Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Coface“ nustatė, kurios dešimt besivystančių šalių sparčiai vejasi BRICS šalis

Birža
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Birža
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Po 10 metų pašėlusio augimo BRICS šalių (Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos) ekonomikos augimas labai sulėtėjo. 2014 metais verslo rizikos valdymo bendrovė „Coface“ numato augimą, kuris yra 3,2 procentiniais punktais mažesnis nei vidutinis, vyravęs šiose šalyse per pastarąjį dešimtmetį.

Vienintelė išsiskirianti šios grupės valstybė – Kinija, kurios augimas 2014-aisiais, planuojama, sieks apie 7,2 proc. Tuo tarpu kitos besivystančios šalys paspartino savo ekonomikos augimą. Tarp jų 10 geriausių demonstruoja palankias gamybos perspektyvas ir pakankamą finansavimą plėtrai palaikyti.

BRICS šalys patiria ekonomikos augimo sulėtėjimą dėl pasiūlos pokyčių ir investicijų sumažėjimo, nors vartojimo tendencijos išlieka palankios. Vietinis verslas nebeišlaiko pakankamų gamybos pajėgumų, reikalingų patenkinti nuolatinę didelę paklausą.

„Coface“ išskyrė kriterijus, padėjusius nustatyti perspektyvias šalis, kurioms BRICS dabar pradeda nusileisti. Buvo analizuojamos šalys, kurių didelis augimas spartėja, ekonomika yra diversifikuota ir sugeba greit atsigauti po augimo sulėtėjimo. Taip pat tarp perspektyviųjų šalių atsidūrė tos, kurios turi pakankamą finansavimą augimui palaikyti ir nerizikuoja sukurti kredito burbulo.

Suprantama, sunkiau bus antrosios grupės šalims, kurioms gali prireikti daugiau laiko išnaudoti visas savo augimo galimybes. Tačiau jų verslo aplinkos problemos yra santykinės.

Visus kriterijus atitiko tik 10 „naujųjų besivystančių“ šalių. Tačiau šių šalių verslo aplinka nėra tokia palanki ir tai gali susilpninti ekonomikos augimą.

Atsižvelgdama į tai, „Coface“ išskiria dvi šalių grupes. Tai – Peru, Filipinai, Indonezija, Kolumbija ir Šri Lanka (PPICS) turi patikimą verslo aplinką (A4 arba B), panašią kaip šiandien BRIC šalyse. Antroje grupėje rikiuojasi Kenija, Tanzanija, Zambija, Bangladešas ir Etiopija turi labai sudėtingas (C) arba ypač sudėtingas (D) verslo aplinkas, kurios gali suvaržyti jų ekonomikos augimo perspektyvas.

„Suprantama, sunkiau bus antrosios grupės šalims, kurioms gali prireikti daugiau laiko išnaudoti visas savo augimo galimybes. Tačiau jų verslo aplinkos problemos yra santykinės. Palyginimui, 2001 metais šalies valdymo kokybė BRIC šalyse (Brazilijoje, Kinijoje, Indijoje ir Rusijoje) buvo panaši į šiandieninę situaciją Kenijoje, Tanzanijoje, Zambijoje, Bangladeše ir Etiopijoje“, – teigia „Coface“ komercijos direktorius Lietuvai Mantvydas Štareika.

Kai kurie trūkumai, palyginti su BRICS šalimis 2000 metais, vis dėlto išlieka. Pirmiausia 10 išskirtų šalių dabar gyvena tik 11 proc. pasaulio gyventojų, o BRICS šalyse 2001 metais gyveno 43 proc. Antra, jų BVP lygis siekia tik 70 proc. BVP, buvusio BRICS šalyse 2001 metais. Pagaliau BRICS šalyse vyravo einamosios sąskaitos perteklius, o „naujosios besivystančios“ šalys turi einamosios sąskaitos maždaug 6 proc. BVP deficitą.

Kinijos ekonomikos augimas
Kinijos ekonomikos augimas

Kadangi augimas išsivysčiusiose šalyse šiandien yra struktūriškai silpnesnis, išskirtos šalys gali turėti mažiau pelno iš prekybos su šiomis šalimis negu turėjo BRICS valstybės 2000 metais. Jų augimo rodikliai daugiau priklausys nuo vidaus rinkos ir eksporto į kitas besivystančias rinkas.

Nepaisant mažiau klestinčios aplinkos, „naujosios besivystančios“ šalys turi ir pranašumų prieš BRICS šalis 2001 metais. Jų infliacijos rodikliai apytiksliai 2,8 procentinio punkto mažesni nei BRIC šalyse, o jų valstybinės skolos lygis yra maždaug 40 proc. BVP palyginti su 54 proc. BRICS šalyse minėtais metais.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką