Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pinigų klastotojų išpažintys TV žiūrovams

Kadras iš filmo „Klastotės Hitleriui“
„Viasat“ nuotr. / Kadras iš filmo „Klastotės Hitleriui“
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pinigų klastojimas koncentracijos stovyklose – skaudi ir intriguojanti tema. Du filmai – dokumentinis ir vaidybinis – atskleis neįtikėtinas didžiausios nacių aferos – operacijos „Bernhardas“ detales.

„Viasat History“ pristato dokumentinį filmą „Klastotės Hitleriui“ apie tai, kaip šis planas buvo sukurtas ir vykdomas. Pikantiškus faktus bus galima sužinoti iš pirmų lūpų – šioje operacijoje dalyvavusių buvusių koncentracijos stovyklos kalinių. Tikra šių žmonių istorija atkurta ir vaidybiniame „Oskaru“ apdovanotoje istorinėje dramoje „Klastotojai“, kurį bus galima pamatyti per filmų kanalą „TV1000“.

Leitenantas Bernhardas Kruegeris, vyriausiasis SS užsienio žvalgybos klastotojas, iš įvairių koncentracijos stovyklų surinko 145 žydus: spaustuvininkus, buhalterius ir netgi garsų madų fotografą. Kaliniai buvo apgyvendinti Sachsenhauseno koncentracijos stovykloje (šiauriniame Berlyno priemiestyje), garsiajame 19-ame bloke – spygliuota viela aptvertame barake.

Nuo 1942 iki 1945 m. jie suklastojo apie 132 milijonus svarų (šiais laikais jų vertė siektų apie 6 milijardus JAV dolerių). 10-15 procentų geriausios kokybės banknotų sėkmingai pateko į apyvartą. Padirbti pinigai buvo naudojami žaliavoms ir ginkluotei pirkti bei šnipams už darbą atlyginti. Vieną kitą milijoną pasisavino ir patys esesininkai.

1945 metų pradžioje, kai sąjungininkai artėjo prie Berlyno, „Bloko Nr. 19“ kaliniai buvo perkelti į bunkerius Austrijos Alpėse. Sandarūs konteineriai su milijonais svarų buvo nuskandinti Toplico ežere. B. Kruegeris pabėgo, įsakęs žemesniojo rango SS karininkams nužudyti kalinius. Tačiau šie nespėjo įvykdyti įsakymo – priartėjus sąjungininkų pajėgoms jiems taip pat teko sprukti…

Praėjus dešimtmečiams daugybė lobių medžiotojų vis dar ieško SS milijonų Toplico ežere. Deja, visi bandymai iki šiol nebuvo sėkmingi…

„Klastotės Hitleriui“

Šis dokumentinis pasakojimas nukels žiūrovus į „Bernhardo operacijos“ laikus. Leis pajusti ano meto atmosferą ir išgyventi intriguojančius istorinius įvykius. Filme tiksliai atkurtos istorinės scenos, pateikiami spalvingi ir jaudinantys buvusių koncentracijos stovyklos kalinių, dalyvavusių klastojimo operacijoje, pasakojimai, atskleidžiantys ne tik smulkiausias ir pikantiškiausias pačios operacijos detales, bet ir iliustruojantys gyvenimą koncentracijos stovykloje. Filmo premjera -  lapkričio 8 d. 23.00 val. per „Viasat History“.

„Klastotojai“

Tikra aferisto ir plevėsos Salomono Sorowitschiaus istorija. Jis buvo dokumentų ir pinigų klastojimo meistras bei nesugaunamas vagis. Deja, sėkmė nuo jo nusisuko ir Salomonas pateko į  Sachsenhauseno koncentracijos stovyklą, kur drauge su kitais kaliniais (klastotojais, bankininkais, spaustuvininkais) buvo priverstas klastoti pinigus.

Sorowitschius (akt. Karlas Markovicsius) – kertinis šios aferos asmuo. Jis nusprendžia pasinaudoti situacija ir pasigerinti gyvenimo koncentracijos stovykloje sąlygas. Tačiau naciai niekam neleidžia laisviau kvėpuoti. Sorowitschiaus komandai itin sunku našiai dirbti nuolatinėje baimėje. Tačiau operacijai kenkia ne krintantis darbo našumas, o spaustuvininkas Adolfas Burgeris (akt. Augustas Diehlas), kuris nepailsdamas ir rizikuodamas gyvybe nuolat sabotuoja darbą. Pagaliau prabunda ir Sorowitschiaus sąžinė – jis tampa visai kitokiu aferistų vadovu nei tikisi naciai…

„Oskarą“ pelniusiame filme vaidina du garsūs aktoriai: Karlas Markovicsius, pažįstamas iš serialo „Komisaras Reksas“, ir Augustas Diehlas, visai neseniai matytas kino juostoje „Negarbingi šunsnukiai“. Filmo premjera – lapkričio 20 d. 19.00 val. per „TV1000“.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką