Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naftos žaliavos kainos mažėjimą lėmė JAV ir Kinijoje sukauptos atsargos bei atšilę orai

Naftos platforma
„Scanpix“ nuotr. / Naftos platforma
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Per savaitę „Brent“ nafta Londono biržoje atpigo 4 JAV doleriais. Šiandien jos barelis kainuoja 72,91 JAV dolerius. Pasak „Lietuva Statoil“ Pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus, naftos žaliavos kainos kritimą lėmė šilti orai JAV ir didesnės nei planuota sukauptos naftos žaliavos atsargos dviejose didžiausiose pagal naftos ir degalų vartojimą valstybėse – JAV ir Kinijoje.

Nors Europoje šiuo metu vyrauja šalti orai, praėjusi savaitė JAV buvo šiltesnė ir naftos žaliavos poreikiai JAV rinkoje buvo mažesni. Šalies naftos atsargos dėl to padidėjo, be to prisidėjo ir padidintas žaliavos importas į šalį.

Naftos žaliavos kainos kilimą pristabdė ir Kinijoje sukauptos žaliavos atsargos. Sausio mėnesį naftos žaliavos importas į Kiniją buvo didesnis nei 2009 m. gruodį. Praėjusią savaitę buvo paskelbti Kinijos IV ketvirčio ekonomikos rodikliai, kurie atkartojo šalies naftos poreikių tendencijas. Kinijos BVP paskutinį praėjusių metų ketvirtį buvo 10,7 proc. didesnis nei tuo pačiu laikotarpiu 2008 m. Jis taip pat 2 proc. viršijo III ketvirčio rezultatus.

Vis dėlto šie rodikliai buvo žemesni nei tikėtasi – ekspertai IV ketvirtį prognozavo 10,9 proc. augimą. Kinijos pramonė gruodį augo 18,5 proc. palyginus su 2008 m. metų tuo pačiu laikotarpiu. Šis augimas beveik 2 proc. atsiliko nuo prognozuoto rezultato. Mažmeninė šalies prekyba viršijo lūkesčius – jos augimas buvo 17,5 proc., anksčiau prognozuota 16,4 proc. augimas. Infliacija šalyje gruodį augo 1,9 proc., o tikėtasi, kad ji sieks 1,5 proc. Dėl to Kinijos vyriausybė dės didesnes pastangas ekonomikos augimui reguliuoti ir griežtins kreditų politiką šalyje.

Šiandien mažmeninėje prekyboje litras 95 markės benzino kainuoja 3,96 Lt, dyzelinas – 3,37 Lt, dujos – 2,05 Lt, biobenzinas E85 – 2,99 Lt.

Naftos žaliavos kainos kritimą taip pat lėmė OPEC naftos paklausos sumažėjimas. Organizacija paskelbė, kad jos teikiamos naftos paklausa gruodį sumažėjo. Nepaisant sumažėjusios paklausos, OPEC šalys ir toliau išlaiko optimistinę prognozę, kad naftos poreikiai šiais metais augs apie 1 mln. barelių per dieną ir OPEC tiekimas iš viso sudarys 29,59 mln. barelių per dieną. Artėjant kartelio susitikimui rinkoje daugėja nuomonių, jog OPEC pavasarį nemažins gavybos kvotų, nes naftos kainos šiuo metu svyruoja OPEC palankiame kainų intervale.

Roterdamo biržoje krito naftos produktų „Platts“ indeksai

Sekdami naftos žaliavos kainos pokyčius, Roterdamo biržoje krito jos produktų indeksai. Benzino „Platts“ indeksas sumažėjo 21 JAV doleriu, dyzelinas – 22 doleriais.

Didmeninėje rinkoje degalų kainai kristi neleido sustiprėjęs dolerio kursas. Per savaitę JAV doleris euro atžvilgiu pabrango 3,2 proc. ir tai amortizavo „Platts“ indekso kritimą. Per savaitę litro 95 markės litro benzino didmeninėje rinkoje kaina nepasikeitė, dyzelinas atpigo – 1 ct, o dujos – 5 ct.

Šiandien mažmeninėje prekyboje litras 95 markės benzino kainuoja 3,96 Lt, dyzelinas – 3,37 Lt, dujos – 2,05 Lt, biobenzinas E85 – 2,99 Lt.

Pasak G. Bandzevičiaus, artimiausiu metu rinkose naftos žaliavos kaina turėtų išlikti stabili. Jei naftos žaliavos atsargos JAV ir toliau didės, o šalyje orai šiltės, galimas ir tolesnis kainos kritimas. Kainą taip pat gali koreguoti vienos didžiausių pasaulio ekonomikų – JAV kompanijų rezultatai už 2009 m. metus. „Tikėtina, kad naftos žaliavos kainos seks paskui JAV pramonės finansinius rezultatus ir prognozes 2010–iesiems metams“, – sako. G. Bandzevičius.

Komentarai
Šioje istorijoje Kaina, Nafta, Orų prognozė
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką