-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Kaip prisišaukti sėkmę?

Vis dažniau spręsdami kasdienes problemas žmonės pagalbos ir patarimų kreipiasi į sėkmės instruktorius. Kas jie tokie ir kaip jie padeda susitvarkyti gyvenimą?
Linata Dvareckienė
Linata Dvareckienė / Redakcijos nuotr.

Linata Dvareckienė: „Siekti sėkmės trukdo du dalykai: baimė ir pinigų stygius“ 

Vieną rūškaną pirmadienį pajutusi, kad nori gyventi kitaip, Linata Dvareckienė, knygos „91 būdas taupyti, arba dieta Jūsų piniginei“ autorė bei sertifikuota ugdomojo vadovavimo (koučingo) specialistė, išdrįso savęs paklausti: ką daryti, kad įgyvendinčiau tikruosius savo norus? „Pradėjau mokytis valdyti pinigus, nes pinigai – tai viena iš laisvės formų. Tada atradau koučingą, kuris padeda sutelkti vidinį potencialą, suvokti tikruosius norus ir surasti tiesiausią kelią juos įgyvendinti. Du pagrindiniai dalykai, trukdantys siekti savo svajonių, yra baimė ir pinigų stygius, – pasakoja. – Juk turėti pinigų – tai visų pirma galimybė laisviau gyventi ir saugiau jaustis.“

Kad ir kaip paradoksaliai skambėtų, daugelis problemų išsisprendžia savaime, kai nelieka nuolat erzinančio pinigų stygiaus. O netikėčiausia tai, kad nusprendus taupyti reikia pradėti ne nuo paties taupymo, bet, pasak L. Dvareckienės, suformuluoti motyvuojantį tikslą. „Sąžiningai atsakykite sau į klausimus: koks jūsų taupymo tikslas, kaip jausitės turėdami pinigų? Esu įsitikinusi, kad pirmoji sėkmingo taupymo sąlyga – didelis noras pasiekti užsibrėžtą tikslą, – įsitikinusi specialistė. – Lapelį su užrašyta svajone ar nuotrauką su daiktu, kurį trokštate įsigyti, nešiokitės piniginėje, kad prieš siekdama išleisti pinigų nebūtinam daiktui akies krašteliu pamatytumėte savo tikslą ir atsispirtumėte pagundai.“

O koks yra sėkmės instruktoriaus vaidmuo? „Siekius, svajones reikia užsibrėžti ir įgyvendinti pačiam, specialistas yra tik padėjėjas, katalizatorius, padedantis aiškiau, greičiau iškristalizuoti savo norus bei rasti efektyviausius būdus tikslui pasiekti. Jis padeda išsiaiškinti savo stiprybę, išsiugdyti reikiamas savybes ir patikėti, kad galite pasiekti viską ir nesustoti pusiaukelėje“, – teigia Linata Dvareckienė.

Tadas Talaikis
Tadas Talaikis

Tadas Talaikis: „Svarbiausia – išmokti tinkamai bendrauti“

Tadas Talaikis, knygos „Kaip gyventi be problemų“ autorius, – žmogus, kuris metęs vidurinę mokyklą, niekada nedirbęs jokiam darbdaviui, gyvenęs Lietuvos kaimo glūdumoje be cento kišenėje per metus be paskolų ir niekieno pagalbos nusipirko ir perpardavė butą Vilniuje, taip uždirbo pusę milijono... „Mano sėkmės istorija prasidėjo nuo to, kad vienu momentu supratau, jog neturiu nei oficialaus išsilavinimo (šešiolikos metų mečiau mokyklą), nei pinigų, nei sveikatos, nei normalaus būsto (gyvenau kaime), nei interneto, nei pažinčių – nieko, – pasakoja. – Viskas pasikeitė, kai supratau esminę savo (ir apskritai daugelio žmonių) problemą ir išmokau klausytis, ką sako turtingi žmonės savo knygose. Kai išmokau klausytis geriau žinančiųjų, o ne laikytis „svarbios“ savo nuomonės, mano gyvenimas pasikeitė per pusę metų. Po to pusmečio aš jau gyvenau Vilniuje, išsinuomotame naujame bute Šiaurės miestelyje. Dar per kitą pusmetį be jokių paskolų nusipirkau statomą butą, kurį po metų pardaviau per patį nekilnojamojo turto burbulo piką... Tuo pat metu parašiau knygą „Kaip gyventi be problemų“, kurios principais vadovavausi siekdamas savo tikslų.“

Kaip kiekvienam gyventi, kad nekiltų problemų? „Kadangi visos problemos kyla dėl bendravimo ciklo sutrikimų, patarimas žmonėms, kurie nori turėti mažiau problemų gyvenime, yra toks: išmokite normaliai bendrauti. Ką tai reiškia? Normalus bendravimas – tai gebėjimas klausytis ir kalbėti tada, kai to reikia. Bet koks tylėjimas, kai reikia kalbėti, arba bet koks kalbėjimas, kai reikia klausytis, veda prie problemų, kurios gali išaugti iki klaidingų vaidmenų, kuriuos žmogus užima gyvenime. Vaidindamas ne savo vaidmenį, sėdėdamas ne savo rogėse, žmogus niekada nebus patenkintas savo gyvenimu ir negalės nieko pasiekti, – teigia T. Talaikis. – Vienintelis dalykas, kuriuo galiu padėti žmonėms, yra patarimai, kaip surasti tikrąjį savo kelią ir įsijausti į tikrąjį savo vaidmenį.“

Agnė Zinkevičiūtė
Agnė Zinkevičiūtė

Agnė Zinkevičiūtė: „Sėkmingai gyventi – išmokstamas dalykas“

Agnė Zinkevičiūtė, sertifikuota ugdomojo vadovavimo specialistė, veda seminarus įmonėms ir individualiems asmenims bei padeda žmonėms kurti teigiamus pokyčius jų gyvenime. „Lengviausiai žmogus keičia savo gyvenimą tada, kai yra atsipalaidavęs. Esu šokio judesio trenerė. Mano vedamose šokio meditacijose žmonės turi galimybę nuraminti protą, atpalaiduoti kūną, įsiklausyti į save. Po tokių pratybų daug lengviau svajoti! – pasakoja moteris. – Juk svarbiausia atsakyti į klausimą: kas man yra sėkmė? Kiekvienam žmogui tai skirtingas apibrėžimas.

Kai žmogus turi aiškų, nuoširdų atsakymą į šį klausimą, prasideda kelionė sėkmingo gyvenimo link. Aš tikiu, kad sėkmė – tai sprendimas. Jei ji vargina, atima per daug jėgų, pagalvokite, ar tikrai nuoširdžiai atsakėte į klausimą, kas jums yra sėkmė. Taip pat vertėtų atsiminti, kad sėkmė dažniausiai aplanko pozityviai mąstančius ir veikiančius žmones, kurie tiki, kad gyvenime daug priklauso nuo jų pačių. Sėkmė nemėgsta niurzglių ir tinginių.“
Jei sėkmė priklauso tik nuo mūsų pačių, kam reikalingi koučingo specialistai? „Aš užduodu žmogui klausimus, jis ieško atsakymų. Kiekvienas žmogus geriausiai žino, ko jam reikia ir kaip jis to galėtų pasiekti. Aš tik padedu jam tai išsiaiškinti, įgyti pasitikėjimo ir pasiekti to, ko trokšta“, – šypsosi A. Zinkevičiūtė.

Paulius Naujokas
Paulius Naujokas

Paulius Naujokas: „Dažnai pakanka tik pakeisti žmogaus emocijas, ir problemos tarsi išgaruoja“

Kad gali padėti kitiems žmonėms, Paulius Naujokas, projekto „Kitas variantas“ narys ir lektorius, suprato nusprendęs padėti sau pačiam, ieškodamas gyvenimo kelio, kuris turėtų prasmę ir šviesaus rytojaus viziją. „Tik pradėjęs keliauti šiuo keliu, sutikau pakeleivių, tarsi vėjo blaškomų kelyje. Supratau, kad mano tikslas – ištiesti jiems pagalbos ranką ir pasiūlyti keliauti drauge, – pasakoja. – Paprastai problema būna ankstesnių įvykių pasekmė. Tad reikėtų gyventi ne sprendžiant senas problemas, o išmokti nesusikurti naujų. Dažnai save sudrausminti ir disciplinuoti. Iš pradžių tam reikia labai daug pastangų, bet ilgainiui tampa vis lengviau.“

P. Naujokas dirba su jaunimu ir mano, kad tai yra vienas prasmingiausių dalykų jo gyvenime. „Victoras Hugo yra pasakęs: „Nulipdyti gražią statulą ir įkvėpti jai gyvybę kilnu, bet išugdyti jauną protą, savaip nulipdyti jauną sielą ir įkvėpti jai tiesos jausmą – dar kilniau.“ Kai matai žibančias jauno žmogaus akis, sulauki nuoširdaus jo padėkos žodžio ar rankų darbo dovanėlės, supranti, kad laikas, kurį jam skiri, yra daug reikšmingesnis už tą laiką, kuri galėtumei skirti sau.“

Kokių problemų kamuojami žmonės kreipiasi pagalbos į sėkmės instruktorius? „Džiaugiuosi, kad prašančiųjų padėti yra kur mažiau nei prašančiųjų patarti. Tai rodo, kad žmonės vis dar mąsto ir ieško būdų spręsti savo problemas. Į mane kreipiasi žmonės, kurie nori susikurti tikslus, nugalėti vidines baimes ar pasikelti dienos nuotaiką, motyvaciją. Dažnai užtenka tik pabendrauti su žmogumi, pakeisti jo emocijas, ir problemos tarytum išgaruoja. Jei to neužtenka, dovanoju patarimą ar rekomendaciją, kad žmogus galėtų rasti atsakymus į išsikeltus klausimus“, – pasakoja P. Naujokas.

Kunigas Rytis Gurkšnys
Kunigas Rytis Gurkšnys

Kunigas Rytis Gurkšnys: „Visos svajonės, sprendimai ir energija slypi žmogaus viduje“

Pasak kunigo R. Gurkšnio, Vadovų ugdymo centro instruktoriaus ir lyderystės seminarų autoriaus, jo paties teikiamos paslaugos įvairių įmonių, įstaigų ir bendruomenių vadovams yra daug jėgų reikalaujanti tarnystė. Bet šis darbas jam labai patinka, jį patį stiprina ir teikia jėgų bei idėjų naujiems projektams. Tuos, kurie tikisi kunigo pamokyti gyventi be problemų, turime nuvilti.

„Niekas neapsaugotas nuo problemų. Net ir Šventajame Rašte Dievas nežada, kad kurio nors žmogaus gyvenime nebus ligų, konfliktų, nelaimių, netekčių, praradimų ar kitų sunkumų. Tikrai viso to neišvengsime. Todėl mokau žmones niekada nepasiduoti, nesusitaikyti su vidutiniškumu, su patirtomis nesėkmėmis, su kitų nuomone. Tikiu, kad kiekvieno žmogaus viduje slypi dar daug neišnaudotų galių, sugebėjimų, energijos. Dažnai įvairiais pavyzdžiais parodau, kad žmonės malda ir nuosekliomis pastangomis gali pasveikti, atkurti šeimos vienybę, surasti mėgstamą darbą, išsivaduoti iš skolų, priklausomybių ir išspręsti daug kitų problemų“, – pasakoja R. Gurkšnys, nesišvaistantis tuščiais patarimais.

Jis nemėgsta dalyti patarimų, nes tai yra mažiau veiksminga negu ugdomojo vadovavimo specialisto paslauga. „Lyderystės ir gyvenimo instruktorius užduodamas klausimus padeda žmogui rasti problemų sprendimus ir nusistatyti konkrečius veiklos žingsnius, – aiškina. – Visos svajonės, sprendimai ir energija slypi žmogaus viduje. Specialistas neduoda jokių patarimų, tik padeda tai atskleisti. Deja, labai mažai žmonių turi galimybių nuolat susitikti su gyvenimo instruktoriumi.

Savo pamoksluose ir straipsniuose stengiuosi duoti kuo mažiau tiesioginių patarimų. Įvairiais pasakojimais ar pavyzdžiais noriu parodyti žmonėms kelią į sėkmingą, turtingą, sveiką, ramų ir laimingą gyvenimą. Tačiau jie patys turi atlikti savojo darbo dalį. Žmonės, kurie kasmet dalyvauja 2–3 seminaruose, gauna naujų idėjų, įžvalgų, įsipareigoja ugdyti save tam tikroje gyvenimo srityje, nuolat skaito kurio nors autoriaus knygas, samdo lyderystės specialistą arba lanko lyderių klubą, pasiekia neįtikėtinų rezultatų asmeninėje, profesinėje, socialinėje ir kitose gyvenimo srityse. Šventasis Raštas mus moko, kad tikėjimas be darbų yra miręs. Todėl reikia pastangų ir konkrečių žingsnių, jei norime ką nors pakeisti savo šeimoje, darbe, finansuose ar dvasioje.“

Marius Daugelavičius
Marius Daugelavičius

Specialisto komentaras
Psichologas Marius Daugelavičius

„Asmenybės ugdymas yra panašus į sportą – mes treniruojamės, kad įgytume reikalingų sugebėjimų bei įgūdžių tapti tokie, kokie norime būti. Ir visi žinome, kad norint pasiekti aukštų rezultatų reikalingas treneris – specialistas, kuris žino, kaip treniruotis, bei galintis motyvuoti ir skatinti žmogų siekti rezultato, nepasiduoti sunkumams. Lygiai tas pats ir dėl ugdomojo vadovavimo (koučingo) – reikalingas žmogus, kuris žino, kaip keisti save, išgryninti savo tikslus bei jų pasiekti. Asmenybės ugdymo specialistas skatina, palaiko, motyvuoja, tai taip pat yra labai svarbu. Juk žinome patarlę „vienas lauke ne karys“, – aiškina specialistas.

Pasak psichologo, nereikia bijoti, kad ilgainiui nebemokėsime spręsti problemų savarankiškai ar tapsime priklausomi nuo sėkmės instruktorių. „Priklausomybę galima išsiugdyti nuo bet ko: nuo gimtojo miesto, mėgstamo sporto, santykių su artimu žmogumi ir pan., – teigia M. Daugelavičius. – Bet jei dėl pavojaus įgyti priklausomybę atsisakytume santykių su mylimu žmogumi, išmestume savo automobilį ar neitume namo, ar tai nebūtų paranoja? Kodėl reikėtų bijoti priklausomybės nuo to, kas mums padeda gyventi geriau?“ 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius