Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Farsas: „Toksikai“ europinė parama aukščiau žmonių sveikatos?

Toksika
Toksika
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Iš skandalų neišbrendanti Ūkio ministerijos valdoma UAB „Toksika“ tampa pavyzdžiu, kaip Lietuvoje valstybiniu lygmeniu įsisavinama europinė parama. Nors net kai kurios valstybinės institucijos pripažįsta, kad įrenginys pastatytas su trūkumais bei neatitinka pirkimo sąlygų, atsakingoms institucijoms ir bendrovės vadovams, panašu, tai nė motais. Valstybinė komisija patvirtino, kad įrenginys yra tinkamas, o UAB „Toksika“ galų gale rado naują vadovą.

Administracinė atsakomybė

Europos Sąjunga skyrė dešimtis milijonų litų pavojingų atliekų deginimo įrenginiui Šiaulių rajone pastatyti. Tačiau jau nuo pat pradžių dėl įvairių pažeidimų ėmė lįsti skandalai – aiškėja, kad įrenginys statomas kiek kitoks nei nurodyta pirkimo sąlygose. Dėl šių neatitikimų, kaip parodė prieš keletą metų vykę bandymai ir tai konstatavo nepriklausomi ekspertai, įrenginys negali dirbti visu pajėgumu, į aplinką išmetami žmonių sveikatai pavojingi teršalai.

Kaip parodė dienraščio „Šiaulių naujienos“ tyrimas, net iki šiol įrenginys neturėjo įrengtos žemo pliūpsnio ir pastos padavimo linijos. Trūkumus ištaisyti turėjo prieš tai nušalintas įrenginio rangovas Italijos įmonė „Hafner Srl“, bet tiek Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), tiek Generalinė prokuratūra šių metų pradžioje raštu konstatavo, kad UAB „Toksika“ susitarimai su rangovu dėl trūkumų ištaisymo buvo neteisėti ir sutartys privalo būti nutrauktos bei taikoma administracinė atsakomybė.

Įsisavino paramą

Tačiau tokios išvados UAB „Toksika“ vadovybei, atrodo, nėra reikšmingos – valstybinė priėmimo komisija neseniai savo parašais patvirtino, kad įrenginys yra tinkamas, o VPT išvadas bendrovės vadovybė įvertino tik kaip diskusijų vertą objektą. Nors tyrimą dėl šių peripetijų buvo pradėjusi Seimo Antikorupcijos komisija, tačiau kol kas, panašu, tyrimas yra vilkinamas – politikai ruošiasi rinkimams į Europarlamentą, o ir nenorima prarasti europinės paramos.

„Suveikė finansinis faktorius. ES skyrė dešimtis milijonų litų, dėl įrenginio defektų Lietuvai gali tekti grąžinti dalį nesumokėtos ES paramos. Atrodo, kad nuspręsta nebausti kaltųjų, o parodyti, kad ES parama įsisavinta. Be to, rinkimai į Europos Parlamentą buvo ant nosies, todėl šalies valdžioje esantiems politikams geriau nedaryti nieko“, – teigė nenorėjęs būti įvardytas politikas.

Valstybinis projektas

Man asmeniškai akivaizdu, kad esame trečiarūšė bananų respublika, jei pas mus galima „taip realizuoti“ valstybinės reikšmės projektą, – sakė R.Peciulevičius.

Buvusio UAB „Toksika“ generalinio direktoriaus Ramūno Peciulevičiaus nuomone, tokio lygio valstybinio projekto įgyvendinimas ir pažeidimų bei galimos korupcijos toleravimas teisinėje ir demokratinėje valstybėje atrodo neįsivaizduojamas. R.Peciulevičius iš savo pareigų pasitraukti buvo priverstas prieš keletą metų, nes nesutiko savo parašu patvirtinti, kad įrenginys atitinka pirkimo sąlygas.

Tuomet bendrovei vadovauti paskirtam R.Peciulevičiui, išnagrinėjus pirkimo dokumentus, kilo įtarimas, kad statybos galėjo vykti neskaidriai. Bendrovės vardu jis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, tyrimas buvo perduotas FNTT, kurios vadovu tuomet buvo dabartinis Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius. Kaip dienraštį „Šiaulių naujienos“ informavo Generalinės prokuratūros atstovė Rita Stundienė, tyrimas vykdomas iki šiol, įtarimai pareikšti septyniems asmenims, tačiau procesinių veiksmų iki šiol nepriimta.

„Man asmeniškai akivaizdu, kad esame trečiarūšė bananų respublika, jei pas mus galima „taip realizuoti“ valstybinės reikšmės projektą. Tuomet, kai vyks dienos be šešėlio akcijos ir politikai vaikščios baltomis palaidinėmis su užrašu „šešėliui ne“ ir baltomis pirštinėmis, agituodami piliečius, – bus juokinga ir pikta“, – nusivylimo neslėpė R.Peciulevičius.

Farsas teisinėje valstybėje

„Prokuratūra patvirtina de facto, kad sutartys neteisėtos pagal VPT specialistų išvadas ir privalu VPT imtis aktyvių veiksmų. Tad, mano manymu, ne vieta „Toksikai“ toliau diskutuoti, o tuo labiau eiti į valstybinę komisiją. Dabartiniai bendrovės ir valstybinės komisijos veiksmai, mano nuomone, yra jei ne nusikaltimas (nes to nemato teisėsauga), tai farsas – esant neteisėtiems projektiniams dokumentams projektas toliau vykdomas“, – savo nuomonę dienraščiui „Šiaulių naujienos“ išsakė R.Peciulevičius.

Ir nereikia užmiršti, koks susitarimas tarp „Toksikos“ ir rangovo VPT buvo pripažintas neteisėtu – pagal šį susitarimą ir darbų priedą prie jo buvo ženkliai sumažintas taisomų trūkumų sąrašas, – retoriškai klausė R.Peciulevičius.

„Ir nereikia užmiršti, koks susitarimas tarp „Toksikos“ ir rangovo VPT buvo pripažintas neteisėtu – pagal šį susitarimą ir darbų priedą prie jo buvo ženkliai sumažintas taisomų trūkumų sąrašas. Bendrovė, sumažindama taisytinų trūkumų sąrašą, staiga nutarė, kad tie esminiai trūkumai, kuriuos vienbalsiai nustatė visi bendrovę konsultavę nepriklausomi ekspertai ir statybų techninė priežiūra, nėra trūkumais ir rangovui neprivalu savo sąskaita juos ištaisyti (kaip toks dosnumas gali vadintis?), nes Lietuva, kad rangovui būtų pigiau, gali pakeisti pirkimo sąlygas ir atliekų deginimą reglamentuojančius reikalavimus (naujas PAV ir nauja taršos integruota prevencija ir kontrolė). Štai toks susitarimas buvo VPT du kartus pripažintas niekiniu, tokį susitarimą „Toksika“ toliau vykdo (kartu tebediskutuodama su VPT) ir tokio susitarimo rezultatus dabar tvirtina valstybinė komisija. Ar tai ne farsas teisinėje valstybėje?“ – retoriškai klausė R.Peciulevičius.

Išrinko naują vadovą

Dėl šio įrenginio statybų ir kilusių skandalų keitėsi trys generaliniai bendrovės direktoriai. Be R.Peciulevičiaus iš pareigų traukėsi dar du direktoriai. Trečiojo sprendimu rangovas „Hafner Srl“ buvo nušalintas, kai nesutiko ištaisyti nustatytų trūkumų savo sąskaita. Vėliau nušalintas buvo pats tokį sprendimą priėmęs direktorius, pertvarkyta bendrovės valdyba, kurios pirmininku paskirtas ūkio ministro patarėjas Marius Busilas, o ilgiau nei metus įmonei laikinai vadovavo vieno iš „Toksikos“ filialų direktorius Stasys Vasiliauskas.

Šią savaitę buvo išplatintas pranešimas, kad generaliniu UAB „Toksika“ direktoriumi po viešo konkurso laimėjimo paskirtas Arūnas Dirvinskas. Kaip nurodoma išplatintame pranešime, pastaruosius trejus metus naujasis vadovas dirbo nekilnojamojo turto kompanijoje direktoriumi plėtrai. Prieš tai devynerius metus A.Dirvinskas užėmė įvairias vadovaujančias pareigas kitoje nekilnojamojo turto valdymo bendrovėje, iš kurių ketverius metus buvo bendrovės generaliniu direktoriumi. Taip pat nurodoma, kad A.Dirvinskas turi tarptautinės prekybos, vadybos ir verslo administravimo magistro laipsnį. Taip pat yra Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos valdybos narys.

„Šiaulių naujienos“
Komentarai
Temos Šiauliai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką