-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Elektra labiau atpigo pramonei nei gyventojams

Metų pradžioje buitiniams ir komerciniams elektros vartotojams brangusi elektros energija antrąjį šių metų pusmetį jau pinga. Tačiau pirmą kartą šalies elektros rinkos reguliavimo istorijoje ji labiau pinga verslo struktūroms, o tai lems ir mažesnes produktų kainas galutiniam vartotojui.
Elektra
Elektra / Sauliaus Žiūros/BFL nuotr.
Temos: 1 Pramonė

Penktadienį Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) priėmė sprendimą, kad elektra gyventojams nuo liepos 1-osios atpigs 2 centais, iki 35 centų už kilovatvalandę, kitiems – nebuitiniams vartotojams elektros kaina mažės vidutiniškai 5 centais (su pridėtinės vertės mokesčiu). Komisijos išplatintame pranešime teigiama, jog šie sprendimai priimti įvertinus kuro rinkų tendencijas bei kitas pasikeitusias ekonomines aplinkybes.

Siekia kainų pagrįstumo

Pasak VKEKK pirmininko Virgilijaus Poderio, šį sykį kainos labiau mažėja pramonei, stambiesiems vartotojams, nes iki šiol buitiniai vartotojai būdavo iš dalies subsidijuojami verslo. „Yra tam tikras sveikas skirtumas, nusistovėjęs santykis, kada pripažįstama, kad viena grupė nesubsidijuoja kitos. Lietuvoje iki šiol pramonė, komerciniai vartotojai subsidijuoja buitinius; dėl to yra atstatomas tas sveikas santykis ir pramonei mažinama labiau nei buitiniams“, – po komisijos posėdžio žurnalistams sakė V.Poderys. Pasak jo, nuo sausio elektros kaina greičiausiai didės visoms vartotojų grupėms, nes kils gamybos kaina. „Aš pradėjau prognozuoti elektros kainą tuomet, kai naftos barelis kainavo 40 dolerių (99,84 lito) ir saugiai taip sakydavau – apie 45 centus (kaina nuo naujų metų – red.). Bet dabar naftos kaina svyruoja apie 60 dolerių (149,76 lito) ir prognozuojama kaina tik kyla į viršų, todėl neprognozuosiu“, – teigė V.Poderys. Pasak jo, kitas kainų peržiūrėjimas bus lapkričio mėnesį.

Kaip praneša naujienų agentūra BNS, nacionalinės energetikos grupės „Leo LT“ įmonių RST ir „VST“ skirstymo paslaugos tarifas nuo liepos 1-osios mažės vidutiniškai 1,43 cento - iki 10,29 cento, „Lietuvos energijos“ perdavimo paslaugos kaina – 0,2 cento, iki 3,62 cento už kWh. Be to, Lietuvos elektrinės, kuri sustojus Ignalinos atominės elektrinės (AE) yra pagrindinė elektros gamintoja vidaus rinkai, gaminamos elektros kaina mažėja 0,41 cento (14 proc.) – iki 32 centų už kWh, o Ignalinos AE dėl numatomo 2 savaičių remonto – 1,32 cento. Bendra elektros gamybos kaina mažės 1,73 cento (12,1 proc.) – nuo 14,3 iki 12,57 cento už kWh.

Pagaliau sąžiningai pasakoma, kad elektros energijos kainos mažinamos dėl atpigusio organinio kuro, pripažįstama, kad dėl to mažėja elektros gamybos kaina, taip pat mažėja skirstymo išlaidos ir kitos sąnaudos. Teigia A.Jaroševičius.

Pirmą kartą – be pasipriešinimo

Nacionalinės elektros tinklų valdytojų asociacijos prezidentas Algirdas Jaroševičius LŽ teigė, pirmą kartą per septynis elektros rinkos reguliavimo metus kainų nustatymo posėdis baigėsi elektros vartotojams nereiškiant pasipriešinimo. „Pagaliau sąžiningai pasakoma, kad elektros energijos kainos mažinamos dėl atpigusio organinio kuro, pripažįstama, kad dėl to mažėja elektros gamybos kaina, taip pat mažėja skirstymo išlaidos ir kitos sąnaudos. Tačiau tobulybei ribų nėra ir mano manymu, sąnaudų mažinimo rezervas iki galo dar nebuvo išnaudotas, todėl labai panorėjus elektros kainos galėjo būti dar mažesnės“, – sakė A.Jaroševičius. Tačiau, pasak jo, pirmą kartą pramonininkai nepasijuto dotuojantys elektros energijos tarifų buitiniams vartotojams. „Iki šiol, kaip niekur kitur Europos Sąjungoje, su kiekvienu elektros kainų padidėjimu pramonei, jos didėdavo labiau nei buitiniams vartotojams, o su naujausiais sprendimais prasidėjo priešingas procesas. Matyt susivokta, kad pramonei padidinus elektros kainą bent 1 centu, gyventojas per pabrangusią pramoninę prekę sumoka daug daugiau. Kitas dalykas, kuomet pramonei brangsta elektra, labai kenčia Lietuvos gamintojų eksporto galimybės. Džiugu, kad ši didelė klaida pradėta taisyti“, – dėstė pašnekovas.

Kiek brangs elektra nuo kitų metų, pasak pašnekovo, priklausys ne nuo ekonomikos tendencijų, o politikų sprendimų. „Manyčiau, kad kitąmet elektra neturėtų stipriai brangti, nes tose šalyse, iš kurių planuojama importuoti elektros energiją, ji nėra brangi. Iš aplinkinių rinkų jau esame pirkę elektrą, kuomet Ignalinos AE būdavo uždaroma profilaktikai ar avarinių situacijų metu, tačiau tuo metu elektros tarifai nebuvo keičiami, nes nebuvo labai didelio kainų skirtumo“, – sakė jis.

Kainų komisijos pirmininkas V.Poderys neseniai yra minėjęs, kad kitąmet elektra kainuos iki 45 centų už kilovatvalandę, taip buvo prognozuojama skaičiuojant kainą, kai naftos barelis kainavo 40 JAV dolerių. Dabar naftos kaina svyruoja apie 60 JAV dolerių už barelį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius