Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiausia kredito unija – Vilniaus taupomoji kasa – paskelbta nemokia, atšaukta jos veiklos licencija

Didžiausia kredito unija – Vilniaus taupomoji kasa – paskelbta nemokia.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Didžiausia kredito unija – Vilniaus taupomoji kasa – paskelbta nemokia.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Atsižvelgdama į tai, kad kredito unija „Vilniaus taupomoji kasa“ nevykdo visų veiklos riziką ribojančių normatyvų, o jos veikla ir finansinė būklė kelia grėsmę indėlininkų, kitų kreditorių ir klientų bei visuomenės interesams, Lietuvos banko valdyba pripažino šią kredito įstaigą nemokia ir atšaukė jos veiklos licenciją.

Kredito unija „Vilniaus taupomoji kasa“ (VTK) Lietuvos bankui pateiktose finansinėse ataskaitose pripažino, kad 2013 m. gruodžio 31 d. nevykdė visų kredito unijų veiklos riziką ribojančių normatyvų: kapitalo pakankamumo, likvidumo, didžiausios atvirosios pozicijos užsienio valiuta ir didžiausios paskolos sumos vienam skolininkui.

VTK kapitalo pakankamumo normatyvo nevykdo jau 6 mėnesius iš eilės, todėl pagal galiojančius teisės aktus tai yra pagrindas uniją pripažinti nemokia.

Kapitalo pakankamumo ataskaitos duomenimis, VTK kapitalo pakankamumo rodiklis 2013 m. gruodžio 31 d. sudarė tik 1,46 proc., o normatyvas yra 20 proc.

VTK kapitalo pakankamumo normatyvo nevykdo jau 6 mėnesius iš eilės, todėl pagal galiojančius teisės aktus tai yra pagrindas uniją pripažinti nemokia.

Tai padaryta įvertinus, kad VTK nepavyko įgyvendinti kapitalo stiprinimo priemonių, kurios užtikrintų riziką ribojančių normatyvų vykdymą ir kredito unijos veiklos tęstinumą, o tolesnė unijos veikla, blogėjant paskolų portfelio kokybei, keltų grėsmę kredito unijos indėlininkų lėšoms.

Lietuvos banko atliktų inspektavimų metu ne kartą buvo nustatyti šios kredito unijos padaryti teisės aktų pažeidimai.

Neatsakingas kreditavimas nulėmė tai, kad kredito unijos prisiimtas kredito rizikos lygis yra labai aukštas, o kredito unija nesugebėjo imtis tinkamų veiksmų šiai rizikai užkardyti. Ankstesnių valdymo organų sprendimai buvo priimami nesivadovaujant saugios ir patikimos kredito įstaigų veiklos principais ir skirti su kredito unijos vadovais sietinų asmenų grupės interesams tenkinti. VTK taip pat nesilaikė rekomendacijų, kurias šiai unijai pateikė Lietuvos centrinė kredito unija atlikusi VTK finansinės padėties vertinimą.

FNTT pradėjo ikiteisminį tyrimą

Dar praėjusių metų gegužę nuo pareigų nušalinta ankstesnė VTK vadovybė.

Lietuvos bankas, inspektavimų metu aptikęs įtartinus sandorius, informaciją pateikė teisėsaugos institucijoms, prašydamas pagal kompetenciją įvertinti kredito unijos inspektavimo ataskaitoje nurodytas aplinkybes. Lietuvos bankas buvo informuotas, kad šiuo metu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba dėl galimai nusikalstamos veiklos, susijusios su VTK, vykdo ikiteisminį tyrimą.

Atsižvelgdamas į keliamą riziką, Lietuvos bankas VTK jau kurį laiką taikė griežtas poveikio priemones. Dar praėjusių metų gegužę nuo pareigų nušalinta ankstesnė VTK vadovybė.

Neįvykdžius priežiūros institucijos nurodymų pašalinti veiklos trūkumus, praėjusių metų spalį VTK administracijos vadovei skirta administracinė nuobauda. Siekdamas užkardyti kredito rizikos augimą, pernai sausį Lietuvos bankas VTK nurodė apriboti išduodamų paskolų sumą ir įpareigojo indėlių palūkanas nustatyti pagal rinkos vidurkį.

Prašys kelti bankroto bylą

Artimiausiu metu Vilniaus apygardos teismui bus teikiamas prašymas iškelti bankroto bylą šiai kredito įstaigai. Kredito unijos „Vilniaus taupomoji kasa“ administratoriumi siūloma skirti UAB „Verslo konsultantai“.

Lietuvos banko valdyba taip pat laikinai, kol Vilniaus apygardos teismas priims nutartį iškelti bankroto bylą, apribojo VTK teisę naudotis kredito įstaigų sąskaitose esančiomis lėšomis ir vertybiniais popieriais.

Kredito unijos indėlininkams bus išmokamos indėlių draudimo išmokos.

Atšaukus kredito unijos licenciją, VTK neturi teisės teikti finansinių paslaugų.

2013 m. gruodžio 31 d. finansinių ataskaitų duomenimis, kredito unijos turtas sudarė 275,1 mln. Lt, įsipareigojimai – 272,7 mln. Lt, iš jų indėliai – 236,9 mln. Lt. Perskaičiuotas kapitalas − 2,4 mln. Lt, kredito unijos nuostoliai 2013 m. išaugo iki 32,4 mln. Lt.

Pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą poveikio priemonės dėl nemokumo pritaikymas yra draudžiamasis įvykis, todėl kredito unijos indėlininkams bus išmokamos indėlių draudimo išmokos.

Draudimo išmokos bus mokamos ir apskaičiuojamos vadovaujantis Valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ patvirtinta tvarka. Pagal ją, įvykus draudžiamajam įvykiui, kompensuojama 100 proc. indėlio sumos, neviršijančios 100 000 eurų (345 280 Lt). Išmoka klientui išmokama per 20 darbo dienų nuo draudžiamojo įvykio dienos – 2014 m. sausio 17 d. VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ taryba išmokų mokėjimo terminą gali pratęsti, bet ne ilgiau kaip 10 darbo dienų.

„Vilniaus taupomosios kasos“ klientams – speciali nemokama telefono linija

Lietuvos bankui priėmus sprendimą dėl „Vilniaus taupomosios kasos“ licencijos atšaukimo, Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU) teiks „Vilniaus taupomosios kasos“ nariams ir klientams aktualią naujausią informaciją.

Ši informacija specialia nemokama telefono linija 8 800 00030 darbo dienomis teikiama nuo 8 val. iki 19 val., sausio 18 d. ir sausio 19 d. – nuo 9 iki 18 valandos.

„Vilniaus taupomosios kasos“ narių ir klientų patogumui, atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus bus talpinami ir LCKU svetainėje www.lku.lt.

„Šioje situacijoje mums svarbiausia apsaugoti „Vilniaus taupomosios kasos“, kuri priklausė LCKU sistemai, narių ir klientų interesus. LCKU savo lėšomis įsteigė nemokamą liniją ir yra pasirengusi suteikti visapusišką reikiamą informaciją klientams“, – teigia LCKU valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.

Informacija apie Lietuvos banko sprendimus yra prieinama Lietuvos banko svetainėje www.lb.lt arba darbo valandomis skambinant telefonu (8 5) 268 0068. Informaciją apie indėlių draudimą galima sužinoti VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ interneto svetainėje (www.iidraudimas.lt) arba darbo valandomis skambinant telefonu (8 5) 213 56 57.

Ketino tapti banku

2013 m. balandį „Vilniaus taupomoji kasa“ deklaravo dirbanti pelningai ir neslėpė ambicijų tapti banku. Tuomet unijos valdybos pirmininkas, Lietuvos imtynių federacijos prezidentas Darius Čepauskas pareiškė, kad unijos pajininkai iškėlė tikslą siekti regioninio banko statuso.

LIF nuotr./Darius Čepauskas
LIF nuotr./Darius Čepauskas

D.Čepauskas tikėjosi, kad Vilniaus regione pavyks rasti nišą kredituojant smulkesnįjį verslą. Tačiau vėliau „Vilniaus taupomosios kasos“ rezultatai ėmė blogėti, Lietuvos bankas ne kartą jos vadovybę įspėjo ir baudė už pažeidimus.

„Vilniaus taupomoji kasa“ sostinėje reklamavosi garsiais vardais. Jos reklamos veidais tapo šiuolaikinės penkiakovės žvaigždės Andrejus Zadneprovskis ir jo žmona Laura Asadauskaitė, garsus imtynininkas Aleksandras Kazakevičius.

Iki tapdamas premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjo finansų klausimais „Vilniaus taupomojoje kasoje“ analitiku dirbo žinomas ekonomistas Stasys Jakeliūnas. Jis „Verslo žinioms“ sakė, kad dirbdamas unijoje neturėjo blogų įtarimų.

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką