Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pagerės traumatologų darbo sąlygos

Medikai akcentuoja, jog itin svarbu, kad traumą patyręs žmogus medicininės pagalvos sulauktų per vadinamąją auksinę valandą
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Medikai akcentuoja, jog itin svarbu, kad traumą patyręs žmogus medikų pagalbos sulauktų per vadinamąją auksinę valandą.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prasidėjus šiltajam metų sezonui daugelis galvoja apie poilsį, pramogas ar darbus gamtoje, bet retas susimąsto apie galimas nelaimes. Tačiau būtent atšilus orams medikai fiksuoja padidėjusį įvairių traumų patyrusių pacientų skaičių. Intensyviai dirbančių traumatologų darbo sąlygos per artimiausius metus turėtų žymiai pagerėti, nes iki 2012-ųjų net 14-oje traumų centrų šalyje iš ES lėšų bus atnaujinta turima medicinos įranga.

Kaip teigė Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės  (VGPU) ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Tomas Saladis, kasmet, kai tik atšyla, prasideda pramogų sezonas, traumų patyrusių ligonių padaugėja labai žymiai. Žmonės patiria traumų poilsiaudami, pramogaudami gamtoje, taip pat dirbdami įvairius ūkio darbus.

Per 150 pacientų

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./T.Saladis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./T.Saladis

Pasak T.Saladžio, į VGPU ligoninę atvyksta žmonių, patyrusių pačių įvairiausių traumų: tai ir patempimai, įvairūs lūžiai, kiti smulkesni sužalojimai. „Kaip ir kiekvienais metais, tenka paminėti motociklininkus, jie dažniausiai patiria sunkių traumų. Jų šiais metais jau turėjome ne vieną“, – pridūrė gydytojas.

Paprastai per parą į šią ligoninę patenka 100–150 įvairių traumų patyrusių ligonių, pavasario, vasaros savaitgaliais jų padaugėja – tada skaičius viršija ir 150 pacientų. Dažniausiai tai jauni, darbingo amžiaus žmonės, dažniau vyrai nei moterys.

Svarbus laiko vaidmuo

Ar traumą patyręs žmogus galutinai pasveiks, per kiek laiko tai įvyks, pasak T.Saladžio, priklauso nuo daugelio faktorių, dalis ligonių visam laikui lieka neįgalūs. Kaip rodo statistika, pasaulyje ir Lietuvoje vienam dėl traumos žuvusiam žmogui tenka 3–4 ligoniai, kurie po traumos lieka neįgalūs. Gydytojas akcentavo, jog itin svarbu, kad sužeistasis kuo greičiau būtų pristatytas į gydymo įstaigą: „Skubi pagalba patyrus traumą akcentuojama neatsitiktinai – svarbu, kad susižalojęs žmogus sulauktų medicinos pagalbos kuo greičiau, per vadinamąją auksinę valandą. Tai nebūtinai reiškia lygiai 
60 minučių – bendrai kalbant, tai pirmoji ar pirmosios valandos patyrus traumą, per kurią suteikus pagalbą tikėtinas sėkmingesnis gydymas.“

Kaip aiškino T.Saladis, kalbant apie nuo traumų žuvusius žmones ir laiką, nuo tada, kai jie patyrė sužalojimą, iki tada, kai mirė, išskiriami vadinamieji 3 pikai. Pirmasis pikas, tai pirmosios minutės – tada miršta žmonės, kurių sužalojimai labai rimti: pažeidžiamos smegenys, širdis, stambiosios kraujagyslės ir pan. Trečiasis pikas – praėjus 1–3 savaitėms nuo traumos, tada žmogus gali mirti nuo komplikacijų. Būtent antrasis pikas ir yra toji auksinė valanda – pirmosios valandos ar valanda, per kurią gali kilti pavojus dėl gyvybei grėsmingų sužalojimų. Jei pagalba suteikiama operatyviai, galimybė visiškai pasveikti žymiai didesnė.

Visiškas atnaujinimas

Pasak T.Saladžio, šiuo metu VGPU ligoninė ruošiasi dideliems darbams,  nes gavus 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų paramą bus atnaujinta turima medicinos įranga, rekonstruojamos patalpos. VGPU ligoninei bus skirti 30 mln. Lt, iš kurių bus atliekama kapitalinė operacinio bloko rekonstrukcija. „Vyks statybų darbai, bus įrengiama nauja infrastruktūra, ketinama pirkti modernesnės medicinos įrangos“, – pasakojo medikas.

T.Saladis pasakojo, jog dabar ligoninėje yra 20 operacinių, kuriose be pertraukos ir didesnio remonto dirbama 
20 metų, kasdien čia atliekama apie 50 operacijų. „Turint galvoje, kad, pavyzdžiui, pernai pas mus priimta 30 000 ligonių, iš jų 17 000 operuota, galima tik įsivaizduoti, koks krūvis tenka ir įrangai, ir specialistams. Žinoma, ir dabar situacija nėra tokia prasta, kad ko nors negalėtume padaryti – darbai vyksta visu tempu, tačiau dalis įrangos yra nusidėvėjusi, ne tokia moderni, kokia galėtų būti. Manau, rekonstrukcijos pranašumus akivaizdžiai pajus visi 1 500 mūsų ligoninės darbuotojų ir, žinoma, pacientai“, – sakė T.Saladis.

Logotipas

 

Komentarai
Temos Trauma
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką