Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Prenumeruoti

„VP grupės“ paslaptys. Mindaugas Marcinkevičius ir Nerijus Numavičius stoja į atvirą kovą

15min.lt pradeda publikacijų ciklą apie lig šiol neviešintus turtingiausių Lietuvos žmonių klubu pelnytai tituluojamos „VP grupės“ užkulisius.

Kaip tai veikia

M.Marcinkevičius teigia VMI perdavęs aibę informacijos apie savo ir kitų „VP grupės“ narių veiklą. Oficialiais dokumentais milijonierius paaiškina, kaip, jo nuomone, išvengta didžiulės vertės mokesčių mokėjimo.

Pirmiausiai M.Marcinkevičius pažymi, kad neseniai atliktame mokestiniame patikrinime jo atžvilgiu VMI patikrino tik nedidelę dalį sandorių. Verslininkas mokesčių inspektoriams primygtinai siūlo nagrinėti sandorių grandines, per kurias galimai įgytas didelės vertės turtas, išvengiant mokesčių mokėjimo.

„Mano nuomone, tai vyksta dirbtinai ir neteisėtai atskiriant įmonių veiklas, kai perkeliama ne reali veikla, o tik atskiriamos piniginės lėšos ir taip išvengiama ne mažiau kaip 15 proc. mokesčių nuo dividendų, kuriuos įmonės turėtų sumokėti, nes savo turiniu šie sandoriai laikytini akcininkams skirtų pinigų (dividendų) išmokėjimu.

Beje, dalis pinigų per trumpą laiką buvo iškelta iš Lietuvos panaudojant įmonių susijungimus ir naujai įsteigtas įmones prijungiant prie Kipre, Liuksemburge ar Nyderlanduose registruotų kitų „VP grupės“ įmonių. Panašu, kad pasinaudojimas įmonių teisės instrumentais sudarė prielaidas išvengti mokesčių sumokėjimo paslepiant išmokamus dividendus po reorganizavimo forma“, – 15min.lt teigė milijonierius.

M.Marcinkevičiaus teigimu, „VP grupėje“ nuo 2008 metų vyko aibė reorganizacijų, pristeigta krūva naujų įmonių. Dalis šių įmonių, anot jo, veikė ne kaip verslo subjektai, o kaip asmeniniai grupės akcininkų pinigų maišai.

„2008–2012 metais Vilniaus prekybos grupėje vyko visa eilė sisteminių reorganizavimų, dalis kurių – atskyrimo būdu, kuomet sėkmingai veikiančių bendrovių turto, o konkrečiai – pinigų, pagrindu būdavo įsteigiamos naujos bendrovės, kurios buvo reikalingos išimtinai akcininkams skirtų pinigų laikymui“, – teigiama viename iš M.Marcinkevičiaus VMI pateiktų raštų.

Pirmiausiai verslininkas įvardija bendrovės „Akso“ įsteigimą. Registrų centro duomenimis, 2008 m. pabaigoje įkurta bendrovė, anot 15min.lt pašnekovo, pirmiausiai perėmė didelės vertės pinigines lėšas. Nuo tuometės bendrovės „Vilniaus prekyba“ (dabartinis pavadinimas – „Leksita“) atskirta įmonė, anot verslininko, įgijo turto daugiau nei už 298 mln. Lt.

Netrukus pradėtas „Akso“ reorganizavimas, nuo bendrovės atskiriant keturias naujas įmones: „Agro Holdings“, „JJT“, „Gres“ ir „Entrita“. Šioms įmonėms tekusį turtą M.Marcinkevičius vertina nuo 32,48 iki beveik 97,45 mln. Lt.

Panašiai, anot „VP grupės“ nario, 2011 m. įvykdyta „Leo LT“ projektą plėtojusios bendrovės „NDX energija“ reorganizacija: įsteigtos dvi naujos bendrovės „Stetas“ ir „Solinera“, o kiekvienai iš jų perleista turto daugiau nei už 219 mln. Lt.

15min.lt nuotr./Galimo mokesčių vengimo schema
15min.lt nuotr./Galimo mokesčių vengimo schema

2012 m., anot M.Marcinkevičiaus, nuo „VP grupės“ įmonės „Sandėlių sistemos“ panašiu principu atskelta nauja bendrovė „Moto sistemos“. Jai perleisto turto vertė, anot jo, viršija 58 mln. Lt.

M.Marcinkevičius tvirtina, kad naujosios bendrovės įgijo išimtinai tik finansinį turtą – nuo piniginių lėšų iki vertybinių popierių. Sykiu verslininkas akcentuoja, kad milžiniškus finansinius rezervus sukaupę verslai dividendų nemokėjo. „VP grupės“ narys atviras: anot jo, taip suformuoti pinigų maišai grupės akcininkams, o ne realūs verslai.

„Reorganizavimai buvo vykdomi ne siekiant iš tiesų atskirti realias veiklas ar turtus, tačiau siekiant tokiu būdu akcininkams priskirti teisę į pinigus, išvengiant už dividendus mokėtino GPM. Tokį pelno paskirstymo akcininkams modelį sąmoningai ir apgalvotai pasirinko Vilniaus prekybos grupės akcininkai“, – kreipimesi į VMI teigia M.Marcinkevičius.

Be to, jis pabrėžia, kad pinigų kontrolės perkėlimas į mokesčių rojus – taip pat dažna praktika. Verslininko duomenimis, didžiulius turtus valdančios „Agro Holdings“ ir „Entrita“ 2009 m. prijungtos prie Kipro įmonių „ Equipark Limited“ bei „Franpark Limited“. Tais pačiais metas „Gres“ prijungta prie Liuksemburge registruotos „Agile Finance S.A.“, o „JJT“ – prie Olandijoje registruotos kompanijos „TAF Asset 11 B.V.“.

Visas šis mechanizmas, M.Marcinkevičiaus žodžiais, buvo paslėptas dividendų išmokėjimas – ne pinigais, o įmonių akcijomis, kurios suteikia teisę į didelės vertės turtą. O turtas, kaip jau minėta, tai pirmiausia didelės vertės piniginės lėšos.

M.Marcinkevičiaus skaičiavimais, ši ir panašios schemos jam ir kitiems „VP grupės“ akcininkams galimai leido išvengti GPM už 232 mln. Lt.

Pasitelkiant kitas schemas, kurias 15min.lt artimiausiu metu viešins, anot verslininko, valstybė galimai negavo dar 290 mln. Lt pridėtinės vertės mokesčio ir 207 mln. Lt pelno mokesčio.

Pasirengęs pakratyti savas kišenes

M.Marcinkevičius tikina suprantantis, jog jeigu VMI jo nurodytose schemose aptiks pažeidimų, jam teks gerokai patuštinti piniginę. „VP grupės“ narys teigia esąs tam pasirengęs.

Neturiu jokios kitos išeities kaip tik viešinti šias schemas ir taip atkreipti valstybinių institucijų dėmesį.

„Taip. Paskutinio mokestinio patikrinimo metu įmonių mokestines prievoles padengti buvo paprašyta manęs. Kadangi įmonių nebevaldau, o mokestinės prievolės priklauso įmonėms, šias sumas turėtų sumokėti pačios įmonės, neturiu jokios kitos išeities kaip tik viešinti šias schemas ir taip atkreipti valstybinių institucijų dėmesį.

Esu ne tik nusiteikęs, bet ir įpareigotas įstatymų, savo sąžinės ir verslo motyvacijos susimokėti visus man bei mano įkurtai įmonei priklausančius mokesčius ir nė cento mažiau“, – teigė verslininkas.

Pasitraukimas iš „VP grupės“ – „rinkos sąlygomis“

Paklaustas, dėl ko ryžosi atviram karui su N.Numavičiumi, „VP grupės“ narys nurodė kelias priežastis. Tarp jų – verslininko nuomone, už kitų akcininkų nugaros vykstančius procesus.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Jamam“ nuolaidų diena Vilniaus „Akropolyje“
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniaus „Akropolis“

„Po mano bandymo gauti informaciją apie planuojamą „Akropolių“ perleidimo sandorį Maltoje, buvau užpiltas ieškiniais bei turto areštais taip tikintis, jog išsigąsiu ir toliau toleruosiu neteisėtą veiklą. Tuo pačiu metu VMI baigė mano mokestinį patikrinimą ir „VP grupės“ įmonių išvengtus mokesčius bando išsireikalauti iš manęs. Taip pat gaunu vis daugiau informacijos apie „VP grupės“ sukurto turto perleidimą tik su Nerijumi Numavičiumi ar su juo susijusiais asmenimis kontroliuojančioms įmonėms“, – užsiminė M.Marcinkevičius.

Vis dėlto pagrindinė „VP grupės“ paslapčių atskleidimo priežastis, anot jo, yra kita. M.Marcinkevičius teigia norintis atsiriboti nuo buvusių bendražygių verslo praktikos.

„Pagrindine šio beprecedenčio viešumo priežastimi tapo mano paskutinių penkerių metų veikla – „Lords LB Asset Management“, fondų valdymo įmonė ir jos valdomi fondai. Ši veikla reikalauja nepriekaištingos reputacijos, visiško skaidrumo ir sąžiningo valdymo. Esu atskaitingas šimtams investuotojų bei institucijų, mūsų santykiai grindžiami abipusio pasitikėjimo principais.

Negaliu savo investuotojams užtikrinti visiško savo veiklos skaidrumo, jei nesugebėsiu paaiškinti, kaip valdoma „VP grupė“. Mano asmeninės vertybės, naujas verslas bei neseniai paaiškėjusios aplinkybes nepalieka kitos išeities, kaip sekti pasauline praktika ir viešinti neskaidrius ir tik vieno asmens poreikius tenkinančius „VP grupės“ veiklos modelius“, – teigė milijonierius.

Paprašytas įvardinti, ko siekia savo veiksmais, pašnekovas atskleidė rimtai svarstantis visiško pasitraukimo iš „VP grupės“ galimybę.

„Mūsų tikslas – investicijų į „VP grupę“ tvarumas. Tai ir skaidri bei efektyvi įmonių veikla, ir sąžiningai valstybei mokami mokesčiai, ir kuriama nauda akcininkams. Būtent to ir siekiame.

Taip pat viliuosi, kad skaidrinant „VP grupės“ įmonių veiklą, jos sugebės didinti efektyvumą ir atkurti savo reputaciją. Grupei būtina žmogiškojo kapitalo kaita, nes tik taip ji galės pradėti iš naujo nustatinėti savo veiklos standartus, kurie remtųsi geriausiomis Vakarų pasaulio praktikomis. Jeigu tai neįvyks ir į valdymą smulkieji akcininkai toliau bus neįtraukiami, iš grupės teks pasitraukti“, – tęsė M.Marcinkevičius.

Paklaustas, kokiomis sąlygomis norėtų trauktis iš turtingiausių šalies žmonių klubo, „VP grupės“ narys tikslių sąlygų nenurodė.

„Nesu prieš idėją būti aktyviu mažuoju akcininku. Vakarų valstybėse, į kurias lygiuojuosi, tokia praktika užtikrina kapitalo grąžą, informacijos prieigą bei tvarų mokesčių planavimą. Jeigu bendros kalbos nepavyks rasti ir toliau, sutikčiau pasitraukti bet kokiomis rinkos padiktuotomis sąlygomis“, – teigė M.Marcinkevičius.

Litą pakeitus euru, jo partneris N.Numavičius tapo vieninteliu Lietuvos milijardieriumi. M.Marcinkevičius atskleidžia, kiek, jo paties skaičiavimais, verta visa „VP grupės“ imperija.

„Gaunu tik tokią informacija, kuri prieinama viešuosiuose registruose. Tačiau žinant, kur įmonę palikau 2011 metais, grupės vertė viršija 4 mlrd. eurų, o mano dalis šiuo metu (verta – aut. past.) daugiau nei 8 proc.“, – reziumavo vienas turtingiausių Lietuvos žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Vasarinių padangų sezonas: kur rasti geriausią kainos ir kokybės santykį?
Reklama
Pranešimas apie prašymų dėl triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimo išlaidų kompensavimo priėmimą
Reklama
Atėjo metas apsitverti sklypą: specialistų patarimai
Reklama
„CFMOTO“ tapo naujos motociklų vairavimo akademijos Lietuvoje partneriais
Užsisakykite 15min naujienlaiškius