Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paramos gavėjams – terminai atlikti privalomiems darbams

Vilniaus vadovai tikisi, kad atsiras mokančių ir norinčių pagelbėti šienaujant žolę.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Šienaujama žolė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nuo 2007 metų pagal keturias Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 metų programos su plotu susijusias priemones yra skiriamos išmokos, kurių gavėjai įsipareigoja laikytis priemonių įgyvendinimo taisyklėse numatytų reikalavimų ir laiku atlikti numatytus darbus. Vienas iš svarbiausių paramos gavėjams būtinų atlikti darbų – iki rugsėjo 30 d. nuganyti ar nušienauti pievas ir išvežti nušienautą žolę (susmulkintą nušienautą žolę paskleisti draudžiama).

Šį darbą atlikti privalo pareiškėjai, prašantys paramos pagal priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklas  „Natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“, „Vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos tvarkymas pievose“, „Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamoje žemėje“, „Melioracijos griovių tvarkymas“, taip pat programos „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ paramos gavėjai.

Darbus atlikti privaloma

Išmokos, kurių gavėjai įsipareigoja laikytis priemonių įgyvendinimo taisyklėse numatytų reikalavimų ir laiku atlikti numatytus darbus, yra skiriamos priemonių „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“, „Natura 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“, „Natura 2000 išmokos“ ir „Išmokos ūkininkams vietovėse su kliūtimis, išskyrus kalnuotas vietoves“ paramos gavėjams.

Priemonės „Natura 2000 išmokos“ pareiškėjai darbų, susietų su griežtais terminais, neturi: jie privalo laikytis pagal priemonę deklaruotai miško valdai taikomų ūkinės veiklos apribojimų. O priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ ir jos su plotu susijusių programų „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“, „Kraštovaizdžio tvarkymas", „Ekologinis ūkininkavimas" pareiškėjai turi laikytis daugiausiai reikalavimų ir įvykdyti daugiausiai įsipareigojimų.

Nupjauti, kultivuoti, apsėti

Be jau minėtų šienavimo darbų, programos „Kraštovaizdžio tvarkymas" paramos gavėjai turi ir kitų įsipareigojimų. Veiklos „Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamoje žemėje“ dalyviai iki liepos 1 d. nupjovę pusę medingųjų augalų ploto, turėtų nepamiršti iki rugsėjo 30 d. nupjauti visą plotą, o veiklos „Ražienų laukai per žiemą“ paramos gavėjai iki rugsėjo 30 d. turi atlikti lengvą paviršiaus kultivavimą (atlikus kultivavimo darbus turi aiškiai matytis ražienos).

Ekologinių ūkių savininkai, deklaravę daugiamečių žolių sėklinius plotus, iki rugsėjo 15 d. turi pateikti sėklinių pasėlių aprobavimo aktus, auginimo sutartis ir nurodytų dokumentų kopijas; pasėję daugiamečių žolių sėklinius plotus pirmaisiais metais be dengiamojo augalo - išsėtos sėklos sertifikatus ir etiketes bei jų kopijas. Jiems taip pat privaloma iki rugsėjo 30 d. juodąjį pūdymą apsėti žemės ūkio augalais (išskyrus apsauginėse juostose deklaruojamuose juodojo pūdymo plotuose). Šį darbą atlikti turi ir priemonių „Išmokos ūkininkams vietovėse su kliūtimis, išskyrus kalnuotas vietoves“ ir „Natura 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“ paramos gavėjai, kurie šiais metais paramos paraiškoje buvo deklaravę juodąjį pūdymą.

Nespėjus – pranešti NMA

„Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ paramos gavėjai, šiais metais nepateikę paraiškos pagal atitinkamą priemonės programą ar veiklą, iki rugsėjo 1 d. turi suskubti pateikti NMA dokumentus su nurodyta paraiškos nepateikimo priežastimi, nes, pradėdami dalyvauti šioje priemonėje, pareiškėjai įsipareigojo kasmet teikti paraišką  ir laikytis prisiimtų įsipareigojimų ne mažiau kaip 5 kalendorinius metus nuo paramos paraiškos vykdyti atitinkamą priemonės programą ar veiklą pateikimo dienos. Jei nesilaikoma įsipareigojimo kasmet teikti paraišką ir, iki rugsėjo 1 d. NMA nepateikiami dokumentai su nurodyta paraiškos nepateikimo priežastimi, pareiškėjui yra taikomos priemonės įgyvendinimo taisyklėse numatyta sankcija dėl paramos susigrąžinimo.

Kiek kitokia, bet panaši nuostata galioja ir priemonės „Išmokos ūkininkams vietovėse su kliūtimis, išskyrus kalnuotas vietoves“ įgyvendinimo taisyklėse. Kadangi dalyvaudamas šioje priemonėje, pareiškėjas įsipareigoja ūkininkauti ar užsiimti žemės ūkio veikla mažiausiai 5 metus nuo pirmos gautos išmokos pagal priemonę, jis privalo deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius. Jeigu pareiškėjas nepateikė paraiškos, tuomet, iki deklaravimo metų pabaigos, t. y. gruodžio 31 d., jis turi pateikti NMA dokumentus, įrodančius ūkininkavimo faktą, ir nurodyti paraiškos nepateikimo priežastį.

Gali netekti paramos

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Tiesioginės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Sigutė Stakvilevičienė perspėja, jog, nesilaikant priemonių įgyvendinimo taisyklėse numatytų reikalavimų ir nevykdant prisiimtų įsipareigojimų, pažeidėjams parama, priklausomai nuo pažeidimo masto, sunkumo, poveikio trukmės ir kitų veiksnių gali būti sumažinama arba išvis nustota teikti.

Detalius Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonių aprašymus bei paraiškų surinkimo laikotarpius galima rasti Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (www.nma.lt) ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (www.zum.lt) internetiniuose puslapiuose.

logoptipasukio

 

 

 

 

 

 

logotipasukio1

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką