Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ką reikia žinoti prieš imant paskolą būstui?

Nuosavas namas
123FR nuotr. / Nuosavas namas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nuosavas būstas – tai vienas iš didžiausių ir svarbiausių gyvenimo pirkinių, kurį įsigyti tikriausiai svajojame kiekvienas. Būtent nuosavam būstui beveik visais atvejais tenka skolintis ir tai būna didžiausia paskola savo apimtimi.

Kadangi dideliems tikslams visada reikia ruoštis iš anksto, pravartu susipažinti su finansiniais reikalavimais norint gauti paskolą būstui įsigyti.

Tad, kiek galite skirti lėšų paskolos įmokoms? Maksimalus galimų finansinių įsipareigojimų dydis yra nustatytas Lietuvos banko Atsakingo skolinimo nuostatose. Apie savo galimybes ne kartą kalbėsitės su paskolos davėjais, tad pravartu trumpai apie tai paskaityti:

40 proc. Visi prisiimami finansiniai įsipareigojimai per mėnesį negali viršyti daugiau nei 40 proc. šeimos pajamų. Vadinasi, jei bendros Jūsų šeimos mėnesio pajamos yra 3600 litų, paskolos(ų) įmokoms mokėti galėsite skirti ne daugiau kaip 1440 litų per mėnesį.

Jei bendros Jūsų šeimos mėnesio pajamos yra 3600 litų, paskolos(ų) įmokoms mokėti galėsite skirti ne daugiau kaip 1440 litų per mėnesį.

Tai maksimalus galimų finansinių įsipareigojimų dydis, tačiau finansų ekspertai pataria, kad mėnesio finansiniai įsipareigojimai nesiektų 30 proc. Jūsų pajamų. Toks dydis padės labiau apsisaugoti nuo galimų finansinių problemų, jei šiek tiek pasikeistų situacija, pavyzdžiui, padidėtų mokamų palūkanų suma, atsirastų papildomų finansinių įsipareigojimų, ar pasikeistų jūsų šeimyninė padėtis.

15 proc. – tai dar vienas aktualus skaičius, jei ketinate skolintis nuosavam būstui įsigyti. Skolinantis būstui, Jūsų turimas pradinis įnašas būtinai turi sudaryti ne mažiau kaip 15 proc. įsigyjamo būsto vertės, t. y. perkant butą už 100000 litų, privaloma turėti sukaupus bent 15000 litų pradinį įnašą.

Tai yra mažiausias reikalaujamas dydis, tačiau kredito įstaiga, atsižvelgdama į perkamo ir įkeičiamo turto likvidumą bei įvertinusi jūsų pajamas bei išlaidas, kredito istoriją, gali paprašyti didensio pradinio įnašo, pvz. 20-30 proc. nuo perkamo turto sumos.

Sukaupti 15-30 proc. pradiniam įnašui yra nemenkas iššūkis, tačiau kuo daugiau būsite sukaupę, tuo mažesnius finansinius įsipreigojimus jums reikės prisiimti ir galėsite tikėtis geresnių skolinimo sąlygų.

Jei daugmaž esate numatę, kokį būstą norėtumėte įsigyti, išsiaiškinkite kainų rėžius ir tada galėsite paskaičiuoti, kokią sumą jums reikės sutaupyti pradiniam įnašui. Įvertinę savo finansines galimybes, nustatykite mėnesio sumą, kurią galite sutaupyti ir tada žinosite, kiek laiko jums reikės taupyti pradiniam įnašui. Žinoma, jei pradinį įnašą norėsite sukaupti greičiau, teks taupyti daugiau ar ieškoti papildomų pajamų šaltinių.

Toks taupymo laikotarpis jums padės ne tik sutaupyti reikiamą pradinį įnašą, bet ir pasitarnaus kaip tam tikros gyvenimo su paskola treniruotės – galėsite įvertinti, ar tokio dydžio finansiniai įsipareigojimai jums nėra našta.

Tam, kad taupyti būtų papraščiau ir nekiltų pagundos pinigus, skirtus pradiniam įnašui, išleisti kitoms nebūtinoms reikmėms, atsidarykite atskirą sąskaitą, į kurią kas mėnesį automatiškai pervestumėte (tiesioginiu debetu) dalį savo atlyginimo.

Žinoma, jei norite geresnio rezultato – atidžiai sekite savo išlaidas ir galbūt pastebėsite, kad tam tikrų išlaidų atsisakyti ir taip daugiau lėšų skirti savo finansinio tikslo siekimui.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos banku.

 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką