Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Padėtis rimta: Euras gali sprogti, o Europa – iširti

Eurai
Photos.com / Eurai
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Europos Sąjungos (ES) vieningoji valiuta gali žlugti, o pati Bendrija – iširti, jeigu politikos lyderiai nesugebės išspręsti regiono skolų krizės, ketvirtadienį perspėjo Prancūzijos Europos reikalų ministras.

„Padėtis rimta... Euras gali sprogti, o Europa – iširti“, – Jeanas Leonetti sakė Prancūzijos televizijai „Canal Plus“ likus kelioms valandoms iki gyvybiškai svarbaus ES viršūnių susitikimo Briuselyje pradžios.

Pasak jo, jog būtų geriausia, jeigu į derybas dėl skolų krizės sprendimo būtų įtrauktos visos 27 ES šalys, tačiau euro zonai nepriklausančios valstybės gali atsiriboti nuo šių svarstymų.

„Kai tarp 27 (šalių) atsiranda sakančių “Manęs nedomina, apie ką jūs kalbatės, nes aš niekada nenorėsiu įsivesti euro, tai neturėtų sukelti paralyžiaus„, – sakė J.Leonetti, turbūt pirmiausiai turėdamas omenyje Didžiąją Britaniją.

Per šį viršūnių susitikimą sunkiausiai bus susitarti dėl “drausmės„, pabrėžė ministras, kalbėdamas apie Prancūzijos ir Vokietijos pastangas įtikinti kitas euro zonos nares prisiimti teisinius įsipareigojimus dėl nustatytų biudžeto deficito ribų laikymosi ir automatinių sankcijų šių taisyklių pažeidėjams.

J.Leonetti taip pat kritikavo kreditų reitingų agentūras, kurios pagrasino pabloginti euro zonos šalių gebėjimo grąžinti skolas įvertinimą, jeigu joms nepavyks pažaboti šios finansų krizės.

Euro neįsivedusi Britanija pagrasino reikalausianti didelių nuolaidų iš euro zonos partnerių

“Jos mane kiek erzina... Kreditų agentūroms nedera kištis į politiką – tai turi daryti žmonės ir žmonių atstovai„, – pabrėžė ministras.

Vokietija laikosi griežto pozicijos

Itin svarbus Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimas, kuriame turėtų būti priimti tolesnį euro išlikimą užtikrinantys sprendimai, smarkiai spaudžiant rinkoms, susirūpinusioms dėl nepakankamos vyriausybių kontrolės ir skolų, trečiadienio vakarą pateko į sudėtingą kryžkelę, pranešė vienas aukšto rango derybininkas.

Pasak šio šaltinio, derybų išvakarėse atsivėrė dideli pozicijų skirtumai tarp 27 ES šalių lyderių, kurie Briuselyje tarsis, kaip užtikrinti nustatytų fiskalinių kriterijų laikymąsi euro zonos valstybėse.

Taip pat išlieka nesutarimų prieš derybas, kaip sustiprinti Europos finansinio gelbėjimo fondą, kad jis taptų pajėgus padėti Italijai arba Ispanijai, jeigu dar labiau išsiplėstų skolų krizė, privertusi prašytis tarptautinės pagalbos Graikiją, Airiją ir Portugaliją.

Jis pridūrė, kad per vadinamųjų šerpų – aukšto rango pareigūnų, kuriems patikėta pakloti pamatą tiesioginėms lyderių deryboms – susitikimą Vokietijos vyriausybės atstovai laikėsi “griežtos„ pozicijos.

Vokietija tvirtina, kad visa ES turi pakeisti savo sutartį, kad vyriausybės būtų teisiškai įpareigotos atsakingai elgtis kitų valiutos sąjungos narių atžvilgiu.

Kitas šaltinis Vokietijos derybininko nuotaikas vadino “fetišistinėmis„, kai Berlynas atmetė galimybę, kuri leistų ES sutartį keisti be ilgų ir brangių konsultacijų su visuomene. Pasak šaltinio, šis sprendimas yra žingsnis į “avantiūrą„, kurios baigtis gali būti neaiški“

Berlynas taip pat išlieka nusistatęs prieš įvairius sumanymus, kaip sustiprinti euro zonos finansinio gelbėjimo fondą.

Tuo tarpu Didžiosios Britanijos pozicija šiuose debatuose lieka „neaiški“, sakė aukšto rango pareigūnas.

Euro neįsivedusi Britanija pagrasino reikalausianti didelių nuolaidų iš euro zonos partnerių, kad palaikytų sutarties pakeitimus, kuriuos euroskeptikai vadina valdžios perdavimu Briuseliui.

Jungtinė Karalystė siekia dar daugeliui metų apsaugoti savo gyvybiškai svarbų Londono Sičio finansinių paslaugų sektorių nuo ES reguliavimo ir siūlomų mokesčių, todėl didėja tikimybė, kad ES šalių nuomonės per šį viršūnių susitikimą smarkiai išsiskirs.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką