Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Raimonda Balnienė apie „Go Planet Travel“: kalti gali būti visi, bet tik ne Turizmo departamentas

Valstybinio turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr. / Valstybinio turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Trečiadienį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete buvo bandoma aiškintis, ką reiktų keisti, kad būtų apsisaugota nuo piktybinių kelionių organizatorių bankrotų. Vertindama „Go Planet Travel“ atvejį Valstybinio turizmo departamento (VTD) vadovė pirštais rodė ir į Vidaus reikalų ministeriją, ir į Konkurencijos tarybą, tačiau savo kaltės prižiūrint rinką neįžvelgė.

Gavo padėkų

Visuomenės lūkesčiai ir departamento galimybės yra skirtingos. Mūsų Teisės skyriuje dirba tik 4 žmonės, – aiškino R.Balnienė.

„Rinkoje yra 636 kelionių organizatoriai. 300 dirbo su šiuo organizatoriumi. Teigti, kad kažkas žinojo ir boikotavo šį kelionių organizatorių, mes negalime. Taip pat negalime remtis tik paskalomis“, – sakė Valstybinio turizmo departamento vadovė Raimonda Balnienė.

Pasak jos, visuomenės lūkesčiai ir departamento galimybės yra skirtingos.

„Mūsų Teisės skyriuje dirba tik 4 žmonės. Negalima mūsų lyginti su Lietuvos banku. Klausimas, ar kelionių agentūros reikalauja specialios priežiūros, ar tai normalus ir sveikas verslo sektorius. Per ketverius metus čia buvo tik keliolika bankrotų. Dabar mušti departamentą tikrai nereikia. Mes gauname ir padėkų, kad sugrąžinome žmones, bet apie tai niekas nerašo“, – sakė R.Balnienė.

Pasak jos, reikia šviesti žmones, kurie turi prisiimti atsakomybę, ir suprasti, kad nė vienas draudimas visko nekompensuos. Pasiūlymai, kaip įvesti papildomus saugiklius, seniai aptarti, tačiau diskusijos baigdavosi nerezultatyviai.

Kalti kiti

Ar galime įmonei uždrausti verstis veikla turėdami tik subjektyvią informaciją? – klausė J.Raguckas.

VTD direktorės pavaduotojas Juozas Raguckas teigė, kad Seimo narių priekaištai išsakyti ne tuo adresu.

„Mes turime užtikrinti, kad rinkoje nebūtų tokių subjektų, kurie paslaugas teikia neturėdami pažymėjimo ir laidavimo draudimo. Mes prižiūrime, ar sudaromos sutartys atitinka įstatymo reikalavimus. Mes kontroliuojame, ar apskaičiuota laidavimo draudimo suma yra teisinga.

Šis mechanizmas veikia. Nuo 2010 m. turėjome apie 14 įvykių. Apie dalį jų niekas net nežinojo, nes draudimo sumos pakako. Šis įvykis kitoks. Čia aiškiai neteisėta įmonės vadovų veikla.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Martynas Laivys
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Martynas Laivys

Buvo nustatytas reputacijos reikalavimas, tačiau, akivaizdu, kad jis neveikia. Martynas Laivys pateikė VRM išduotą teigiamą pažymą.

Buvo nustatytas reputacijos reikalavimas, tačiau akivaizdu, kad jis neveikia. Martynas Laivys (vienas „Go Planet Travel“ vadovų, – red. past.) pateikė VRM išduotą teigiamą pažymą.

Klausiama, ar Turizmo departamentas gali naudotis kita viešumoje esančia informacija. Mums Kipro institucijos pateikė pažymas dėl akcininkų reputacijos. Ten problemų nebuvo.

Ar galime įmonei uždrausti dirbti turėdami tik subjektyvią informaciją? „Creditinfo“ informacija neatitinka tikrovės ir nėra korektiška“, – aiškino departamento atstovas.

Jis siūlė pažvelgti ir į kelionių pardavėjus, kurie galėjo nepardavinėti gerokai pigesnių ir rizikingesnių „Go Planet Travel“ kelionių. „Kainodaros mes neprižiūrime. Tam yra Konkurencijos taryba. Ji gali vertinti galimus dempingo atvejus“, – teigė J.Raguckas.

J.Raguckas prisiminė ir Valstybės kontrolės kompetenciją, ir draudikų vaidmenį. Kliuvo ir Vartotojų teisių apsaugos tarnybai, kuri, anot jo, nepakankamai pasistengė derindama įstatymus.

Kaip lošimo namai

Visi ateina kaip į lošimo namus, bet niekas nenori pralošti. Žmonės perka du kartus pigesnes keliones ir daug žmonių spėjo jomis pasinaudoti. Kiti nespėjo, – svarstė A.Maizeris.

Kelionių organizatoriaus „West express“ atstovas Arkadijus Maizeris teigė, kad kelionių pirkimas primena kazino.

„Bankrutuoja tie bankai, kurie siūlo labai dideles nuolaidas. Visi ateina kaip į lošimo namus, bet niekas nenori pralošti. Žmonės perka du kartus pigesnes keliones ir nemažai žmonių spėjo jomis pasinaudoti. Kai kurie nespėjo“, – sakė jis.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas siūlė kelionių su azartiniais lošimais nelyginti, tačiau problemą pripažino: „Įstatymais niekur neapribota galimybė ofšorinėse zonose steigti įmones, kurios vėliau sprogsta kaip muilo burbulai. Tokių pavyzdžių pakanka, tad reiktų ieškoti sprendimų.“

123rf.com nuotr./Egzotiška kelionė
123rf.com nuotr./Egzotiška kelionė

Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė Danutė Mažeikaitė teigė, kad dar balandžio 3 d. buvo kreiptasi į Turizmo departamentą, tačiau sulaukta atsakymo, kad visi draudimai pakankami: „Birželio pradžioje sulaukiau keleto užklausų, kodėl yra keičiami skrydžiai. Tą informaciją taip pat persiunčiau departamentui. Nuo išsamesnių komentarų noriu susilaikyti, nes turiu departamento prašymą.“

Siūlė kurti garantinį fondą

Dar 2009 m. reikalaujant Europos Komisijai mes bandėme sukurti Turizmo garantinį fondą. Įmonės savanoriškai turėjo sudėti savo pinigus, tačiau tai nepavyko, – teigė F.Petrauskas.

Vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovas Feliksas Petrauskas teigė, kad bankrutuojančių kelionių organizatorių problema nėra nauja: „Mūsų institucija jau ketverius metus vykdo verslo stebėseną. Turizmo departamento stebėsena buvo nepakankama. Dar 2009 m. reikalaujant Europos Komisijai mes bandėme sukurti Turizmo garantinį fondą. Įmonės savanoriškai turėjo sudėti savo pinigus, tačiau tai nepavyko.“

Anot jo, panaši situacija susiklostė 2006 metais, kai po taifūno Taivane turistams nebuvo į ką kreiptis dėl nuostolių atlyginimo.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Feliksas Petrauskas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Feliksas Petrauskas

„Šiuo metu ES svarstomas Turizmo direktyvos projektas. Per trejus metus klausimai turėtų išsispręsti“, – sakė tarnybos vadovas.

Bankrotų šleifas

Liepos pradžioje Valstybinis turizmo departamentas sustabdė UAB „Go Baltic Travel" kelionių organizatoriaus pažymėjimo galiojimą. Įmonė priklauso tiems patiems akcininkams, kaip ir veiklą praėjusią savaitę nutraukusi „Go Planet Travel“, apgavusi daugiau kaip tūkstantį turistų.

Kelionių organizatoriaus pažymėjimo galiojimas sustabdytas.

Su „Go Baltic Travel“ vadovu M.Laiviu, kuris anksčiau vadovavo „Tez Tour“ bei bankrutavusiai įmonei „Star1 Airlines“, žurnalistams susisiekti nepavyksta. Jis į telefono skambučius neatsiliepia.

Tiek „Go Baltic Travel“, tiek „Go Planet Travel“ priklauso Kipre registruotai įmonei „Grand Go Group“.

Tiek „Go Baltic Travel“, tiek „Go Planet Travel“ priklauso Kipre registruotai įmonei „Grand Go Group“.

„Go Baltic Travel“ pernai patyrė 77,5 tūkst. litų grynųjų nuostolių ir gavo 1,479 mln. litų pajamų – 3 proc. mažiau nei 2012 metais.

Registrų centrui pateiktoje 2013 metų atskaitomybėje „Go Baltic Travel“ atskleidė, kad metų pabaigoje įmonės turtas buvo 231,1 tūkst. litų, tiek pat siekė bendrovės mokėtinos sumos ir įsipareigojimai.

40 metų M.Laivys „Go Baltic Travel“ vadovauja nuo 2012 metų balandžio. Iki tol daugiau kaip pusę metų šiai įmonei vadovavo 41 metų Vidmantas Stonys – pastarasis dabar yra „Go Planet Travel“ direktorius

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką