Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​Ekonomistas Nourielis Roubini: Ukrainos įvykiai krečia ir finansų rinkas

Nourielis Roubini
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Nourielis Roubini
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šių metų Davoso ekonomikos forume svarbiausi yra geopolitiniai klausimai, tuo metu pasaulio ekonomika yra nustumta į pakraščius. Vis tik pastarosios savaitės finansų rinkų įvykiai primena, kad ekonomikos klausimai vis dar yra svarbūs. Apie juos „Business Insider“ kalbėjosi su žymiu ekonomistu Nourieliu Roubini.

Šios savaitės įvykius finansų rinkose jis apibūdino kaip tobulą mažą audrą. Silpni Kinijos ekonomikos duomenys, Argentinoje kilusi sumaištis finansų rinkose, chaosas Ukrainoje buvo veiksniai, verčiantys investuotojus nerimauti.

– Kokia yra pagrindinė šių metų Davoso forumo tema? – Joe Veisenthalis paklausė ekonomisto.

– Pagrindinė, ko gero, tema buvo auganti įtampa tarp Kinijos ir Japonijos. Žmonės pradeda situaciją lyginti su 1914 metais: auganti galia sutinka egzistuojančią galią, o tokia situacija praeityje baigėsi karu.

Aišku, tai nėra neišvengiama, bet tiek Kinija, tiek Japonija yra nusiteikusios karingai. Aš tikiuosi, kad diplomatija laimės.

– Ką pasaulio ekonomikai reiškia besivystančių rinkų problemos?

– Aš sakiau, kad tai, kas vyko pernai, gali pasikartoti. Mes vis dar nerimaujame dėl Kinijos ekonomikos augimo sulėtėjimo, taip pat neaišku, kaip elgsis JAV centrinis bankas, o besivystančios valstybės neįvykdė reikalingų struktūrinių reformų, jos yra pažeidžiamos, vykdoma silpna pinigų ir fiskalinė politika.

Be to, tose valstybėse esama ir politinio nestabilumo dėl parlamento arba prezidento rinkimų Indijoje, Indonezijoje, Turkijoje, Brazilijoje ir Pietų Afrikoje. Be to, itin nestabili politinė situacija Ukrainoje, Argentinoje, Tailande. Tai taip pat veikia finansų rinkas.

Taigi kas vyko šią savaitę primena nedidelę puikią audrą. Įvykiai pasaulyje veikia ne tik besivystančias, bet ir jau išsivysčiusias valstybes.

– Ką reikia daryti toliau?

– Sprendimų priėmėjai turi priimti tokius sprendimus, kurie lemtų stipresnį augimą. Yra rizika, kad nedirbantys žmonės ilgainiui praras savo įgūdžius. Todėl manau, kad mes padarėme nepakankamai, kad augtų paklausa.

Ilgesnio laikotarpio problema yra ta, dėl kurios džiaugiasi visi technologijų guru – informacinių technologijų inovacijos, biotechnologijos lems automatizuotą gamybą. O mes žinome, kad didžiulė visų inovacijų problema yra ta, kad joms reikia daug kapitalo, o galų gale prireikia mažiau darbuotojų. Egzistuoja struktūrinė problema dėl darbo vietų kūrimo, todėl aš manau, kad reikėtų keisti darbo jėgos ir kapitalo apmokestinimą. Reikia investuoti į geresnes švietimo sistemas ir sumažinti mokesčius nuo atlyginimų, kad išaugtų darbuotojų paklausa. 

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką