Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Po euro įvedimo sumažėję skaičiai drums vandenį nekilnojamojo turto rinkoje

Nuo kovo itin suaktyvėjo nekilnojamojo turto rinka. Kovą Vilniuje buvo parduoti 996 butai, balandį – 862, gegužę – 675, o birželį – 583. Dalis žmonių skuba įsigyti būstą dėl artėjančio valiutos pasikeitimo, kuris, jų nuomone, turės įtakos kainoms.
Nuosavas namas
Po euro įvedimo tikimasi sąstingio nekilnojamojo turto rinkoje / 123FR nuotr.

Būsto kainų pokyčius lems individualus požiūris

RE/MAX nekilnojamojo turto brokeris Aivaras Ivaškevičius teigia, kad šiuo metu yra pakankamai pastatyta naujų butų, nemaža dalis statoma, todėl esant didelei pasiūlai, reikšmingo kainų augimo tikėtis sunku. Pasak A.Ivaškevičiaus, kainų burbulams neleis susidaryti jau kelerius metus sėkmingai vykdoma atsakingo skolinimo politika ir Europos Sąjungos priežiūros institucijos.

Kainų burbulams neleis susidaryti jau kelis metus sėkmingai vykdoma atsakingo skolinimo politika ir Europos Sąjungos priežiūros institucijos, užtikrinančios, kad nebūtų dirbtinų kainų pokyčių, – sakė A. Ivaškevičius.

„Pasikeitimai tikrai bus žmonių pasąmonėje, nes bus sunku susitaikyti, jog butas, kurio vertė šiandien yra 150 tūkst. litų, įvedus eurą tekainuos vos kiek daugiau nei 43 tūkst. eurų“, – sako A.Ivaškevičius.

Panašios nuomonės laikosi ir nekilnojamojo turto agentūrų tinklo „Capital“ brokeris Darius Sakevičius.

Jo nuomone, valiutos pasikeitimas būsto kainoms įtakos tikrai turės: „Po euro įvedimo tikimasi trumpalaikio sąstingio, todėl kainos turėtų nukristi. Prie viso to prisidės šiuo metu smarkiai didėjanti naujų butų pasiūla. Iki šių metų pabaigos pasiūla viršys paklausą.“

Po euro įvedimo tikimasi trumpalaikio sąstingio, todėl kainos turėtų nukristi. Prie viso to prisidės šiuo metu smarkiai didėjanti naujų butų pasiūla. Iki šių metų pabaigos pasiūla viršys paklausą, – tvirtina D. Sakevičius.

Kiek kitokios nuomonės laikosi RE/MAX nekilnojamojo turto agentūros brokeris Aidas Gimžauskas, kuris tikina, kad valiutos pasikeitimas didelės įtakos kainoms neturės, nebent tik pirmaisiais mėnesiais gali būti mažiau sandorių, o vėliau viskas priklausys nuo bendros ekonominės situacijos.

Sandorių skaičius mažėja

Nuo pavasario prasidėjęs nekilnojamojo turto aktyvumas tęsiasi iki dabar. Žmonės intensyviai ieško būsto, kuris, jų manymu, po euro įvedimo bus sunkiai įperkamas.

Tačiau Aivaras Ivaškevičius pastebi, kad jau trečią mėnesį sandorių skaičius mažėja. Mažėjantys skaičiai rodo, kad vis daugiau žmonių racionaliai ir tinkamai priima artėjantį euro įvedimą ir nepuola paniškai įsigyti būsto.

A.Ivaškevičius sako, kad apie eurą sklinda visokių mitų, vieni sako, kad dabar visi puls traukti santaupas ir „juodus“ pinigus iš visokiausių užkaborių ir pirkti NT net ir ne rinkos kainomis: „Kiti svarsto, jog po euro įvedimo kainos bus labai stabilios, todėl jei ir yra šansas parduoti – tai tik dabar. Tretieji tikisi burbulo, o galiausiai yra žmonių grupė, kuri apskritai šitoje euro karštinėje nedalyvauja.“

„Daugiau sandorių sudaroma perkant butus. Dauguma žmonių perka butus  investicijai, paskui juos nuomoja“, – teigia nekilnojamojo turto agentūrų tinklo „Capital“ brokeris Darius Sakevičius.

Mėgstamiausi rajonai Vilniuje – Žirmūnai, Antakalnis, Naujamiestis

Rinkdamiesi būstą, žmonės atsižvelgia ir į mikrorajoną, kuriame gyvens. Žmonėms svarbu geras susisiekimas, aplinka, priimtina kaina. Pasak D.Sakevičiaus, šiuo metu Vilniuje populiariausi gyvenamųjų butų rajonai – Žirmūnai, Antakalnis ir Naujamiestis. Taip pat mėgstama Pilaitė, kurioje pasiūla ir paklausa yra išaugusi, o neseniai atidaryta aplinkelio atkarpa pagerino susisiekimą su kitais miesto rajonais“, – sako D.Sakevičius.

Brangesnį būstą parduoti sunkiau

Dauguma nekilnojamojo turto ekspertų sutinka, kad investicija į būstą – viena pelningiausių. Šiemet kiekvieną mėnesį parduodama apie 400 naujų butų, todėl paklausa akivaizdi. Priešingos nuomonės laikosi nekilnojamojo turto brokeris Aidas Ivaškevičius ir tvirtina, kad šiuo metu nekilnojamojo turto rinkoje jaučiamas šioks toks išsikvėpimas.

„Nesiečiau to su vasaros sezonu, nes butai, kurie parduodami rinkos kaina, vis dar sulaukia susidomėjimo. Daug prasčiau sekasi tų butų savininkams, kurie tikisi gauti gerokai didesnę kainą. Tokioms viltims jie turėjo bent dvi rimtas priežastis – vasario–balandžio mėnesio rinkos suaktyvėjimą bei sumaištį, kilusią dėl euro. Vis dėlto, ir čia buvo perlenkta lazda – kainos sukeltos dirbtinai, dabar paklausa krinta. Žmonės vis dar reikšmingą dalį butų perka iš paskolų, todėl norint gauti paskolą, reikalingas turto įvertinimas. Vertinama pagal praeities sandorių duomenis, todėl, jei buvusių sandorių kainos žemesnės, o savininko pageidaujama kaina gerokai aukštesnė – sandoris greičiausiai neįvyks, nebent pirkėjas turi didesnę dalį grynųjų pinigų arba randa kompromisą su pardavėju“, – pasakoja A.Ivaškevičius.

Kalbėdamas apie nekilnojamojo turto situaciją A.Ivaškevičius pabrėžia, kad prieš tris mėnesius buvo parduodamas 1 iš 6 parduodamų butų, o šiandien beveik dvigubai mažiau – 1 iš 11 parduodamų butų.

Prieš tris mėnesius buvo parduodamas 1 iš 6 parduodamų butų, o šiandien beveik dvigubai mažiau – 1 iš 11 parduodamų butų.

Studentams butų nuoma nepigs

Rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje į didžiuosius Lietuvos miestus, o daugiausia į sostinę grįžta esami ir atvyksta būsimi studentai. Norintiems išsinuomoti būstą, tą reikėtų daryti anksčiau, nes prieš pat mokslo metus kainos gerokai šokteli aukštyn. Šis ruduo – ne išimtis.

Kaip ir visuomet, taip ir šių metų rudenį nuomojamų butų kainos kils.

Butų skaičius dažniausiai vienodas, o nuomininkų yra žymiai daugiau.

„Kiekvienas nuomotojas nori gauti kuo daugiau už nuomą. Senos statybos namų nuomos kainos prilygsta naujos statybos namams. Tačiau naujos statybos namai dažniausiai yra toli nuo centro, todėl studentams nepatogu, nes butai toli nuo mokymo įstaigos, – sako D.Sakevičius.

Senos statybos namų nuomos kainos prilygsta naujos statybos namams. Tačiau naujos statybos namai dažniausiai yra toli nuo centro

Baimintis euro įvedimo nereikia

Artėjant euro įvedimui, dauguma svarsto galimas grėsmes ir pokyčius. Klausėme nekilnojamojo turto specialistų, kas, jų manymu, pasikeis po euro įvedimo ir kokios galimos prognozės ateičiai.

Nekilnojamojo turto brokeris D.Sakevičius teigia, kad po sausio 1-osios nekilnojamojo turto rinkoje laukiama sąstingio.

„Rinkoje šiuo metu  vystoma daug naujos statybos projektų. Taigi atsitiks taip, kad nebus tiek pirkėjų, kiek jų reikia, todėl namų statytojai tikrai turėtų mažinti kainas“, – teigia D.Sakevičius.

„Prognozuoti sunku, todėl geriau sekti situaciją ir reaguoti. Kaip sunku buvo nuspėti sandorių pagausėjimą bei kainų kilimą vasario–balandžio mėnesiais, taip ir sunku nuspėti, kuria kryptimi judės NT rinka įvedus eurą“, – sako A. Ivaškevičius.

„Remiantis įsivedusių eurą Estijos, Latvijos ir Slovakijos patirtimi, kainos turėjo pradėti kilti likus pusmečiui iki euro įvedimo, o kol kas nei sandorių padidėjimo, nei ryškaus kainų kilimo nematyti. Daug kas tokį pasyvumą sieja su vasaros sezonu, tačiau RE/MAX pardavimai ankstesnėmis vasaromis dažnai viršydavo ir aktyvesniais laikomus pavasario bei rudens mėnesius“, –  pasakoja A. Ivaškevičius.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius