Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bedarbio pasirinkimas: emigracija arba šešėlis

R.Vainienė
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / R.Vainienė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) prognozuoja, kad ekonominė padėtis šalyje gerės, tačiau tai pajus tik tie gyventojai, kurie neatsidūrė „užribyje“ – turi verslą ar darbą ir gauna pajamų.

„Jeigu reikėtų labai bendrai apibūdinti, kokią išvadą mes galime prieiti atlikę šitą tyrimą, tai  gyvenimas iš tiesų gerėja. Gerėja nuosaikiai, bet ne visiems“, – pristatydama naujausią Lietuvos ekonomikos tyrimą trečiadienį sakė LLRI prezidentė Rūta Vainienė.

Atliekant tyrimą apklausti 46 ekspertai – įvairių sėkmingai dirbančių įmonių atstovai.  Tyrime prognozuojama, kad Lietuvos BVP jau šiemet augs 1,3 proc, kitąmet – 2,8 proc. Šiemet, palyginti su 2009-aisiais, vidutinis gyventojų darbo užmokestis mažės dar 4 proc. (sieks 1 558 Lt), tačiau kitąmet prognozuojamas maždaug 3 proc. augimas (iki 1 603 Lt). Namų ūkio vidutinės pajamos per mėnesį vienam ūkio nariui šiemet sumažės 1 proc. (iki 1 010 Lt) , o kitąmet augs apie 7 proc. (1 083 Lt.) Šie skaičiai iliustruoja, kad ekonomika stiprėja: rinkos atsigauna, gyventojų pajamos auga, didėja įmonių pajamingumas. „Tačiau tų, kurie yra už šitos statistikos, kurie yra emigracijoje ir šešėlyje, gyvenimo gerėjimas nepasiekia“, – kalbėjo R.Vainienė.

Iš tiesų numatoma nedarbo statistika – kur kas mažiau džiugi. Rinkos dalyvių nuomone, šių metų pabaigoje darbo neturės 17 proc. gyventojų, 2011-ųjų pabaigoje – apie 15,5 proc. darbingo amžiaus Lietuvos žmonių. O žvelgiant į namų ūkio pajamų statistiką reikia nepamiršti, kad teigiamai bendriems rodikliams atsilieps tai, kad dėl emigracijos mažėja pačių namų ūkio skaičius.

Šiam šeštadaliui šalies darbo jėgos, anot LLRI ekspertų, palikti liūdni pasirinkimai: emigruoti arba trauktis į šešėlį.

Ar į kairę, ar į dešinę pasukus, ten laukia aklavietė ir ekonominė savižudybė. Belieka rinktis šešėlį ir emigraciją“, – konstatavo LLRI prezidentė.„Jeigu Lietuvoje žmonės norėtų rinktis verslą arba individualią veiklą, susidurtų su milžiniška biurokratija ir dideliais mokesčiais. Jeigu žmogus nenori užsiimti individualia veikla, tai darbą jis sunkiai randa dėl Darbo kodekso sudėtingo reguliavimo ir vėlgi didelių mokesčių. Žmonėms, kurie norėtų didesnių pasirinkimų, jų tiesiog nėra. Ar į kairę, ar į dešinę pasukus, ten laukia aklavietė ir ekonominė savižudybė. Belieka rinktis šešėlį ir emigraciją“, – konstatavo LLRI prezidentė

Tyrimo duomenimis, bent dalį savo veiklos šešėlyje vykdo 38 proc. ūkio vienetų. Manoma, kad kitąmet ši dalis sumažės iki 36 proc. Prognozuojama, kad šešėlinė ekonomika tiek šiemet, tiek 2011 metais sukurs apie 27 proc. BVP.

Anot laisvosios rinkos ekspertų, pagrindinės kritiko strėlės dėl susidariusios padėties turėtų būti nukreiptos į ekonominės politikos formuotojus.

„Sprendimai yra seniai visiems žinomi, suprasti, bet nepadaryti“, – teigė R.Vainienė. Tai darbo santykių liberalizavimas, mokesčių mažinimas, verslo sąlygų gerinimas, biurokratizacijos mažinimas. Tačiau šie procesai vis stringa. Esą jeigu Vyriausybėje ir matoma teigiamų ženklų, bandoma ką nors daryti, visa tai žlunga pasiekus Seimą. 

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką