Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tyrimas: universitetų absolventų randamas darbas neatitinka jų kvalifikacijos

Vyrai
Photos.com nuotr. / Tikimybė gauti didesnį nei vidutinis darbo užmokestis yra 2,69 karto didesnė, jei esi vyras, rodo tyrimo duomenys.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos universitetų absolventai darbą susiranda be didesnių problemų, bet daliai jų dirbant neprireikia universitete įgytų žinių, nes rastas darbas neretai reikalauja žemesnės kvalifikacijos. Tai atskleidė ketvirtadienį pristatyti Viešosios politikos ir vadybos instituto (VPVI) atlikto tyrimo „Lietuvos universitetų absolventų integracija į darbo rinką“ rezultatai.

Tyrimo metu buvo apklausti 4 173 respondentai, kurie per pastaruosius 10 metų baigė Lietuvos universitetus. Bandyta įvertinti jų integracijos darbo rinkoje sėkmę ir ją lemiančius veiksnius.

Dirbti pradeda studijuodami

Kaip pristatydamas rezultatus sakė VPVI analitikas Žilvinas Martinaitis, Lietuvos universitetus baigę asmenys darbą susiranda gana nesunkiai. „Tik 3,9 proc. respondentų tyrimo metu ieškojo ir nerado darbo. Tai labai mažas rodiklis, palyginti su visos Lietuvos duomenimis, mat praėjusių metų pabaigoje nedarbo lygis Lietuvoje siekė 13,7 proc.“, – sakė Ž.Martinaitis.

Jis pabrėžė, kad sunkmečiu universitetų absolventams rasti darbą buvo kiek sunkiau. „Iš 2009 metų absolventų darbo bent 6 mėnesius ieškojo ir nerado 16 proc.“, – sakė VPVI analitikas.

Ž.Martinaitis pridūrė, kad dirbti dalis apklaustųjų pradėjo dar studijų metais. „Bent dalį laiko dirbo 69 proc. visų apklaustųjų. Asmenims, kurie įsidarbino studijų metais, lengviau integruotis į darbo rinką. Baigus universitetą jiems nereikia ieškoti darbo, jie turi žinių ir įgūdžių, kurie yra vertinami darbo rinkoje“, – sakė analitikas.

Uždarbio dydį lemia ir lytis

Kaip parodė tyrimo rezultatai, Lietuvos universitetų absolventai per mėnesį dažniausiai uždirba 1 500–2 000 litų į rankas. Ž.Martinaitis pabrėžė, kad jų gaunama alga neretai priklauso nuo lyties.

„Jei asmuo yra vyras, tikimybė gauti didesnį nei vidutinis darbo užmokestis yra 2,69 karto didesnė“, – sakė jis ir pridūrė, kad didesnį darbo užmokestį gauti padeda ir magistrantūros studijos bei darbas studijų metu.

„Tai, kad absolventai darbą randa nesunkiai, dar nereiškia, kad tas darbas reikalauja aukštos kvalifikacijos. 18,6 proc. baigusių bakalauro studijas dirba darbą, kuris, jų nuomone, reikalauja žemesnė kvalifikacijos“, – pabrėžė VPVI analitikas ir pridėjo, kad taip pat mano apie pusė baigusiųjų magistro studijas.

Patirtis užsienyje nepadeda

Tuo tarpu VVPI analitikė Dovilė Žvalionytė, komentuodama atlikto tyrimo duomenis, pabrėžė, kad studijos ar darbo patirtis užsienyje, ieškant darbo Lietuvoje, praktiškai nepadeda.

„Nors ir keista, Lietuvos darbdaviai kol kas nesuteikia papildomų kreditų už darbą ar studijas užsienyje. Statistiškai reikšmingo ryšio tarp fakto, kad žmogus studijavo ar dirbo užsienyje, ir jo sėkmės Lietuvos darbo rinkoje, nėra“, – sakė D.Žvalionytė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką