Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vyriausybė palaimino motinystės išmokų mažinimą

Kūdikis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Kūdikis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vyriausybė nusprendė: nuo 2011 m. liepos 1 d. motinystės (tėvystės) išmokos mažės iki 2,5 draudžiamųjų pajamų dydžio, t. y. didžiausia išmoka bus sumažinta iki 2 925 litų neatskaičius mokesčių. Pasak premjero, šis sprendimas leistų pasiekti „670 mln. litų bendro taupymo efektą per metus“.

Savo ruožtu socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas atkreipė dėmesį, kad minėtas finansinis efektas bus pasiektas tik po 2012 m. „Tai būtų taikoma tik būsimom mamom, kurios vaiko auginimo atostogų išeitų po 2011 m. liepos 1 d. Tai reiškia, kad pilnas finansinis efektas būtų pasiektas tik po kelerių metų“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė D.Jankauskas.

Pasak jo, įgyvendinus šį pasiūlymą tėvai galės rinktis, kiek metų – vienus ar dvejus – namuose auginti vaikus ir nedirbti. „Numatoma galimybė gauti motinystės pašalpas kol vaikui sueis vieneri arba dveji metai. Jei pasirenkamas vienerių metų laikotarpis, mokama 100 proc. negauto uždarbio. Pasirinkus dvejų metų laikotarpį, pirmaisiais metais būtų mokama 70 proc. atlyginimo, antraisiais metais, nesiejant su papildomai gautomis pajamomis, 40 proc. dydžio motinystės išmoka“, – dėstė ministras.

Antrus metus galėtų dirbti neprarasdami išmokos

Tėvai, nusprendę vaikus namuose auginti dvejus metus, antraisiais metais galėtų sugrįžti į darbą ir vis tiek gautų 40 proc. dydžio motinystės išmoką. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro, tokį Vyriausybės sprendimą lėmė kelios priežastys. „Pagrindinis apsisprendimo motyvas – pasirinkimo galimybės numatymas tam, kad kiekviena šeima, auginanti vaikelį, galėtų įvertinti savo situaciją, savo sąlygas ir pagal savo asmeninę situaciją pasirinkti. Kitas dalykas, valstybės galimybių pasvėrimas ir kiek valstybė gali šiuo atveju leisti, nes tos galimybės turi būti matomos ir į priekį, ne tik šiandieninėje situacijoje. Be to, siekis, kad būtų lankstenis motinystės išmokų sprendimo kelias pasirinktas“, – argumentus dėstė D.Jankauskas.

Paklaustas, kodėl konservatoriai, pabrėžiantys šeimą kaip vertybę, ėmėsi mažinti motinystės (tėvystės) išmokas, ministras teigė, kad pinigai, kalbant apie šeimą, negali būti vertinami kaip svarbiausias dalykas. „Kaip vertybė, šeima vargu ar gali būti matuojama vien pinigais. Kaip „Tėvynės Sąjungos“ žmogus, kaip trijų vaikų tėvas, esu įsitikinęs, kad pinigine išraiška pasverti viską – kiek ir kaip valstybė padeda – šeimai, gimdančiai ir auginančiai vaikus, tikrai nėra nusakoma tik motinystės išmoka“, – sakė ministras.

Pritrūko 1,5 mlrd. litų

D.Jankauskas taip pat pažymėjo, kad nemažinti motinystės išmokų šiandien nebuvo galimybių. „Kodėl šiandien Lietuvoje yra vienos iš mažiausių pensijų Europos Sąjungoje? Kodėl Lietuvos viešajame sektoriuje yra tokie, o ne kitokie atlyginimai? Kodėl šiandien iš Lietuvos daug kam tenka išvažiuoti dėl įvairiausių priežasčių? Apie viską kai kalbame, nori nenori turi matyti skaičius. Ligos ir motinystės draudimo įmokos per metus sudaro apie 800 mln. litų. Tiek yra surenkama. Praėjusiais metais išmokėta per 2,2 mlrd. litų. Skirtumas yra apie 1,5 mlrd. litų. Skolintis kiekvienais metais ir tą skirtumą mokėti šiandien, reiškia tiem patiem vaikam, dėl kurių auginimo šiandien taip diskutuojama, užkrauti tokią naštą, už kurią vaikai Lietuvai tikrai nepadėkotų“, – sakė politikas.

Šiam Vyriausybės pasiūlymui dar turės pritarti Seimas. Praėjusiais metais parlamentarai šiam Vyriausybės pasiūlymui nepritarė.

Kaip jau rašyta, šiuo metu motinystės pašalpos dydis siejamas su buvusiu uždarbiu – pirmais vaiko auginimo metais mokama 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio pašalpa, antrais – 85 proc. Nuo liepos 1-osios ši pašalpa mažėja atitinkamai iki 90 proc. ir 75 proc.. Šiuo metu maksimali pašalpa sudaro 5 850 litų, nuo liepos ji sumažės iki 4 680 litų.

Visiems tėvams, išėjusiems į vaiko priežiūros atostogas ir turintiems draudžiamųjų pajamų, nepriklausomai nuo to, ar jie gauna papildomų pajamų iš darbdavio, ar pagal darbo sutartį, mokamas motinystės pašalpos ir turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas.

Mažinti motinystės išmokas Lietuvą ragino ir Vilniuje lankęsi Tarptautinio valiutos fondo atstovai.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką