Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Ober-Haus“: pernai daugėjo tuščių biurų

Darbo vieta
Photos.com / Praėjusiais metais sostinėje daugėjo tuščių biurų.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

2009 metų paskutinis ketvirtis Lietuvos komercinių patalpų sektoriui jokių teigiamų pokyčių neatnešė – dauguma rinkos rodiklių išliko neigiami. Vis dėlto antrasis metų pusmetis pasižymėjo kur kas švelnesniais patalpų kainų ir užimtumo rodiklių pokyčiais. O šiemet nekilnojamojo turto rinkoje esą galima tikėtis naujų investicinių sandorių.

2009 m. IV ketvirtį biuro patalpų nuomos kainos mažėjo panašiu tempu, kaip ir ankstesnį ketvirtį. Per šį laikotarpį A ir B klasės biuro patalpų nuomos kainos Vilniuje vidutiniškai sumažėjo 5 proc., o Kaune ir Klaipėdoje – vidutiniškai dar apie 10 proc., teigiama bendrovės „Ober-Haus“ išplatintame pranešime.

Per visus metus biuro patalpų nuomos kainos Vilniuje sumažėjo vidutiniškai 40 proc., Kaune ir Klaipėdoje – beveik perpus. Šiuo metu Vilniuje A klasės biurai siūlomi už 32-42 Lt/m2, B klasės – už 20-28 Lt/m2. Kaune ir Klaipėdoje biuro patalpų nuomos kainos kur kas mažesnės: A ir B klasės biurus siūloma nuomotis nuo 10 iki 35 Lt/m2. Biuro patalpų pardavimo kainos nuo kainų piko (2008 m. vidurio) taip pat sumažėjo 40–60 proc., bet net gerokai mažesnės pardavimo kainos šiuo metu domina tik finansiškai stiprius pirkėjus, kurie nepriklausomi nuo bankų finansavimo.

Tuščių biurų daugėjo

2009 m. IV ketvirtį Vilniuje pradėjo veikti du nauji modernūs biurų pastatai („Green Hall“ verslo centras ir „Swedbank“ administracijos pastatas), jų bendras nuomojamas plotas sudaro apie 30 tūkst. m2. Tad 2009 m. pabaigoje bendras nuomojamas modernių biuro patalpų plotas išaugo iki 426 tūkst. 700 m2.

Tačiau šių pastatų atidarymas neturėjo didesnės įtakos biurų užimtumo rodikliams. Bendras Vilniaus modernių biurų patalpų vakansijos lygis per 2009 m. IV ketv. sumažėjo nuo 18,4 proc. iki 17,7 proc., tačiau bendras laisvų patalpų plotas išaugo nuo 73 tūkst. m2 iki 75 tūkst. 500 m2. Kauno biurų vakansijos lygis taip pat nežymiai sumažėjo: nuo 15,0 proc. iki 14,9 proc., o Klaipėdoje išaugo nuo 16,1 proc. iki 16,8 proc.

Metų pradžioje smarkiai augęs biuro patalpų vakansijos lygis paskutinį metų ketvirtį akivaizdžiai stabilizavosi ir leidžia tikėtis, kad 2010 m. šie rodikliai po truputį pradės gerėti. „Ober-Haus“ teigimu, tai sąlygoja keletas priežasčių: stabilizuojasi šalies ekonomika, didžioji dalis įmonių jau persitvarkė (sumažino darbuotojų skaičių ir nuomojamus plotus), o iš pasiūlos pusės vargu ar artimiausiu metu matysime atnaujintas projektų statybas.

Kaip rašoma, pranešime, tikėtina, jog spekuliatyvinių projektų metas Lietuvoje baigėsi: dauguma naujų biuro pastatų ateityje bus statoma tik užsitikrinus, kad jei ne visas pastatas, tai bent nemaža jo dalis bus išnuomota iš anksto.

Kainos stabilizuosis

Pasak „Ober-Haus“ pranešimo, tikėtina, kad 2010-aisiais komercinių patalpų nuomos kainos ir užimtumo rodikliai stabilizuosis ir pradės po truputį augti, bet net jeigu šalies ekonomika parodys didesnius atsigavimo požymius, naujų projektų teks dar palaukti.

2010 metais bus baigti keli iš inercijos tebestatomi komerciniai projektai, o turto savininkai stengdamiesi sumažinti laisvų patalpų skaičių konkuruos dėl kiekvieno potencialaus nuomininko. Kita vertus, rekordiškai mažas dabartinis nuomos kainų lygis ir pažabotas pasiūlos augimas turėtų grąžinti užsienio investuotojus, kuriuos pastaruoju metu gąsdino nestabili šalies ekonomika, valiutos devalvavimo rizika bei perkaitusi NT rinka.

Kaip parodė 2009 metų patirtis, potencialių pirkėjų siūlomas 10–15 proc. pelningumas nesudomino turto savininkų, todėl didesnių investicinių sandorių pernai Lietuvoje apskritai nesudaryta. Tikėtina, kad 2010-aisiais tokių sandorių jau įvyks, o investicijų pelningumas nebus didesnis nei 10 proc. Šiuos pokyčius turėtų paskatinti po truputį gerėsiantys šio sektoriaus rodikliai bei patrauklesnės sandorių finansavimo sąlygos.

informacija
OBER - HAUS NEKILNOJAMAS TURTAS, UAB
Vadovas: Remigijus Pleteras Darbuotojų sk.: 57 2015m . Pajamos: 3 - 5 mln. Eur
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką