Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atšalimas – bėda blogai nutiesto vandentiekio šeimininkams

Vandentiekis
Šarūno Bulotos / 15min nuotr. / Vandentiekis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Santechnikai, siūlantys užšalusio vandentiekio atšildymo paslaugas, neslepia, kad laukia atšilimo, nes tuomet pasipila užsakymai atšildyti ledo sukaustytą vandentiekį. Nors egzistuoja gana paprastos ir nebrangios prevencijos priemonės, į tokias bėdas papuolančių atsiranda kasmet.

Laukiama užšalusiųjų bumo

Pasak įrankių nuomos bendrovės „Gotas“ Technikos direktoriaus Gintaro Aleksiejūno, šią žiemą vamzdžių atšildymo įranga nuomota vos kelis kartus.

„Dar ne laikas. Paprastai užšalusių vandentiekio vamzdžių bumas prasideda tuomet, kai temperatūra nuo 20 laipsnių šalčio pakyla iki nulio ar 1-2 laipsnių šilumos. Tuomet šaltis traukiasi į gilesnius grunto sluoksnius ir susidaro eilės nuomotis atšildymo įrangą“, – sako G.Aleksiejūnas.

Prieš kelis metus šalčiui paspaudus iki 30 laipsnių ir po to atėjus staigiam atšilimui įmonėse, kurios užsiima vamzdžių atšildymu, buvo susidariusios eilės ir santechnikų kai kam teko laukti net dvi savaites. Klientų netrūksta ir po mažesnių šalčio atakų.

Pasak specialistų, paprastai vandentiekio įvado vamzdžius visi kloja reikiamame gylyje, bet palieka „šalčio tiltų“, kur vamzdžiai liečiasi su betonu, per kurį šaltis pasiekia vamzdžius ir užšaldo vandenį: per pamatus, vandentiekio atsišakojimo šulinio sieneles, etc.

Daugiausiai problemų – soduose

Bene daugiausiai problemų dėl užšąlančio vandentiekio turi kolektyvinių sodų gyventojai, kur vykstant gan chaotiškoms statyboms atsiranda nemažai vietų, kur vandentiekį gali pasiekti šaltis.

Be to, neretai soduose vandentiekio magistrales šaltis pasiekia iš žiemą nenaudojamų sodo namelių. Jei jo savininkai nenuleidžia vandens iš sistemos, lauke temperatūrai nukritus žemiau nulio vandentiekis užšąla ir, jei šalčiai tęsiasi ilgiau, ledas pasiekia magistralinį vandentiekį bei sutrikdo visos sistemos darbą.

Gyventojai, kurie aiškiai žino užšalimo vietą ir reaguoja greitai, vandentiekį gali atgaivinti gan paprastai, tiesiog atšildę tą vietą, kur vanduo užšalo. Tačiau taip būna labai retai. Dažniausiai užšalimo vieta tik numanoma arba išvis nežinoma, ledo kamštis būna net kelių metrų ilgio, tad atšildymo procedūros tampa sudėtingos arba išvis neįmanomos ir tenka laukti pavasario.

Bet kokiu atveju, jei vamzdžiai ne metaliniai, tenka kurioje nors vietoje ardyti vandentiekio vamzdį ir specialia įranga per vamzdžio vidų atšildyti ledo kamščius. Paprastai visas darbas trunka kelias valandas. Tačiau ir tokia įranga ledas ne visur pasiekiamas.

Jei vamzdynas nutiestas su daug posūkių, įranga ledo gali nepasiekti. Jei vandentiekio vamzdžiai metaliniai, juos galima atšildyti specialios įrangos, kuri per vamzdį leidžia elektros srovę, pagalba. Tačiau tokių vamzdžių beveik nebelikę.

Vandentiekį pašildantys kabeliai populiarūs ne tik tarp gyvenamųjų namų, bet ir tarp sodybų, kuriose būnama tik savaitgaliais, šeimininkų.

Namų sąlygomis, jei yra paprastas priėjimas prie vamzdžių, siūloma į vandentiekio vamzdį sukišus siauresnio diametro žarną pilti karštą druskos tirpalą, kuris atitirpdys ledą. Svarbu nepamiršti, kad jei tai darote iš namo vidaus ir nėra galimybės užsukti magistralinio vandentiekio, tik ištirpinus ledo kamštį į vidų pasipils aukšto spaudimo vandens srovė. Tad verta labai gerai apsvarstyti ar tikrai šį darbą verta atlikti pačiam.

Geriausia priemonė – prevencija

Pasak DEVI pardavimo vadovo Mariaus Žardalevičiaus, vis tik pats patikimiausias būdas apsaugoti savo vandentiekį nuo užšalimo, įrengiant vandens įvadą kartu sumontuoti ir specialią nuo užšalimo apsaugančią sistemą.

Pati paprasčiausia išeitis – ant vandentiekio vamzdžio sumontuoti specialų šildymo kabelį, kuris atėjus šalčiams palaikys minimalią pliusinę temperatūrą, neleidžiančią susidaryti ledui. „Pats šildymo kabelis nėra brangus, taip pat daug nekainuos ir jo eksploatacija, palaikyti reikiamai temperatūrai jis sunaudoja visai nedaug elektros energijos. Aplinkos temperatūrai nukritus, šildymo kabelis šildo stipriau, o temperatūrai pakilus, šildoma mažiau“, – sako M.Žardalevičius.

Jei vandentiekis į namą jau įvestas ir nuolat susiduriate su užšalimo problema ar tiesiog norite apsisaugoti, per specialią movą šildymo kabelį galima įleisti į vandentiekio vamzdžio vidų.

„Sumontuoti tokį į vidų įleidžiamą kabelį, kuris yra tinkamas geriamajam vandeniui, daug paprasčiau nei iš naujo perkloti vandentiekį, juk dažnai tai būtų susiję ir su žemės darbais, kas ne itin malonu, kai kiemo aplinka sutvarkyta“, – sako M.Žardalevičius.

Vandentiekį pašildantys kabeliai populiarūs ne tik tarp gyvenamųjų namų, bet ir tarp sodybų, kuriose būnama tik savaitgaliais, šeimininkų. „Paprastai sodybose žiemai vanduo atjungiamas. Tačiau, jei padaromas apšildomas vandens įvadas, vandenį galima turėti ištisus metus“, – tvirtina M.Žardalevičius.

 

 

Komentarai
Šioje istorijoje Vandentiekis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką