Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasiūla įsigyti naujos statybos butą Vilniuje vis didėja

Gyvenamųjų namų kompleksas „LightHouse"
Gyvenamųjų namų kompleksas „LightHouse"
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai per šių metų II ketvirtį pasiūlė daugiausia naujos statybos butų Vilniaus daugiabučiuose nuo pat 2009 m. I ketvirčio. Naujų butų pasiūla sostinėje III ketvirtyje augs ir toliau, o paklausa turėtų išlikti panašiame lygyje kaip ir šių metų praėjusiame ketvirtyje, prognozuoja didžiausią NT brokerių tinklą Baltijos šalyse valdanti agentūra „Capital“.

„Capital“ duomenimis, per 2014 m. II ketvirtį Vilniuje NT plėtotojai pasiūlė iš viso 1 545 butus – tai istoriškai didžiausias kiekis per ketvirtį rinkoje. Paskutinį kartą daugiau per vieną ketvirtį parduodamų butų rinkoje tebuvo 2009 m. sausio-kovo mėnesiais.

Per II ketvirtį pasiūla išaugo visuose segmentuose: ekonominėje klasėje – 42 proc., vidutinėje – 85 proc., prestižinėje – 144 proc., o bendras pasiūlos augimas per II ketvirtį siekė 62 proc.. Daugiausia naujų butų buvo pastatyta Žirmūnuose (402), Pilaitėje (259), Pašilaičiuose (249), Fabijoniškės (182) ir Naujamiestyje (120).

Kainos turėtų išlikti stabilios ir nebekilti daugiau nei kad buvo prieš 3–6 mėnesius. Augimas turėtų būti nuosaikus ir siekti iki 5 proc. per metus.

„Pasiūlos lygis III ketvirtyje turėtų dar išaugti, nes NT plėtotojai rinkai pasiūlys naujus projektus ir esamų projektų sekančius etapus. Iki šių metų pabaigos plėtotojai gali pradėti statybas objektuose, kuriuose pasiūlys mažiausiai 2.400 butų“, – sako „Capital“ direktorius Dmitrijus Semionovas.

Pasak jo, paklausa naujam butui Vilniuje panašu grįžta į racionalų lygį ir turėtų išlikti tokia pati iki metų pabaigos. Tikėtina, kad būsto įsigijimai, kuriuos įvykdė ne galutiniai vartotojai, o investuotojai, spekuliantai ir žmonės, norintys galimai paslėpti nedeklaruotus pinigus, eina į pabaigą. Tad dauguma jų stebės, kaip keisis kainos po euro įvedimo ir tada darys sprendimus ar laikyti, ar parduoti, ar papildomai investuoti į NT.

„Kainos turėtų išlikti stabilios ir nebekilti daugiau nei kad buvo prieš 3–6 mėnesius. Augimas turėtų būti nuosaikus ir siekti iki 5 proc. per metus“, – komentuoja „Capital“ direktorius.

Ir nors dauguma NT plėtotojų svarsto, kad naujų butų kainos po euro įvedimo augs, tačiau vertinant faktą, kaip kainos reagavo į euro įvedimą Rygoje ir Taline, stebuklų nereikėtų tikėtis.

Pasiūlos gyventojams netrūks, plėtotojai turi jau sukaupę rezervo ateičiai, o paklausa, jei ir kils, tai ji bus greitai patenkinta.

„Svarbiausia kainos pokyčiui yra pasiūlos ir paklausos santykis. Pasiūlos gyventojams netrūks, plėtotojai turi jau sukaupę rezervo ateičiai, o paklausa, jei ir kils, tai ji bus greitai patenkinta. Labiausiai tikėtina, kad paklausa išliks panašiame lygyje kaip ir 2014 m. II ketvirtyje“, – sako D.Semionovas.

Jis taip pat pažymi, kad rinkoje kai kurie NT plėtotojai aiškina, kad kainos turėtų augti dėl statybos sąnaudų augimo ir privalomos energetinės A klasės nustatymo naujiems pastatams – esą dėl to tiesiog nebus rinkoje pigesnių butų.

„Tačiau tam, kad tai taptų realybe, visi plėtotojai turėtų susitarti dėl kainų pakėlimo, o tai yra sunkiai tikėtina. Pirkėjas visada rinksis optimaliausią variantą, jei rinkoje nėra panikos. Negana to, A klasė bus privaloma nuo 2016 m., o iki tol visi patvirtinti statybų leidimai galios ir plėtotojai galės nepaisyti naujos normos, o pirkėjams siūlyti kainą artimą dabartinei rinkoje“, – komentuoja „Capital“ vadovas.

„Capital“ duomenimis, parduotų ir rezervuotų naujų butų kiekis Vilniuje 2014 m. II ketvirtį, palyginti su I ketvirčiu, smuko 40 proc., tačiau butų buvo realizuota 12 proc. daugiau nei 2013 m. II ketvirtį. Minimalų butų pardavimo augimą per ketvirtį fiksavo tik prestižiniai butai, tuo tarpu ekonominės ir vidutinės klasės butų buvo parduota atitinkamai 45 proc. ir 35 proc. mažiau. Vertinant pagal paklausą, 57 proc. visų naujų butų Vilniuje sudarė ekonominės klasės butai, 38 proc. – vidutinės ir 5 proc. – prestižinės klasės butai.

Populiariausi tarp pirkėjų buvo Pilaitės seniūnijoje plėtojami projektai, jie sudarė 18,4 proc. viso realizuoto butų kiekio (110 butų). Antroje vietoje buvo Pašilaičiai (atitinkamai 14,9 proc. ir 89 butai), o trečioje – Žirmūnai (atitinkamai 12,2 proc. ir 73 butai).

Pirkėjas visada rinksis optimaliausią variantą, jei rinkoje nėra panikos.

Ekonominės klasės butų vidutinė kaina šių metų II ketvirčio pabaigoje siekė 4.309 Lt/kv. m., vidutinės klasės – 5.794 Lt/kv. m., o prestižinės klasės – 8.882 Lt/kv. m. Palyginti su 2013 metų II ketvirčio kainomis, ekonominės klasės butų kainos augo 4,7 proc., vidutinės – 5 proc., prestižinės – 9,3 proc.. Teigiami metiniai pokyčiai išlieka jau keturis ketvirčius iš eilės.

Brangiausi butai šiuo metu yra Senamiestyje (3 900 – 13 971 Lt/kv. m.), Užupyje (6 619 – 10.200 Lt/kv. m.) ir Žvėryne (4 784 – 15 528 Lt/kv. m.), išskyrus keletą projektų, kurie priskiriami vidutinei klasei. Pigiausius butus galima rasti Grigiškėse (2 342 – 3 367 Lt/kv. m.), Justiniškėse (2 600 – 4 349 Lt/kv. m.) ir Pašilaičiuose (3 032 – 5 494 Lt/kv. m.).

Statomi objektai sudaro 73 proc. visos pasiūlos. Paklausos proporcijos nestipriai skiriasi, tačiau užbaigti projektai yra visgi šiek tiek paklausesni nei dar vis statomi.

Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką