Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mikroskopinis Lenkijos miestas pagal oro užterštumą aplenkė net Pekiną

Aplenkti Pekiną daugeliui miestų būtų didelė garbė. Tačiau Lenkijos miestas Skala nešvenčia, mat aplenkė Pekiną pagal oro taršą, kuri smarkiai viršija Kinijos sostinės užterštumą, rašo „The Financial Times“.
Uždaryta anglies kasyklų šachta
Asociatyvinė nuotrauka: angliakasys / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Iš 50-ies labiausiai užterštų Europos miestų net 33 yra Lenkijoje, aiškina Pasaulio sveikatos organizacija. Lenkija yra žemyno smogo sostinė, nuolat viršijanti Europos Sąjungos užterštumo limitus. Šalis yra smarkiai priklausoma nuo anglies ir pernelyg mažų investicijų į žaliąsias technologijas.

Gruodį vos 2,7 kvadratinių kilometrų ploto mieste prie Krokuvos – Skaloje – buvo nustatyta 979 mikrogramų kubiniame metre tarša, kai tuo metu Pekine ji siekia 737 mikrogramus, o Europos limitai yra 20 kartų mažesni. Gruodį dėl didžiulės taršos Varšuva vieną dieną leido viešuoju transportu važinėtis nemokamai.

„Daug metų Lenkijos miestai yra labiausiai užteršti, Lenkija pagal užterštumą gali „pasigirti“ esanti lyderė – Europoje tai yra raudonas taškas. Situacija nesikeičia, mat trūksta atitinkamų taisyklių, kurios galėtų riboti pavojingų dalelių išmetimą“, – FT cituoja Lenkijos užterštumo priežiūros agentūros atstovę Ewą Lutomską.

Birželį Europos Komisija Europos Teisingumo Teismui perdavė skundą, kad Lenkija pažeidinėja Europos švaraus oro direktyvą. Teigiama, kad taisyklės pažeidžiamos 46 stebimuose Lenkijos teritorijose. Varšuvai gresia 900 mln. eurų bauda.

Lenkija turi didelę ir politiškai įtakingą anglies pramonę, kurioje dirba daugiau nei 100 tūkst. žmonių. Nepaisant Europos Sąjungos ir kitų grupių spaudimo dėl Lenkijos priklausomybės nuo šio kuro, anglies pramonė išlieka šalies energetikos strategijos šerdimi. Skala, aplenkusi Pekiną pagal oro taršą, taip pat turi anglies pramonę.

Prieš 14 mėnesių į valdžią atėjusi Lenkijos Įstatymo ir teisingumo partija išreiškė paramą šiai pramonei, pažadėdama ją saugoti.

Neseniai buvo priimtas įstatymas, kuris, įmonių tikinimu, prislopins vėjo energetikos pramonę. Taip pat neseniai gavo Europos Sąjungos palaiminimą finansinės paramos anglies pramonei planui.

„Lenkija yra priklausoma nuo anglies ir tai nepasikeis“, – pernai angliakasiams sakė gynybos ministras Antonis Macierewiczius. Prezidentas Andrzejus Duda gruodį pabrėžė, kad energetikos sektoriaus stuburu išliks anglis, o vėjo ir saulės energetika yra antrame plane.

Daug didžiausių šalies miestų šią žiemą fiksavo pavojingai užterštą orą. Šimtai tūkstančių namų degina anglį ir kitą kietąjį kurą, orą teršia gausus automobilių naudojimas, pramonės tarša.

Skaičiuojama, kad apie 50 proc. taršos lemia namų šildymas, apie 13 proc. – automobiliai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius