Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vartotojų nuotaikos nesikeičia

Senas, bet Lietuvoje veiksmingas būdas priversti pirkti – paskelbti nuolaidų akcijas.
A.Ufarto/BFL nuotr. / Senas, bet Lietuvoje veiksmingas būdas priversti pirkti – paskelbti nuolaidų akcijas.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis 2014 m. gegužės mėn. buvo minus 12 ir, palyginti su balandžio mėn., nepasikeitė, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Padidėjusį pesimizmą, prognozuojant galimybės nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėn., atsvėrė optimistiškesnės bedarbių skaičiaus kitimo prognozės.

2014 m. gegužės mėn. 13 procentų gyventojų teigė, kad jų namų ūkio finansinė padėtis per praėjusius 12 mėnesių pagerėjo, 24 procentai – kad pablogėjo, 63 procentai – kad nepasikeitė (balandžio mėn. – atitinkamai 15, 24 ir 61 proc.). Vertindami tikėtinus savo šeimos finansinės padėties pokyčius per artimiausius 12 mėnesių, kas penktas gyventojas (20 proc.) tikėjosi, kad ji pagerės, 24 procentai manė, kad pablogės, o 51 procentas prognozavo, kad jų namų ūkio finansinė padėtis artimiausiais metais nesikeis (balandžio mėn. – atitinkamai 20, 23 ir 51 proc.).

2014 m. gegužės mėn. 20 procentų gyventojų tikėjosi artimiausius 12 mėnesių bedarbių skaičių mažėsiant, o 36 procentai prognozavo, kad jis augs.

Vertindami šalies ekonominę padėtį, 25 procentai gyventojų teigė, kad per praėjusius metus ji pagerėjo, 27 procentai – kad pablogėjo, 48 procentai – kad nepasikeitė (balandžio mėn. – atitinkamai 26, 29 ir 45 proc.). Žvelgdami į ateitį, 29 procentai gyventojų manė, kad šalies ekonominė padėtis per artimiausius 12 mėnesių pagerės, 31 procentas – kad pablogės, o 37 procentai prognozavo, kad padėtis išliks tokia pati (balandžio mėn. – atitinkamai 27, 35 ir 33 proc.). 

2014 m. gegužės mėn. 20 procentų gyventojų tikėjosi artimiausius 12 mėnesių bedarbių skaičių mažėsiant, o 36 procentai prognozavo, kad jis augs (balandžio mėn. – atitinkamai 19 ir 45 proc.).

Savo galimybes nors kiek sutaupyti per ateinančius 12 mėnesių gyventojai vertino pesimistiškiau nei balandžio mėn. Nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėnesių tikėjosi 34 procentai gyventojų 
(balandžio mėn. – 38 proc.).

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis mieste ir kaime gegužės mėn. skyrėsi 7 procentiniais punktais: mieste jis sudarė minus 10, o kaime – minus 17. Palyginti su praėjusiu mėnesiu, mieste vartotojų pasitikėjimo rodiklis padidėjo 1 procentiniu punktu, o kaime sumažėjo 4 procentiniais punktais.

Tiek miesto, tiek kaimo gyventojai pesimistiškiau vertino savo galimybes nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėn.: miesto gyventojų, besitikinčių nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėn., dalis sumažėjo nuo 39 iki 35 procentų, kaimo – nuo 37 iki 31. Miesto gyventojai optimistiškiau vertino bedarbių skaičiaus kitimo perspektyvas: manančių, kad bedarbių skaičius augs, dalis sumažėjo nuo 44 iki 31 procento, o kaimo gyventojai buvo pesimistiškesni: nors manančių, kad bedarbių skaičius augs dalis nepasikeitė (47 proc.), bet prognozuojančių, kad bedarbių skaičius mažės, dalis sumažėjo nuo 20 iki 15 procentų.

Per metus (2014 m. gegužės mėn., palyginti su 2013 m. gegužės mėn.) vartotojų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 3 procentiniais punktais. Vartotojų pasitikėjimo rodiklio mažėjimą lėmė pesimistiškesnis šalies ekonomikos perspektyvų vertinimas: gyventojų dalis, prognozuojanti šalies ekonominės padėties pablogėjimą padidėjo nuo 18 iki 31 procento, o mananti, kad bedarbių skaičius mažės, dalis sumažėjo nuo 24 iki 20 procentų. Palyginti su praėjusiais metais, gyventojai blogiau vertino ir namų ūkio finansinės padėties perspektyvas: manančiųjų, kad padėtis per artimiausius 12 mėnesių blogės, dalis padidėjo nuo 15 iki 24 procentų.

Per metus (2014 m. gegužės mėn., palyginti su 2013 m. gegužės mėn.) vartotojų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 3 procentiniais punktais.

Pesimistiškesnį šalies ekonomikos perspektyvų vertinimą šiek tiek kompensavo geresnis galimybės sutaupyti vertinimas. Gyventojų, besitikinčių bent kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėnesių, padaugėjo nuo 30 iki 34 procentų. 

Vartotojų nuomonių tyrimas atliekamas kiekvieno mėnesio 1–15 dienomis, apklausiant 1 200 atsitiktinai iš Lietuvos Respublikos gyventojų registro atrinktų respondentų. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis – teigiamų ir neigiamų atsakymų į 4 klausimus (apie namų ūkio finansinės padėties, šalies ekonominės padėties, bedarbių skaičiaus kitimą (su priešingu ženklu) ir tikimybę sutaupyti per artimiausius 12 mėnesių) balansų aritmetinis vidurkis. Vartotojų nuomonių tyrimą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga.

Komentarai
Temos Ekonomika
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką