Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sankcijų prispausta Rusija ieško Kinijos glėbio

Kol Vakarai nešvelnina sankcijų Rusijai, ši pasirašo naujas sutartis su Kinija. Abiejų šalių premjerai Maskvoje pasirašė beveik 40 susitarimų, tarp jų ir tokių, kurie leis lengviau atsikvėpti nuo sankcijų kenčiantiems bankams.
Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas ir Kinijos vyriausybės vadovas Li Keqiangas.
Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas ir Kinijos vyriausybės vadovas Li Keqiangas. / „Scanpix“ nuotr.

Sutarta ir dėl tiesiamo dujotiekio statybos detalių, bet tebelieka neaiški dujų kaina – taigi neaišku, ar pavasarį Rusijos prezidento pasiektas susitarimas Maskvai bus pelningas.

Kinijos premjero Li Keqiango apsilankymas Maskvoje – pirmasis konkretus ženklas, kad ima nešti vaisių Kremliaus politika nuo Vakarų sankcijų prieglobsčio ieškoti Azijoje. Pekinas įsipareigojo suteikti milijardinius kreditus kiniškai produkcijai pirkti trims Rusijos bankams, patekusiems į sankcijų sąrašą.

Kinijos premjero Li Keqiango apsilankymas Maskvoje – pirmasis konkretus ženklas, kad ima nešti vaisių Kremliaus politika nuo Vakarų sankcijų prieglobsčio ieškoti Azijoje.

Be to, Rusijos ir Kinijos bankai sutarė lengviau atsiskaityti tiesiogiai rubliais ir juaniais, kad nereikėtų naudotis doleriais – jų Kinija turi sukaupusi daugiau kaip trilijoną, bet nenori būti pažeidžiama dėl kurso svyravimų. Rusija ir Kinija seniai deklaruoja norinčios mažinti priklausomybę nuo Amerikos.

Tiesa, Kinija tebėra atsargi dėl glaudesnio bendradarbiavimo su Rusija, mat šios ekonomikos augimas sustojo, o naftos kaina smuko ir laukia dar sunkesni laikai. Tą pripažįsta ir Rusijos vyriausybės vadovas.

„Pasaulinė finansų padėtis – ne pati lengviausia. Ne visos šalys vystosi sparčiai, mes patys patiriame sunkumų. Nepaisant to, svarbūs mūsų šalių bankai sutarė dėl kreditų bendriems projektams. Manau, svarbu, kad Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimas būtų plėtojamas nuspėjamai ir moderniai, kad būtų finansuojami visi projektai“, – sakė premjeras Dmitrijus Medvedevas.

Pasirašytas ir susitarimas dėl dujų tiekimo, bet jis numato technines vamzdyno tiesimo detales.

Nors dujotiekis į Kiniją iš Sibiro pradėtas tiesti rugsėjį, nepaaiškėjo, ar Vladimiro Putino po alinamų daugiamečių derybų pasirašytas susitarimas yra daugiau negu dar vienas memorandumas.

Gegužę paskelbtas susitarimas dėl 400 mlrd. dolerių vertės tiekimo 30 metų laikotarpiu, bet nepaskelbta kaina, todėl kritikai pareiškė, kad Vakarų prispausta Maskva dujas dešimtmečiams įsipareigojo tiekti pigiau už savikainą. Vien vamzdynas kainuos 55 mlrd. dolerių ir lieka neaišku, ar Pekinas sumokės avansą, kurį Maskva galės naudoti statybai.

Rusija norėtų tiesti ir antrą dujotiekį, bet per susitikimą Kinijos premjeras atšaldė viltis susitarimą pasirašyti greitai. Pasak ekspertų, Pekinas supranta, kad dabar bendradarbiavimo labiau reikia Rusijai, be to, gali rinktis tiekėjus – todėl neskuba ir mėgina išsiderėti dar palankesnes sąlygas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius