Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES parama – miškų ekonominei vertei didinti

Miškininkai gali kreiptis paramos
15min.lt nuotr. / Miškininkai gali kreiptis paramos
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) renka paraiškas Europos Sąjungos paramos lėšoms gauti. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“. Paraiškas gali teikti privačių miškų savininkai (tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys) ir jų asociacijos, taip pat savivaldybės ir jų asociacijos.

Kreiptis paramos gali miškininkai pagal dvi šios KPP priemonės veiklos sritis.

Pagal pirmąją veiklos sritį remiamas mažos ekonominės vertės medynų ir krūmynų pertvarkymas bei jaunuolynų ugdymas. Šiuos darbus galima atlikti ne senesniame kaip 20 metų miške.

Taip pat remiamas ir mažos ekonominės vertės medynų ir krūmynų pertvarkymas į vertingesnius, norimos paskirties ir rūšinės sudėties miško želdinius arba žėlinius. Vietoj menkaverčių augalų gali būti sodinami kiti medžiai.

Pagal antrąją veiklos sritį remiamos investicijos į medienos ruošą. Paramos pagal šią sritį galima siekti naujai miško kirtimo, apvaliosios medienos ir biokuro ruošos technikai bei įrangai pirkti.

Paraiškos pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ renkamos ne pirmą kartą. Per visą paramos teikimo laikotarpį nuo 2007 m. iki š.m. spalio 21 d.  paramos pagal šią priemonę kreipėsi 100 pareiškėjų. Bendra jų prašoma paramos suma –  daugiau nei 33,8 mln.litų.
 
Sutvarkė apleistą jaunuolyną

15 ha miško Skaisgirio seniūnijoje (Joniškio r.) Saulius Daunoras paveldėjo iš senelio.

Miškas nebuvo vertingas. Išsimėtęs atskirais gabalėliais, o 2,4  ha buvo visiškai  apleisto jaunuolyno. „Kažkada ten buvo pasodintos, bet neprižiūrėtos eglės, tad priaugo menkaverčių lapuočių“,-- pastebėjo miško savininkas.

Sužinojęs, kad tokiems miškams tvarkyti galima gauti ES paramą, S.Daunoras nedelsdamas kreipėsi į NMA Šiaulių teritorinį skyrių.

Kreipiantis paramos pagal pirmąją veiklos kryptį verslo plano pateikti jam nereikėjo, tačiau miškotvarkos projektas buvo būtinas.

Be to papildomai reikėjo pateikti rekonstruojamo miško valdos ploto želdinimo ir žėlimo projektus.

Tačiau  miško savininkas džiaugiasi tuo, jog dabar turi miškotvarkos projektą. „Neturėdamas jo  nežinojau, ką gali ir ko negaliu miške daryti“,-- sakė Saulius.

Pagal jaunuolyno rekonstrukcijos projektą miško savininkas sutvarkė jaunuolyną – iškapojo projekte nurodytus krūmus, paretino ir  egles, pagal miškotvarkos projektą dabar jis gali planuoti miško kirtimo ir jo atkūrimo darbus.   

Už jaunuolyno  sutvarkymą S. Daunoras atgavo 2,6 tūkst. litų. Visas projektas kainavo 5,3 tūkts. litų.
 
Pirko naują medvežę

Pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ paramos  galima tikėtis ne tik tvarkant miškus, bet ir perkant tam reikiamą techniką.

Daugiau nei 400 ha miškų Kavarsko (Anykščių r.) apylinkėse valdantis Sigitas Acus prieš porą metų pirko modernią medvežę. Ja galima lengvai pakrauti ir iš miško išvežti ne tik medieną, bet ir šakas, kurias galima naudoti biokurui.

Parama

Tai ypač naudinga šiais ekonominio sunkmečio laikais, kai daug kas už brangią šilumą jau neįstengia sumokėti.

Moderni medvežė kainavo nemažai - viską sudėjus beveik pusę milijono litų.

Pusę šios sumos miško savininkas S.Acus atgavo. Pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ jam buvo skirta per 220 tūkst. litų ES parama.

Nebereikia atskiro verslo plano
 
Siekdamas paramos S.Acus parengė verslo planą, kuriame įrodė, kad ūkininkauti su naująja technika būsią kur kas efektyviau ir ekonomiškiau.

Verslo planas jam atėmė ne tik nemažai laiko, bet ir pareikalavo papildomų lėšų.  „Samdžiau konsultantus, pats to verslo plano nebūčiau sukūręs“,-- prisipažino miško savininkas.

Tiems, kas teiks paraiškas paramai šįmet, atskiro verslo plano rengti nereikės. Jie turės užpildyti tipinę verslo plano formą, kuri yra pateikta prie priemonės įgyvendinimo taisyklių (www.paramakaimui.lt; www.nma.lt; www.zum.lt)
 
Parama – ir supaprastinta tvarka

Paraiškos pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ paramai gauti renkamos ir supaprastinta tvarka.

Parama gali būti suteikta supaprastinta tvarka, jei prašomos paramos suma yra ne didesnė negu 150 tūkst. litų.

Tuo atveju pareiškėjui nereikės pateikti atskiro verslo plano, bus greičiau vertinama jo paraiška.

Finansuoja pusę išlaidų

Kreipiantis paramos vienam projektui įgyvendinti įprasta, t.y. ne  supaprastintąja tvarka, pagal pirmąją veiklos sritį gali būti suteikta iki 172 640 litų, pagal antrąją – iki 690 560 litų paramos suma

Tuo tarpu, jeigu ES lėšų iš karto siekiama pagal abi priemonės veiklos sritis bendram projektui įgyvendinti, skiriamos paramos suma negali viršyti 690 560 litų.

Parama1

Per visą 2007–2013 metų laikotarpį vienam paramos gavėjui didžiausia paramos suma pagal investicines priemones negali viršyti 1 381 120 litų.

Pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ gali būti padengiama iki 50 proc. tinkamų finansuoti projekto įgyvendinimo išlaidų.

Jeigu projektai įgyvendinami ūkininkauti mažiau palankiose vietovėse ir „Natura 2000“ teritorijose, pagal pirmąją veiklos sritį gali būti kompensuojama ir iki 60 proc. tinkamų išlaidų

Rinks iki metų pabaigos

Paraiškos paramai gauti pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ teikiamos NMA Kontrolės departamento teritoriniuose skyriuose pagal projekto įgyvendinimo vietą.

Jos bus renkamos šiais metais  iki gruodžio 31 d.  arba iki bus gauta paraiškų, kurių prašomos paramos suma bus lygi nustatytai pagal šią priemonę  metinei sumai.

Remiamos išlaidos

Pagal pirmąją veiklos sritį:

* Jaunuolynų ugdymo (šviesinimo ir valymo kirtimų) išlaidos.

* Mažos ekonominės vertės medynų (jaunuolynų) ir krūmynų pertvarkymo (rekonstrukcijos) išlaidos pagal Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatus.

*  Miškotvarkos projekto ir kitų šiai veiklos sričiai įgyvendinti reikalingų planavimo ir projektavimo dokumentų parengimo išlaidos.

*  Projekto viešinimo išlaidos.

Pagal antrąją veiklos sritį:

* Naujos miško kirtimo, apvaliosios medienos ir biokuro ruošos technikos ir įrangos įsigijimas: motoriniai pjūklai ir krūmapjovės, traktoriai medienai ištraukti, savikrovės priekabos, medvežiai, miškavežiai, medkirtės, biokuro ruošos technika (medžių ar krūmų pjovimo ir skiedrų ruošimo kombainai energetinėms plantacijoms, mechanizmai šakoms į ritinius presuoti, medienos smulkintuvai (kapoklės), N ir O kategorijų transporto priemonės medienos skiedroms vežti.

* Programinė įranga.
 
*  Miškotvarkos projekto parengimo išlaidos.

*  Bendrosios išlaidos. Finansuojama bendrųjų išlaidų suma be pridėtinės vertės mokesčio gali būti ne didesnė kaip 10 000 L

*  Projekto viešinimo išlaidos.

 

kpf logo naujausias

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką