Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tiekti biodujas į dujotiekius – brangu

Kaip turėtų būti remiamos biodujų elektrinės, norinčios tiekti žaliąsias biodujas į dujų tinklus, kol kas nenuspręsta – neseniai priimti Gamtinių dujų ir Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymai apie tai kalba skirtingai.
Dujotiekis
Dujotiekis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kad ir kokį paramos šaltinį rastų valdininkai, už tai teks mokėti arba gamtinių dujų vartotojams, jau šiandien prislėgtiems dujų brangymečio, arba mokesčių mokėtojams, penktadienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.

Mokestis už vadinamąsias viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP), iš kurio būtų investuojama į infrastruktūros projektus, tokius kaip suskystintų dujų terminalas, ir remiami žaliosios energijos-biodujų gamintojai, buvo planuojamas ir gamtinių dujų vartotojams, bet Seimas svarstydamas Gamtinių dujų įstatymą šią idėją atmetė. Vis dėlto neseniai priimtame Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme liko nuostata, kad biodujų jėgainėse pagamintų dujų priėmimas į dujų tinklus ir supirkimas yra viešuosius interesus atitinkanti paslauga.

„Yra tikimybė, kad VIAP mokesčio už dujas nebeliks, nes jo neliko Gamtinių dujų įstatyme. O iš kokių šaltinių bus finansuojamos šios paslaugos, turės būti pasakyta nacionalinėje atsinaujinančių išteklių finansavimo programoje. Ją turi parengti Vyriausybė“, – sako Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkė Diana Korsakaitė.

Anot jos, į dujų tinklus tiekiamų dujų supirkimo įkainis būtų didesnis nei mokama už importuotas gamtines dujas – dėl didelių investicijų į biojėgaines, dujų valymo sistemas, kainuotų ir prijungimas prie dujų tinklų.

Kiek žaliosios dujos galėtų padidinti mokėjimų už gamtines dujas tarifą vartotojams, ji neprognozavo, nes dar nėra nei skatinimo tvarkos, nei skaičiavimų, kiek galėtų atsirasti jėgainių, kurios norėtų pardavinėti biodujas.

Lietuvos biodujų asociacijos prezidento Virginijaus Štriomerio teigimu, perspektyva pardavinėti dujas į dujų tinklus biojėgaines kol kas mažai domina. „Iki šiol Lietuvoje nėra nė vienos jėgainės, kuri gamintų biodujas ir tiektų į tinklus. O ir kitų šalių pavyzdys rodo, kad tai nėra labai paplitęs reiškinys. Per daug reikėtų investuoti į dujų išvalymo įrenginius, kad dujos atitiktų gamtinių dujų sudėtį“, – aiškina jis.

Biodujų jėgainėms šiuo metu naudingiau ne pardavinėti dujas, o pačioms iš jų gaminti elektrą ir šilumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius