Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Arvydas Sekmokas: Lietuva derasi dėl mažesnės VAE kainos

Arvydas Sekmokas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Arvydas Sekmokas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Naujos Visagino atominės elektrinės projektas yra konkurencingas ir Lietuvos energetikos specialistų prognozuojama elektros kaina 35 ct/kWh esą „fantastiniai skaičiai“, ketvirtadienį po Visagino atominės elektrinės (VAE) komisijos posėdžio sakė Energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Pirmadienį posėdžiavusi Visagino atominės elektrinės komisija ir vėl nepateikė jokios naujos informacijos – nei kiek Lietuvai kainuos elektrinė, nei kokia bus elektros kaina nebus aišku tol, kol nebus pasirašyta koncesijos sutartis šių metų pabaigoje.

„Kol nebus susitarta, derybinių pozicijų neatskleisime. (...) Šiuo metu pasiūlyme „Hitachi“ pateikė, kiek tokia statyba kainuotų jų sąlygomis, tačiau projektą reikėtų pririšti prie Lietuvos sąlygų, prie Lietuvos kainų, prie darbo jėgos, konkrečios aikštelės“, – žurnalistams sakė A.Sekmokas ir pridūrė, kad Lietuva stengiasi sumažinti naujos VAE kainą.

Preliminariais duomenimis, projektas yra konkurencingas

Ministras pabrėžė, kad Lietuvos energetikos specialistų prognozė, neva VAE gaminamos elektros kaina nebus mažesnė nei 35 ct/kWh, yra „fantastiniai skaičiai“: „Preliminariais duomenimis, projektas yra konkurencingas ir to įrodymas yra, kad regioniniai partneriai suinteresuotai dalyvauja derybose. Jeigu projektas būtų nekonkurencingas, jie jokio intereso tikrai neturėtų ir į Vilnių derėtis neatvyktų.“

Priminsime, kad „Litgrid“ vadovas Virgilijus Poderys anksčiau pateikė prognozę, kad 2020 metais vidutinė elektros kaina bus 18,3 ct/kWh. Tada premjeras Andrius Kubilius teigė, kad VAE gaminamos elektros kaina gali būti dar mažesnė.

Lietuvai pagal įstatymus turi priklausyti 34 proc. naujos elektrinės akcijų. Neoficialiai skaičiuojama, kad VAE gali kainuoti apie 20 mlrd. Lt.

A.Sekmokas užsiminė, kad daugiau informacijos apie VAE galbūt bus paskelbta dar prieš pasirašant koncesijos sutartį, kuomet jau bus galutinai suderintos visos bendradarbiavimo detalės.

VAE Lietuva ketina statyti kartu su „Hitachi“, regioniniais partneriais Estija, Latvija ir Lenkija. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas teigė gavęs gerų naujienų iš strateginės partnerės Lenkijos – ji esą pritaria projektui.

„Šiandien turėjau žinių iš Lenkijos – jie pozityviai žiūri į projektą, su perspektyva jame dalyvauti, žada didesniu laipsniu įsitraukti į derybas – dar didinti savo dalyvavimą derybose ir projekto detalizavime“, – pabrėžė ministras.

Po spalio pradžioje vykusio VAE komisijos posėdžio energetikos ministras Arvydas Sekmokas pareiškė, kad JAV ir Japonijos valdoma „Hitachi“ rimtai pasiruošusi investuoti į VAE.

„Japonijai reikia atgauti savo gerą vardą tiek šalies viduje, tiek pasaulyje. Jų Vyriausybė dės visas pastangas, kad įrodytų pasauliui – jų technologijos yra tinkamos ir saugios. Dalyvavimas mūsų VAE projekte yra to jų siekio sėkmės investicija ir garantas“, – spalio 5-ąją sakė energetikos ministras.

Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką