Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekonomistai abejoja Vyriausybės planais legalizuoti dalį šešėlinio verslo

Ekonomikos ekspertai, vertindami Vyriausybės planus kitąmet iš šešėlinės ekonomikos gauti apie 1 mlrd. litų pajamų, mato nemažai spragų.
Klesti šešėlinis verslas.
Pinigai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

„Labai sunku vertinti Vyriausybės planus kovoti su šešėliu, nes nėra kalbama apie konkrečias priemones, konkrečius pasiūlymus.

Ankstesnis valdžios planas šešėlinei ekonomikai mažinti jau užgesęs. Todėl pažadas atgauti milijardą iš šešėlio primena viešųjų ryšių akciją, – sakė Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Vytautas Žukauskas.

Ankstesnis valdžios planas šešėlinei ekonomikai mažinti jau užgesęs. Todėl pažadas atgauti milijardą iš šešėlio primena viešųjų ryšių akciją“, – „Lietuvos rytui“ sakė Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertas Vytautas Žukauskas.

Be to, pasak jo, mažai tikėtina, kad kova su šešėliu gali būti laimėta greitai.

„Dabartinė nelegali ekonomika kurta daugelį metų, todėl tikrai nėra ko tikėtis greitų rezultatų. Netgi po Rusijos krizės, gerėjant gyvenimui, skaidrėjimas truko 5–6 metus. Įnerti į šešėlį užtrunka daug trumpiau nei bandymai skaidrėti“, – teigė V.Žukauskas.

„Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė pabrėžė, kad įstatymuose vis dar palikta pakankamai spragų, kaip net visiškai legaliai išvengti mokesčių. Ir valdžios bandymų su tuo kovoti kažkaip negirdėti.

„Pavyzdžiui, užtenka žmonėms įsigyti verslo liudijimą ir gali teisėtai gauti kiek tik nori pajamų beveik nemokėdamas mokesčių. Ekonomikos bumo metu taip dirbo visi statybininkai. Lietuva tuo unikali“, – teigė V.Klyvienė.

Pagal Vyriausybės patvirtintą biudžeto projektą numatyta skelbti karą kontrabandininkams ir papildomai surinkti 400 mln. litų akcizų.

Taip pat ketinama kovoti su mokesčių slėpimu ir papildomai surinkti 700 mln. litų pridėtinės vertės mokesčio.

Jei būtų iš tiesų kovojama su šešėliniu verslu, tada lyg ir turėtų augti valstybės pajamos iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM), mat mažėtų vokeliuose mokamų atlyginimų. Bet Finansų ministerija biudžeto projekte neįrašė nė vieno papildomo cento iš GPM. Tai, anot dienraščio, padaryta sąmoningai – kad vėliau nekiltų problemų karpant biudžetą.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė aiškino, kad padidinus GPM pajamų planą būtų išsipūtę ir kitų metų savivaldybių biudžetai. Į juos kitąmet sukris beveik du trečdaliai GPM.

Nors žadama kitąmet iš šešėlio pritraukti įspūdingą pinigų sumą, nemažai svarbių veiksmų valdžios institucijos imsis tik 2011-ųjų viduryje arba pabaigoje. Tai numatyta kartu su biudžetu pateiktuose planuose: tik paskutinį metų ketvirtį bus pradėti „veiksmingai“ rotuoti muitinės pareigūnai, kad jiems būtų sunkiau sutarti tarpusavyje ir su kontrabandininkais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius