Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Algirdas Butkevičius: su „Gazprom“ reikia kalbėti draugiškai

Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Algirdas Butkevičius
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos premjeras teigia, kad dėl dujų kainos ir tranzito sąlygų su iš Lietuvos dujų sektoriaus išeinančiu Rusijos koncernu „Gazprom“ reikės tartis draugiškai. Pasak Algirdo Butkevičiaus, artimiausiu metu Vyriausybė pradės derybas dėl dujų kainos Lietuvai po 2016 metų.

„Aš manau, kad ieškant sprendimo dialogo būdu – aišku, tai nėra lengva ar paprasta – bet aš matau tik tokį kelią tariantis, ir dėl dujų kainos teisingos, ir dėl tranzito per Lietuvą į Karaliaučiaus sritį. Aš manau, kariauti nereikia, valdžia turi ne gyvent tam tikromis iliuzijomis ir maitint visuomenę, bet aiškiai pabrėžti, ką ji daro, ko ji siekia ir kaip sekasi tai įgyvendint. Bet laukia mūsų tolimesnis darbas su „Gazprom“ – tartis dėl dujų kainos 2016 metais“, – antradienį interviu LRT radijui sakė A.Butkevičius.

„Gazprom“ gegužės pradžioje apie 20 proc. sumažino 2013-2015 metų dujų kainą bendrovei „Lietuvos dujos“, tačiau Lietuvos Vyriausybė ketina toliau bylinėtis su koncernu Stokholmo arbitraže dėl maždaug 4,5 mlrd. litų kompensacijos už dujas, per brangiai pirktas iki 2012 metų. Be to, dėl neteisingų dujų kainų Lietuvai ir kitoms Rytų Europos šalims „Gazprom“ gresia Europos Komisijos sankcijos, o Lietuvos Konkurencijos taryba praėjusią savaitę skyrė koncernui 123 mln. litų baudą.  

Lietuva pirmoji iš Baltijos šalių įgyvendins ES reikalavimus dujų sektoriuje

Kalbėdamas apie „Gazprom“ sprendimą pasitraukti iš Lietuvos, A.Butkevičius sakė, jog tai galėjo lemti Vokietijos energetikos kompanijos E.ON išėjimas bei Europos Sąjungos Trečiojo energetikos paketo reikalavimai. A.Butkevičiaus teigimu, „Gazprom“ pasitraukimas reiškia, kad Lietuva pirmoji iš trijų Baltijos šalių įgyvendins ES reikalavimus dujų sektoriuje.

„Aš manau, kad „Gazprom“ priėmė sprendimą parduoti akcijas dėl to, kad E.ON sprendimą buvo priėmęs, ir kitas labai svarbus aspektas, kad mes jau įgyvendinom Trečiąjį energetikos paketą, o pakete aiškiai numatyta, kad „Amber Grid“ akcijos, kurios nepriklauso valstybei ir jeigu jos priklauso kitoms užsienio kompanijoms, tos kitos kompanijos negali dalyvauti bendrovės valdyme. Galbūt šitas aspektas irgi buvo labai svarbus“, – antradienį interviu LRT radijui sakė A.Butkevičius.

Aš manau, kad „Gazprom“ priėmė sprendimą parduoti akcijas dėl to, kad E.ON sprendimą buvo priėmęs

Pasak jo, „Gazprom“ pasitraukimas reiškia, kad Lietuva pirmoji iš trijų Baltijos šalių įgyvendins ES Trečiojo energetikos paketo reikalavimus, atskirdama dujų perdavimą, tiekimą ir skirstymą.

„Jų akcijų pardavimas leidžia jau pilnai pasakyt, kad mes įgyvendintume trečiąjį energetikos paketą ir pirmoji Lietuva iš Baltijos šalių, kuri jį įgyvendins“, – teigė premjeras.

Buvęs energetikos viceministras ir nepriklausomas konsultantas Romas Švedas taip pat mano, kad Lietuvai, atrodo, pavyks iki galo įgyvendinti Trečiąjį ES energetikos paketą, kuris dujų sektoriuje reikalauja atskirti dujų tiekimo ir pardavimo verslą nuo transportavimo veiklos.

„Tai bus pirmas atvejis, kai šios teisės normos bus įgyvendintos vienos didžiausių ir įtakingų bendrovių – „Gazprom“ – atžvilgiu. Tai gerai ir reiškia, kad dujų sektoriuje bus daugiau rinkos ir daugiau skaidrumo“, – „Verslo žinioms“ sakė R.Švedas.  

Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos analitikas Valdemaras Katkus mano, kad „Gazprom" ir jos partnerės E.ON pasitraukimą iš Lietuvos lėmė Lietuvos energetikoje atsiradusi ES jurisdikcija ir baigiamas statyti suskystintų gamtinių dujų terminalas.

Kita vertus, R.Švedas teigia, kad „Gazprom“ pasitraukimas nereiškia, kad Rusija Lietuvoje atsisako įtakos ir kitų galios priemonių, todėl šalies politikai turėtų likti budrūs.

„Jau vien tai, kad dabar svarstome „Gazprom“ santykius su Lietuva, o ne mūsų ūkinių subjektų santykius, daug ką pasako: „Gazprom“ buvo ir, matyt, liks ne komercinė bendrovė, o Rusijos vyriausybės politikos įrankis“, – sakė R.Švedas.

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius sako, kad perėmusi „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ kontrolę, Lietuva turės rinkos principais grįstą dujų sektorių.

Rusijos koncernas „Gazprom“ už 417,1 mln. litų pardavė bendrovių „Lietuvos dujos“ ir „Amber Grid“ akcijas – sandoriai turėtų būti baigti ketvirtadienį. Kartu su neseniai iš E.ON išpirktomis akcijomis Lietuva už dviejų dujų įmonių akcijas sumokės apie 807 mln. litų.  

Įgyvendinant trečiąjį ES energetikos paketą, iki šių metų spalio pabaigos „Gazprom“ turėjo parduoti vienos iš dviejų dujų įmonių akcijas – „Lietuvos dujų“ arba „Amber Grid“ – arba pasitraukti iš vienos jų valdymo.

Pagal ES reikalavimus dujų sektoriaus pertvarka Lietuvoje pradėta dar 2011-2012 metais, ir „Gazprom“ jai iš pradžių labai priešinosi. Įgyvendinant ją, pernai nuo „Lietuvos dujų“ atskirta dujų perdavimo veikla – ji atiteko naujai įmonei „Amber Grid“. Šiemet pertvarkomos ir „Lietuvos dujos“ – joms liks tiekimo veikla, o skirstymo veiklą iki spalio perims antrinė įmonė „Dujų skirstymo operatorius“.

„Gazprom“ pardavus po 37,1 proc. akcijų, valstybė netiesiogiai kontroliuos 96,63 proc. „Lietuvos dujų“ ir 96,56 proc. „Amber Grid“akcijų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką