Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Artėja blogų ir neištikimų vyrų eros pabaiga?

Prostitutės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Prostitutės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Neištikimybė tarp vyro ir žmonos nieko nereiškia, – kadaise rašė rašytojas Samuelis Johnsonas. – Protingos ištekėjusios moterys nevargina savęs dėl savo vyrų neištikimybės.“ Cha! Tai buvo dienos, kol moterys buvo neatradusios „YouTube“ ir golfo klubų, rašo savaitraštis „Newsweek“.

S.Johnsonas rašė 18 amžiaus pabaigoje, kai neištikimybė nebuvo ne tik neįprasta, bet dar ir priimtina. Vyrai, miegantys su kitomis moterimis, ne tik nebuvo laikomi nuklydusiais, bet net nesibodėdavo apie į lovą pasiguldytas prostitutes pasigirti laiškuose žmonos artimiesiems.

Dabar visuomenė smerkia neištikimybę. 90 proc. amerikiečių, 2006 m. dalyvavusių apklausoje, teigė maną, kad neištikimybė yra morališkai nepateisinama. Istorikė ir knygos „Vedybų istorija“ autorė Stephanie Coontz teigia, kad neištikimybės smerkimas ypač padidėjo praėjusiame šimtmetyje. Istorikė tiki, kad yra solidžių įrodymų, kad sumažėjo vyrų neištikimybės mastas.

S.Johnsonas rašė 18 amžiaus pabaigoje, kai neištikimybė nebuvo ne tik neįprasta, bet dar ir priimtina.Ar tai gali būti tiesa? Ar išties vis daugiau vyrų kelnes laiko užsimovę? Ar tiesiog moterys juos pasivijo? Išmatuoti ištikimybės mastą nelengva – didžioji dalis žmonių meluoja. Štai vienas tyrimas atskleidė, kad, palyginti su aštuntu praėjusio amžiaus dešimtmečiu, nesantuokinių ryšių turi vis mažiau žmonių. Tuo tarpu kitų apklausų rezultatai rodo, kad antrosioms pusėms neištikimų žmonių vis daugėja ir ypač moterų.

Vienaip ar kitaip, gausybė istorijų apie neištikimus vyrus vis sustiprina stereotipą, kad vyrai nesikeičia. Per pastaruosius kelis mėnesius pasaulyje nuskambėjo ne viena istorija apie patalogiškai savo žmonoms meluojančius vyrus; savo pareigų neatliekančius tėvus, slapčia graibančius tatuiruotas striptizo šokėjas ir siunčiančius nešvankias žinutes pornografijos žvaigždėms; lytiškai santykiaujančius su padavėjomis automobilių stovėjimo aikštelėse ir apvaisinančius namų šeimininkes, kol jų žmonos kovoja su vėžiu, dirba arba rūpinasi vaikais. Aptariant įžymių pasaulio vyrų elgesį, dažnai vartojamas žodis „tipinis“: vyrai yra šunsnukiai, vyrai nesikeičia, vyrams visada jų pačių norai svarbesni už šeimos.

Tačiau neseniai JAV atliktos šeimų apklausos, pavadintos „Netradicinė išmintis“, rezultatai atskleidė, kaip netikėtai ir subtiliai pasikeitė vyrų elgesys. Pirmiausia vyrai daugiau laiko praleidžia su savo vaikais. Tėvai iki 29 metų darbo dienomis su savo vaikais vidutiniškai praleidžia 4,3 valandos. Tai beveik dvigubai daugiau nei 1977 metais. Teigiama, kad jauni tėvai dabar su savo atžalomis iki 13 metų kasdien praleidžia net daugiau laiko nei jų motinos, kurioms 29–42 metai. Šie apklausos rezultatai stulbina.

Antra, nors moterys vis dar atlieka didžiąją dalį namų ruošos darbų, vyrams dulkių siurbliai ir panašūs daiktai taip pat nebesvetimi. 1965–2003 m. išsilavinimą universitetuose įgiję vyriškos lyties atstovai dabar atlieka 33 proc. daugiau namų ruošos darbų nei seniau. Vyrai, nebaigę vidurinės mokyklos, Oksordo universiteto tyrimo duomenimis, dabar atlieka 100 proc. daugiau namų ruošos darbų.

Puikios naujienos. Galbūt tai ir yra priežastis, kodėl skyrybų skaičius per pastaruosius 25 metus Jungtinėse Valstijose mažėja. Sociologų teigimu, geriausias būdas vedusiam vyrui turėti aktyvesnį lytinį gyvenimą – dažniau užsiimti namų ruošos darbais.

Deja, dalijimasis darbų krūviu taip pat reiškia dalijimąsi vargais. Nustebinsime: vedę vyrai dabar jaučiasi daug labiau besiplėšantys tarp darbo ir šeimos, bandydami rasti balansą, nei moterys.

Teisės profesorė Joana Williams nustatė, kad 2008 m. 59 proc. dirbusių vyrų, kurių žmonos taip pat dirbo, teigė patiriantys darbo ir šeimos konfliktą. Tuo tarpu 1977 m. taip teigiančių vyrų buvo 35 proc. Tokius pat jausmus išgyvenančių dirbančių moterų per tą patį laikotarpį padaugėjo 5 proc. iki 45 proc. 

Anot profesorės, balanso tarp darbo ir šeimos neatrandančios moterys pirmenybę dažniausiai atiduoda šeimai, aukodamos karjerą. Tuo tarpu vyrai stengiasi to išvengti ir todėl jaučia didesnę sąžinės graužatį. Namuose liekantys vyrai šiuo metu sudaro mažumą, tačiau apskritai, J.Williams teigimu, „normos pasikeitė. Vaikų priežiūra dabar yra dalis to, kas suvokiama kaip būti tėvu“.

Taigi dabar, siaučiant bulvarinės spaudos sukeltai isterijai dėl blogų berniukų ir „nešvarių“ tėvų, svarbu atsiminti, kad kai kurios tendencijos džiugina. Ir vykstantys pokyčiai yra išties svarbūs.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką