirtiniai Sočio čempionai. Kas jie?

Marit Bjoergen ir Ingvild Flugstad Oestberg
„Scanpix“ nuotr. / Marit Bjoergen ir Ingvild Flugstad Oestberg
0

22-osios Sočio žiemos žaidynės sporto pasauliui padovanojo 98 naujus olimpinius čempionus. Kuris auksą laimėjęs sportininkas yra jauniausias Sočio žaidynių medalininkas, kas tapo medalių karaliumi ir susišlavė daugiausia apdovanojimų? Jūsų dėmesiui 22 įsimintiniausi 22-ųjų žiemos žaidynių nugalėtojai.

Vasario 7–23 dienomis vyko brangiausios istorijoje Sočio žiemos žaidynės. 2871 sportininkas varžėsi 16 dienų ir paaiškėjo 98 nauji olimpiniai čempionai. Atletai rungėsi 15-oje sporto šakų ir 98-iose rungtyse.

Pirmasis Sočio triumfas

Vasario 8-ąją dieną žiemos sporto mėgėjų akys nukrypo į snieglentininką Sage'as Kotsenburgas, jis tapo pirmuoju 2014-ųjų metų žiemos žaidynių čempionu.

93,50 balo surinkęs 20-metis amerikietis aplenkė norvegą ir kanadietį bei iškovojo aukso medalį akrobatinio nusileidimo rungtyje.

Amžius – ne kliūtis

Julija Lipnickaja – jauniausia aukso medalį Sočio žiemos žaidynėse iškovojusi sportininkė. 15-metė rusė pasidabino aukso medaliu kartu su visa Rusijos dailiojo čiuožimo komanda – pirmą kartą žiemos žaidynių istorijoje vykusiose komandinėse dailiojo čiuožimo varžybose. Būtent jauniausios olimpiados atletės pasirodymas, kurį teisėjai įvertino aukščiausiu balu, dar prieš paskutinįjį varžybų turą užtikrino šeimininkams aukščiausią nugalėtojų pakylos vietą.

Jauniausias pirmąją vietą užėmęs sportininkas – 18-metis vokietis Andreas Wellingeris. Atletas ant nugalėtojų pakylos lipo kartu su Vokietikos vyrų šuolių nuo tramplino komanda.

Vokiečiai žiemos žaidynių čempionų titulą susigrąžino po dvylikos metų pertraukos, antri liko austrai, o bronza džiaugėsi japonai.

Vyriausia Sočio žaidynių čempionė – Kanados akmenslydžio rinktinės žaidėja Jennifer Jones. 39-erių metų akmenslydininkė su savo komanda Sočyje nepatyrė nė vieno pralaimėjimo.

Kanadietės finale įveikė Švedijos sportininkes ir po 16 metų pertraukos tapo žiemos žaidynių aukso medalininkėmis.

Labiausiai tituluotas biatlonininkas, kanibalu vadinamas sportininkas Ole Einaras Bjorndalenas taip pat nesnaudė. Legendinis Norvegijos atletas tapo vyriausiu aukso medalį Sočyje iškovojusiu sportininku.

O.E.Bjorndalenui tai buvo jau šeštosios žiemos žaidynes per karjerą. 40-metį sportininką galima vadinti ne tik geriausiu Norvegijos, bet ir vienu geriausiu pasaulio biatlonininku. 2002-aisiais norvegas pasiekė rekordą – iškovojo net keturis aukso medalius. Nors dėl prastėjančios sportinės formos skeptikai pastaruoju metu jau buvo linkę nurašyti biatlono karalių, Sočyje jis vėl sužibo.

Sportininkas yra iškovojęs 8 žaidynių aukso medalius, dar jo kolekcijoje yra 4 sidabro ir 1 bronzos apdovanojimas. Norvegas yra absoliutus žiemos žaidynių rekordininkas pagal iškovotų medalių skaičių.

Medalių karaliai

Baltarusijos staigmena – tris medalius Sočyje iškovojusi biatlonininkė Darja Domračeva. Daugiausia aukso medalių žaidynėse susižėrusi 27-erių sportininkė triumfavo 12,5 km bendro starto, 15 km asmeninėse ir persekiojimo lenktynėse.

Rusijos atstovas Victoras Anas nė per žingsnį neatsiliko nuo baltarusės. Žiemos žaidynėse atletas taip pat nuskynė tris medalius.

Greitojo čiuožimo varžybose sportininkui lygių nebuvo nei 500 m, nei 1000 m, nei 5000 m rungtyje.

Prie daugiausia medalių iškovojusių sportininkų prisijungė ir norvegė Marit Bjoergen. Slidininkei toks puikus pasirodymas jau nebe pirmas – atletė tris kartus ant aukščiausio nugalėtojų pakylos laiptelio lipo ir Vankuverio žiemos žaidynėse.

Sportininkė buvo greičiausia Sočio olimpiados 30 km distancijoje laisvuoju stiliumi ir 15 km skiatlono – 7,5 km klasikiniu stiliumi ir 7,5 km laisvuoju stiliumi – varžybose. Trečiąjį apdovanojimą norvegė kartu su Ingvild Fluqstag Oestberg iškovojo moterų slidinėjimo komandinio sprinto rungtyje.

Didžiausią medalių skaičių, skaičiuojant ne tik auksinius, iš Sočio parsiveš Nyderlandų greitojo čiuožimo atstovė Ireen Wust.

Sportininkė iškovojo du aukso ir tris sidabro apdovanojimus. Nepralenkiama sportininkė buvo 3000 m distancijoje bei komandinėse greitojo čiuožimo varžybose kartu su kitomis Nyderlandų čiuožikėmis.

Antroje vietoje I.Wust liko 1000 m, 1500 m ir 5000 m greitojo čiuožimo varžybose.

Ant čempionų pakylos – broliai ir seserys

Sočio žiemos žaidynės neapsiėjo ir be broliško bei seseriško triumfo.

Sočio žiemos žaidynių akrobatinio slidinėjimo varžybų gūbrinio rungtį laimėjo 19-metės seserys iš Kanados Justine Dufour-Lapointe ir Chloe Dufour-Lapointe. Pirmajai iš seserų pasisekė labiau, ji surinkusi 22,44 tšk., iškovojo žaidynių auksą, o 21,66 balusi surinkusi jos sesuo džiaugėsi sidabru.

Sočio greitojo čiuožimo 500 m varžybose sėkmė šypsojosi ir broliams iš Nyderlandų. Tiesa, jie pasirodė kiek kukliau nei seserys Justine Dufour-Lapointe ir Chloe Dufour-Lapointe. Michelis Mulderis tapo olimpiniu čempionu, o jo brolis Ronaldas Mulderis tapo bronzos medalininku.

Nugalėtojas distanciją įveikė 69,31 sek., o brolis nuo jo atsiliko 0,15 sek.

Neįtikėtini finišai

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Sočio žiemos žaidynių moterų kalnų slidinėjimo greitojo nusileidimo rungtyje slovėnė ir šveicarė neišsiaiškino, kuri iš jų greitesnė. Pirmą kartą žiemos žaidynių istorijoje šioje rungtyje atletės įveikė distanciją per visiškai vienodą laiką – 1 min. 41,57 sek.

Slovėnė Tina Maze ir šveicarė Dominique Gisin abi stojo ant aukščiausio nugalėtojų pakylos laiptelio ir džiaugėsi aukso medaliais.

Tokia pat arši kova dėl medalio vyko ir vyrų biatlono masinio starto 15 km lenktynėse. Šį kartą abu atletai aukso medaliais nebuvo apdovanoti – fotofinišo pagalba buvo išaiškintas vienas čempionas. Norvegijos sportininkas Emilis Hegle Svendsenas buvo vos keliais centimetrais greitesnis ir džiaugėsi žaidynių nugalėtojo titulu, o prancūzui Martinui Fourcade'ui atiteko sidabras.

Abu sportininkai distanciją įveikė per 42 min. 29,1 sek., o bronza atiteko biatlonininkui Ondrejui Moravecui (42:42.9).

Debiutinių rungčių čempionai

Pirmą kartą žiemos žaidynėse surengtoje komandinėje dailiojo čiuožimo rungtyje triumfavo šeimininkai.

Kiekviena komanda varžėsi 8 rungtyse – vyrų trumpoji programa, porų trumpoji programa, trumpasis šokis ant ledo, moterų trumpoji programa, porų laisvoji programa, vyrų trumpoji programa, moterų trumpoji programa, laisvasis šokis ant ledo. Rusijos komandos sudėtyje buvo ir garsusis šokėjas ant ledo Jevgenijus Pliuščenka.

Šeimininkai surinko 75 taškus ir nugalėjo Kanados komandą bei JAV sportininkus.

Ankstesnėse žiemos žaidynėse nevyko ir mišrios biatlono estafetės varžybos, kuriose lygių nebuvo Norvegijos komandai su legendiniu vedliu Ole Einaru Bjorndalenu. Be jo, norvegų komandą sudarė Tora Berger, Tiril Eckhoff ir Emilis Hegle Svendsenas.

Su žiemos žaidynių rungtimi naujoke mišrią biatlono estafetę (moterys – 2 po 6 km; vyrai – 2 po 7,5 km) Norvegijos rinktinė susitvarkė per 1 val. 09 min. 17,0 sek. Už nugaros čempionai paliko čekus ir italus.

Debiutinėje moterų šuolių nuo tramplino rungtyje triumfavo vokietė Carina Vogt. Jau po pirmojo bandymo lydere tapusi Vokietijos šuolininkė per du bandymus surinko 247,4 balo ir 1,2 balo aplenkė 2011-ųjų metų pasaulio čempionę 30-metę austrę Danielą Iraschko-Stolz, kuri po pirmojo bandymo tebuvo penkta.

Komandinėse rogučių varžybose greičiausi buvo Vokietijos sportininkai. Antroje vietoje liko šeimininkų rusų rinktinė, o bronza tenkinosi latviai.

Vokietijos komandą sudarė Natalie Geisenberge, Felixas Lochas, Tobiasas Wendlas ir

Pirmasis medalis

Ukrainos biatlonininkės pirmą kartą šalies istorijoje iškovojo žiemos žaidynių aukso medalį moterų estafetėje.

Nugalėtojos Olena Pidhrušna, Julija Džima, Valentina Semerenko ir Vita Semerenko distanciją įveikė per 1 valandą 10 min. 2,5 sek. ir už nugarų ukrainietės paliko ruses ir norveges.

Labai kritiškai sporto pasaulis įvertino pirmąjį Sočio žiemos žaidynių šeimininkų rusų aukso medalį moterų dailiojo čiuožimo varžybose. Jį iškovojo 17-metė Adelina Sotnikova.

Naujoji olimpinė dailiojo čiuožimo karalienė laimėjo varžybas surinkusi 224,59 balo ir net 5,48 balo aplenkusi žaidynių čempionės titulą gynusią planetos čempionę korėjietę Kim Yu-Na.

Pirmą kartą šalies istorijoje moterų slidinėjimo komandinio sprinto rungtį laimėjo Norvegijos atletės.

Sočio olimpiados finale Marit Bjoergen ir Ingvild Fluqstag Oestberg distanciją įveikė per 16 minučių 4,05 sekundės ir net 9,09 sekundės aplenkė sidabrą iškovojusias Suomijos slidininkes.

Bronzos medaliai atiteko Vankuverio vicečempionėms Švedijos sportininkėms.

Sočio žiemos žaidynes vainikavo ledo ritulio turnyro finalas. Nors laimingos pabaigos tikėjosi žaidynių šeimininkai, jų net nebuvo lemiamoje kovoje dėl aukso.

Dėl paskutinių 2014-ųjų žiemos žaidynių medalių varžėsi Švedijos ir Kanados ledo ritulininkai. Pastarieji be didelio vargo 3:0 apgynė čempionų titulą ir žiemos žaidynių čempionais tapo jau devintą kartą.