-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Pažaboti kylančias kainas gali tik didesnė konkurencija

Kylančios maisto kainos vien parduotuvėmis neapsiribos – kai kurios kavinės ir restoranai jau pabrangino patiekalus, kiti tai ketina daryti artimiausiu metu.
Patiekalas
Patiekalas / „15 minučių“/J.Petronio nuotr.
Temos: 2 Konkurencija Kaina

Ekonomistų nuomone, vienintelis būdas pažaboti kainų šuolį – mažinti maisto sektoriuje susidariusią koncentraciją ir didinti konkurenciją, pirmadienį rašo savaitraštis „Veidas“.

Didžiausia Lietuvos bėda, kad daugumoje sektorių susidariusi koncentracija ir veikia per mažai rinkos dalyvių: pieno perdirbimo rinką pasidaliję keturi stambūs žaidėjai, duonos kepimo pramonėje 70 proc. rinkos užima dvi įmonės – „Vilniaus duona“ ir „Fazer Gardėsis“, o mažmeninės prekybos sektoriuje karaliauja keturi didieji prekybos tinklai.

Ekonomistų nuomone, vienintelis būdas pažaboti kainų šuolį – mažinti maisto sektoriuje susidariusią koncentraciją ir didinti konkurenciją.

Maisto pramonės konkurencijos negali padidinti net užsienio gamintojai, nes Lietuvos vartotojai pirmenybę teikia lietuviškiems maisto produktams.

„Kainos turės keistis ir restoranuose, nes maisto produktų kainų pokytis labai didžiulis – brangsta viskas ir labai greitai. Dalį sąnaudų prisiimsime ant savo pečių, bet dalį turėsime perkelti vartotojui, nes, mūsų skaičiavimais, per metus šis produktų brangimas mums atsieis iki 3 mln. litų“, – prognozavo „Vičiūnų restoranų“ grupės, valdančios 28 restoranus, direktorius ir valdybos pirmininkas Gediminas Balnis.

Kavinių tinklo „Fortas“ atstovai taip pat neatmeta galimybės kelti kainas. „Kitą mėnesį nedidelis kainų pakėlimas galimas, bet bandysime tartis su tiekėjais, kad bendrai amortizuotume tą maisto produktų kainų didėjimą, nes dabar ne laikas jas kelti“, – informavo „Fortas“ rinkodaros vadovas Kęstutis Markevičius.

Per artimiausią mėnesį patiekalų kainos restoranuose turėtų pabrangti apie 10–15 proc. Be to, restoranai ir kavinės ketina taikyti mažiau akcijų ir nuolaidų. O kai kuriuose kavinių tinkluose, pavyzdžiui, „Čili“, dalies patiekalų kainos jau pakilo.

Restoranai iš daugelio tiekėjų sulaukė įspėjimų apie brangstančią produkciją, bet labiausiai brangs miltai (iki 30 proc.) ir bulvės (iki 40 proc). Dėl šios priežasties pakils lietuvių mėgstamiausių patiekalų – picų ir cepelinų kainos.

Restoranų atstovai informavo, kad pieno ir jo produktų tiekėjai kainas bando kelti apie 10 proc, vaisių apie 20 proc, kiaušinių –12–15 proc, morkų ir kopūstų – 10–15 proc.

Lietuviškos daržovės šiemet smarkiai brangsta dėl to, kad didžioji jų dalis iškeliaus į Rusiją, kurioje dėl prasto derliaus šiemet juntama didžiulė daržovių paklausa.

Kol kas nebrangsta tik mėsa. Mėsos perdirbėjų asociacijos tarybos pirmininkas Remigijus Petraitis pabrėžė, kad artimiausią mėnesį ar du realaus pagrindo mėsai brangti nėra, bet miltai sudaro didelę pašarų dalį, tad vėliau mėsos kaina reaguos į pasaulines grūdų kainas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius