Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Užsakovo ir projektuotojo nesutarimų sprendimas – tinkamai parengta sutartis

Dokumentas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Dokumentas asoc.nuotr.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Užsakovas reikalauja to, ko projektuotojas padaryti neturi teisės? Statytojas gauna projektą, kuriuo nėra patenkintas? Projekto įgyvendinimo eiga yra neprižiūrima? Tai yra vienos iš dažniausių tarp projektuotojo ir statytojo kylančių konfliktų priežasčių. Aplinkos ministerijos Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas Dangyras Žukauskas tikino, kad visos šios problemos išsprendžiamos vienu paprastu būdu – visas šias sąlygas būtina numatyti ir aptarti projektavimo darbų sutartyje.

Kada statytojui reikia naudotis projektuotojo paslaugoms, o kada jį samdyti užsakovui nebūtina, numato teisės aktai. Vis dėlto D.Žukauskas patarė į projektuotoją patarimų ar rekomendacijų ar projektinių pasiūlymų kreiptis ne tik tada, kai to reikalauja įstatymai. Anot jo, akivaizdu, kad specialisto patarimai, siekiant šiuolaikiško ir ekonomiško rezultato, niekada nepakenks.

Svarbiausia, kad projektuotojo darbas atitiktų užsakovo-statytojo poreikius, tačiau taip, deja, išeina ne visada – ir dėl to gali būti kaltos abi pusės. Projektuotojo galimybės neretai nesutampa su užsakovo lūkesčiais, tad tokie nesutarimai kartais pasiekia ir teismus. D.Žukauskas pabrėžė, kad vienintelis būdas nepatekti į tokią situaciją ir tinkamai atlikti darbą – bendradarbiauti. Svarbiausia, anot vedėjo, visas darbo, visų etapų sąlygas aptarti tarpusavyje ir tada išdėstyti sutartyje – tai geriausias sprendimas. Tokiu atveju, rezultatu bus patenkintos abi sutartį sudariusios pusės.

Reikalauja per daug

D.Žukauskas kalbėjo, kad tarp projektuotojo ir užsakovo kylančias problemas galima būtų skirstyti į dvi grupes – kai statytojas reikalauja per daug, t.y. jo poreikiai prasilenkia su teisiniais reikalavimais, ir kai jis reikalauja per mažai arba išvis nesidomi projektavimo proceso eiga.

Projektuotojas turi įgyvendinti užsakovo norus, bet juos įgyvendinti ne bet kaip, o taip, kad nebūtų pažeisti teisės aktai.

Visų pirma, anot Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjo, svarbu nepamiršti, kokios yra projektuotojo funkcijos. Jas, pasak D.Žukausko, galima apibrėžti vienu sakiniu: „Projektuotojas turi įgyvendinti užsakovo norus, bet juos įgyvendinti ne bet kaip, o taip, kad nebūtų pažeisti teisės aktai.“

Taigi, pirmuoju atveju, užsakovas reikalauja iš projektuotojo priimti tokius sprendimus, kurie prieštarauja teisės aktams. „Statytojas turi suprasti, kad projektuotojas negali pažeisti reikalavimų, reglamentuojančių statinio mechaninio atsparumo ir pastovumo reikalavimą, priešgaisrinę, pastato naudojimo saugą ar panašius dalykus. Pavyzdžiui, reikalauti projektuoti didesnę erdvę, nei leidžia saugumo normos ir pan.“, – teigė D.Žukauskas.

Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas tikino, kad tai jokiu būdu nereiškia, kad užsakovas negali reikalauti to, ko nori. Atvirkščiai, jis gali reikalauti labai daug – tik su dviem sąlygom. Pirma, kad tai nepažeistų teisės aktų, antra – būtų iš anksto numatyta sutartyje, kurią darbų pradžioje sudarė užsakovas ir projektuotojas. Minėti dalykai turi būti numatyti pirminėje stadijoje – užsakovo techninėje užduotyje.

Užsakovas visus savo norus turi numatyti sutartyje, aišku, būtų gerai numatyti ir pakeitimų galimybes bei sąlygas. Jos turi būti suformuluotos itin aiškiai. D.Žukauskas patarė statytojui su projektuotoju apsitarti ir projekto vystymo etapus. „Kad nebūtų taip, jog sukirto rankomis ir užsakovas projektą pamatė tik jau pabaigtą. Tai turi būti bendradarbiavimas. Reikia numatyti, kokie bus etapai, po kiekvieno susėsti ir vėl apsitarti. Nepamirškime abiejų šalių atsakomybės, todėl nors Projekto patvirtinimas reiškia Statytojo pritarimą parengtam Projektui, bet neatleidžia Projektuotojo nuo atsakomybės už normatyvinę Projekto kokybę. Kai projektuotojas visiškai pabaigia projektą ir tik tada sužino, kad kažkas netinka, sunku ką nors keisti“, – kalbėjo D.Žukauskas.

Neretai statytojas pamiršta apie projekto vykdymo priežiūrą. Tai – jau statybos etapas, bet projektuotojas turėtų prižiūrėti, kaip įgyvendinamas jo projektas.

Reikalauja per mažai

D.Žukauskas priminė, kad natūralu, jog statytojas turi reikalauti iš projektuotojo visko, kas numatyta sutartyje. Tačiau, anot vedėjo, tai daroma ne visada. Tai – dar viena konfliktų priežastis. Neretai statytojas pamiršta apie projekto vykdymo priežiūrą. Tai – jau statybos etapas, bet projektuotojas turėtų prižiūrėti, kaip įgyvendinamas jo projektas.

„Aišku, neretai užsakovas, sąmoningai ar ne, pamiršta tai aptarti, paminėti sutartyje ir vėl kyla nesklandumų. Jei pirmajame etape statytojas to neaptarė – paliko tolimesniam etapui, tada gali pakilti ir kaina, o tai gali sukelti dar daugiau problemų. Kaip jau minėjau, svarbiausia, kuo daugiau aspektų aptarti nagrinėjant techninę užduotį, pirminėje sutartyje“, – pabrėžė D.Žukauskas.

Projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vedėjas neabejojo, kad iš anksto apsibrėžus bendradarbiavimo, priežiūros ir terminų klausimus sutartyje, savaime išsispręstų didžioji dalis tarp užsakovų ir projektuotų šiuo metu kylančių problemų.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos pagal nustatytus reikalavimus. Gyventojai netinkamai vykdydami statybas gali pakenkti tiek sau, tiek aplinkai. Ne pagal teisės aktus vykdomi statybos darbai gali pakenkti žmonėms, aplinkinėms teritorijoms, kraštovaizdžiui, įvairiais būdas saugomoms teritorijoms ir kultūros paveldui.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką