Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Laukžemėje ir Budriuose – europietiški senelių namai žemaičių senjorams

Budrių vaikų darželyje bus įkurti europiniai senelių namai
Budrių vaikų darželyje bus įkurti europiniai senelių namai
Šaltinis: PAJŪRIO NAUJIENOS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Verslininkai ėmėsi iniciatyvos net dviejose Kretingos rajono vietose – Laukžemėje ir Budriuose – atidaryti senelių namus pagal šiuolaikinių Europos šalių pensionatų modelį, o juose įkurdintiems senjorams piešia spalvingą senatvę. Pirmuosius žingsnius jau žengė bendrovė iš Mažeikių „Sidabrinė sruoga“ - senelių namams pernai įsigijusi buvusį vaikų darželio pastatą Laukžemėje, netoli bažnyčios, ir jau parengusi techninį šio statinio rekonstrukcijos projektą.

Nusipirko buvusį vaikų darželį

Per privatizaciją darželį parapijos reikmėms buvo įsigijęs Laukžemės klebonas Vidmantas Gricius. Tačiau parapijos namus įkurdinus buvusiuose kultūros namuose, darželį jis pardavė įmonei „Sidabrinė sruoga“. Su būsimų senelių globos namų vizija laukžemiškiai jau galėjo susipažinti Darbėnų seniūnijoje.

Jis sakė, jog su socialine globa susijusį verslą dešimtmetį jo bei partnerių įmonė plėtojo Didžiojoje Britanijoje, o dabar užsienyje įgytą patirtį jie norį perkelti į Lietuvą.

„Šio sovietinių laikų statinio renovacijai ir pritaikymui senelių namams, kuriuose ketiname apgyvendinti 30 senjorų, reikės 3 mln. Lt, – finansinės paramos tikimės gauti iš europinių fondų“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė vienas  įmonės „Sidabrinė sruoga“ vadovų Martynas Latanauskas.

Jis sakė, jog su socialine globa susijusį verslą dešimtmetį jo bei partnerių įmonė plėtojo Didžiojoje Britanijoje, o dabar užsienyje įgytą patirtį jie norį perkelti į Lietuvą.

„Ištyrinėjome šalies paslaugų rinką – Lietuvoje dar trūksta senelių namų, kuriuose jie galėtų gyventi visavertį gyvenimą: oriai leisti laiką, vystyti pomėgius, keliauti. Vieta Laukžemėje tam yra puiki – aplinkui daug žalumos ir erdvės“, – tikino M.Latanauskas.

"Pajūrio naujienų" nuotr./Laukžemės ir Šventosios klebonas Vidmantas Gricius

Tam, kad bažnyčios pašonėje įsikurtų senelių namai, pritarė ir klebonas V.Gricius: „Parapija išsyk taptų gyvesnė: ją papildytų ne tik veiklūs senjorai, bet ir juos lankyti atvykstantys žmonės. Kuo daugiau judėjimo, tuo mūsų kaimui tik geriau. O ir seneliams čia turėtų būti jauku: viskas šalia – naujai įrengta Šv.Andriejaus aikštė, parapijos namai, bažnyčia, parkas.“

„Būtų apmaudu, jei verslininkai mus išprašytų, nes kaime daugiau nėra vietos, kur galima būtų perkelti biblioteką“, – nerimauja Budrių kaimo bibliotekininkė Jolanta Zubernienė.

Budriuose nusižiūrėjo mokyklą

Dėl galimybės kitame Kretingos rajono pakraštyje – buvusioje Budrių kaimo mokykloje – įkurdinti dar vienus senelių namus į Kretingos rajono savivaldybę kreipėsi vydmantiškis verslininkas Andrius Petkevičius.

„Budriuose gyvena mano močiutė Eugenija Petkevičienė, pas ją vaikystėje dažnai leisdavau vasaras. Man patinka bendrauti su senais žmonėmis, ir pradėjau puoselėti svajonę kažką padaryti, kad jų, ypač vienišų, senatvė būtų šviesesnė. Per savo gyvenimą jie to tikrai nusipelnė“, – kalbėjo A.Petkevičius.

Budrių kaime tam jis nusižiūrėjęs griūvantį senosios mokyklos pastatą, kurio didžioji dalis – nenaudojama. Viename gale veikia tik kaimo biblioteka, pernai bendruomenė vienoje klasėje dar įsirengė jaunimo erdvę su teniso ir biliardo stalais.

„Nugriauti yra lengviausia, o aš nusprendžiau imtis žygių mokyklą remontuoti, galbūt pristatyti dar vieną korpusą, ir paversti šia vietą senelių rojumi. Norėčiau, kad jie čia galėtų mokytis kompiuterijos pagrindų, sportuoti, vyktų meno ir dailės terapijos užsiėmimai. Įkurtume ekologišką ūkį, kur patys senjorai galėtų auginti gėles, daržoves, užsiveistume paukščių“.

Gauti lėšų mokyklos statinio renovacijai A.Petkevičius taip pat tikisi iš ES paramos. Tačiau pirmiausia su Kretingos rajono savivaldybe jis derėsis, kad ši jai priklausantį statinį su žeme parduotų arba išnuomotų ilgam laikui.

Kaimas pritarė idėjai

Šviesiomis spalvomis piešiamai senelių namų vizijai Budriuose jau pritarė ir kaimo bendruomenės taryba.

Šviesiomis spalvomis piešiamai senelių namų vizijai Budriuose jau pritarė ir kaimo bendruomenės taryba.

„Manau, kad sutvarkytas pastatas ir estetiška aplinka tik pakeltų mūsų kaimo lygį – išsyk atsirastų darbo vietų, atvažiuotų daugiau žmonių. Galbūt tame pačiame pastate atsirastų vietos įkurdinti ir medicinos punktą ar kitas kaimo įstaigas“, – svarstė Budrių kaimo bendruomenės pirmininkas Arvydas Stuopelis.

Kretingos rajono M.Valančiaus viešosios bibliotekos Budrių filialo bibliotekininkė Jolanta Zubernienė taip pat pritarė tam, kad senasis pastatas atgytų. Tačiau jai neramu, kad nepasinaikintų jame esanti biblioteka.

„Knyga ir laikraštis mūsų kaimo žmonėms yra labai reikalingi – yra 110 skaitytojų, kurie per metus perskaito 10 tūkst. knygų. Būtų apmaudu, jei verslininkai mus išprašytų, nes kaime nėra daugiau vietos, kur galima būtų perkelti biblioteką“, – kalbėjo J.Zubernienė.

Tačiau ji mananti, jog įkurdinus senelių namus, pagaliau išsispręstų opi jų kaimui problema – būtų išasfaltuotas kelias nuo Raguviškių į Budrius.

Naujų socialinių įstaigų kūrimasis yra sveikintinas reiškinys. Tegul tik verslininkai imasi iniciatyvos – jei paslaugų kokybė ir kainos bus geresnės, atsiras sveika konkurencija dabar mūsų rajone veikiantiems Padvarių socialinės globos bei Nasrėnų senelių namams.

Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas į senelių namų atidarymą Laukžemėje žvelgia atsargiau, jis nesąs ir didelis naujos socialinės įstaigos palaikymo entuziastas: „Abejoju, ar tie namai bus užpildyti žmonių. Kaime nėra tradicijos atiduoti seną žmogų, kaip sakoma, nukaršti į valdišką įstaigą. O iš toliau, kažin, ar norės kas vežti čia savo senus tėvus? Gal ateityje, pasikeitus žmonių požiūriui, pasikeis ir nuostatos: vaikai išsivažinėja į užsienius, tėvai sensta, ir nebėra kam jais pasirūpinti."

"Naujų socialinių įstaigų kūrimasis yra sveikintinas reiškinys. Tegul tik verslininkai imasi iniciatyvos – jei paslaugų kokybė ir kainos bus geresnės, atsiras sveika konkurencija dabar mūsų rajone veikiantiems Padvarių socialinės globos bei Nasrėnų senelių namams ir kitoms šalies globos įstaigoms", – sakė Kretingos rajono Socialinių reikalų ir sveiktos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė.

Anot jos, privačių globos įstaigų rėmimo sąlygos turėtų būti tokios pačios, kaip ir valstybės. Šiuo metu Padvarių globos namuose 1 asmens išlaikymas kainuoja 2 – 2,2 tūkst. Lt per mėnesį: žmogus pats moka 80 proc. nuo savo gaunamos pensijos, o likusią dalį padengia valstybė arba savivaldybės.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką