Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Aplinkos ministerija įvertino bendrijų pirmininkų pastangas tvarkyti gyvenamąją aplinką

Aplinkos ministerijos, Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų bei Vilniaus miesto savivaldybės rengtame Lietuvos būsto dienos minėjime Panevėžio F. Vaitkaus g. 3-iojo namo savininkų bendrijos vadovas Alfredas Juodokas gavo aplinkos ministro Kęstučio Trečioko padėką už taupų ir efektyvų energijos vartojimą. Nepaisant to, kad A.Juodokui pavyksta suburti gyventojus bendriems darbams, kalbėdamas apie žmonių iniciatyvumą pirmininkas įžvelgė neigiamą tendenciją – gyventojai pasyvėja. Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė džiaugėsi, kad vis dėlto atsiranda tokių aktyvių žmonių kaip A.Juodokas ir teigė, kad Aplinkos ministerija ir toliau rems bei skatins panašias iniciatyvas.
Alfredas Juodokas
Alfredas Juodokas / asmeninio archyvo nuotr.
Aplinkos ministerija ėmėsi dar labiau skatinti gyventojų ir daugiabučių bendrijų pirmininkų iniciatyvą prižiūrėti ir puoselėti gyvenamąją aplinką bei diegti alternatyvius energijos šaltinius. Pirmą kartą Lietuvos būsto dienos minėjime buvo skirtos net 4 nominacijos – už tvarkingą daugiabučio namo priežiūrą be valstybės paramos, už pavyzdingą namo aplinkos tvarkymą, už taupų ir efektyvų energijos vartojimą bei už viešojo administravimo pastangas skatinti ir remti gyventojų iniciatyvas.

Aplinkos ministerija taip pat pirmąsyk kvietė visas 60 savivaldybių teikti informaciją apie gražiausiai besitvarkančius daugiabučius bei apie iniciatyviausius gyventojus ar bendrijų pirmininkus. Lietuvos būsto dienos minėjimo renginyje buvo išdalintos net 42 aplinkos ministro padėkos.

Naujų talkininkų trūksta

Už iniciatyvą pirmiesiems Lietuvoje įsirengti saulės kolektorių sistemą karštam vandeniui ruošti apdovanojimą gavęs A.Juodokas dėkojo Aplinkos ministerijai už įvertinimą, kuris įkvepia ir toliau tęsti darbus: „Labai malonu. Kadangi tokios padėkos nėra itin dažnos, tai labai glosto širdį.“

Aplinkos viceministrė D.Matonienė teigė, kad bene svarbiausias šio renginio tikslas buvo pastebėti tuos, kurie daugybę metų šauniai dirba, bet mažai kas juos pastebi ar padėkoja: „Tokie pavyzdžiai ne tik džiugina, bet ir įkvepia kitus imtis darbų – tvarkyti aplinką, galvoti apie alternatyvių energijos šaltinių panaudojimą. Aplinkos ministerijos siekis ir buvo pagerbti tuos iniciatorius ir parodyti, kad mes remiame aktyvius žmones ir jų iniciatyvas.“

Aplinkos ministerijos nuotr./Daiva Matonienė
Aplinkos ministerijos nuotr./Daiva Matonienė

Viceministrė neslėpė, kad bendrijų pirmininkų apdovanojimai už jų pastangas ir darbus yra vieni mažesnių palaikymo ir skatinimo žingsnių, bet jų planuojama ir didesnių: „Mes ketiname rengti įvairius mokymus, apvaliojo stalo diskusijas, tam, kad tie, kurie turi patirties – ja pasidalintų, o tie, kuriems ji naudinga – pasisemtų. Tokiuose susirinkimuose turėtų dalyvauti ir aktyvūs gyventojai, ir bendrijų pirmininkai – tai bus labai naudinga. Jų metu supažindinsime gyventojus su informacija apie namų modernizavimą, alternatyvių šaltinių diegimą ir kita.“

A.Juodokas nuogąstavo, kad žmonės tampa vis pasyvesni savo gyvenamosios aplinkos tvarkymo klausimu: „Matau, kad žmonės daug pasyvesni nei anksčiau. Džiugu, kad pavyko įsidiegti saulės kolektorius, bet vis tiek galiu pasakyti, kad pasyvių žmonių yra nemažai.“

asmeninio archyvo nuotr./Saulės kolektoriai
asmeninio archyvo nuotr./Saulės kolektoriai

Pirmininkas teigė, kad gyventojų pasyvumą veikiausiai lemia naujovių baimė, laiko stygius ir tiesiog nenoras prisijungti prie bendrų darbų: „Gal prisibijo žmonės tų naujovių, tokių kaip saulės kolektoriai ar pan. Anksčiau norint kartu atlikti paprastesnius darbus, pavyzdžiui, susitvarkyti aplinką, nereikėdavo nei kviesti, nei sakyti, prisijungdavo vis naujų žmonių. O dabar, kai rengiame talkas, susirenka visi tie patys žmonės, jau kelinti metai – naujų nebūna. Kad ir tas atvejis, kai montavome saulės kolektorius – visi tie patys. Deja, talkininkų kaitos nėra, nors juk viskas daroma sau, bendrijos labui.“

Tokių, kurie piktybiškai nesutiktų su kokiais nors pasiūlymais, man sutikti neteko. Dažniau žmonių požiūris toks: tegu padaro kitas, o aš sumokėsiu, – teigė A.Juodokas.

A.Juodokas pasakojo, kad dažnas gyventojas neturi laiko darbams ar tiesiog nenori jų imtis, bet yra pasiryžęs sumokėti pinigus, kad viską, ko reikia, jam atliktų kas nors kitas. „Tokių, kurie piktybiškai nesutiktų su kokiais nors pasiūlymais, man sutikti neteko. Dažniau žmonių požiūris toks: tegu padaro kitas, o aš sumokėsiu. Reikia ką nors patvarkyti, paremontuoti, ką galima ir savom jėgom, o jiems geriau sumokėti už tą darbą kam nors kitam“, – teigė pirmininkas. Jis pridūrė ir tai, kad neretai žmonių užimtumą galima suprasti – jie dirba, užsiima kitomis veiklomis, bet A.Juodokas neslėpė, kad yra ir tokių, kurie laiko turi daug, bet aplinkos puoselėjimui jo neskiria, nors gyventi tvarkingai nori visi.

Dar pasyvesni naujakuriai

A.Juodokas teigė, kad daugiausia prie gyvenamosios aplinkos kūrimo ir priežiūros prisideda senbuviai, o naujai atsikrausčiusios šeimos prisideda kur kas mažiau: „Pastebiu dar vieną tendenciją, kad tie, kurie name gyvena seniai, dažniau netingi išeiti į kiemą ir perdažyti kokį suoliuką. Tačiau panašios naujų gyventojų iniciatyvos labai retos.“

Pirmininkas pasakojo, kad į jo prižiūrimą namą atsikraustė 6 naujos šeimos, iš jų į gyvenamosios aplinkos tvarkymo ir apskritai bendrijos veiklą įsijungė vos viena: „Iš visų 6 butų gyventojų vos vienas pasakė: jei reikės – aš ateisiu.“

„Jie niekam neprieštarauja, bet ir niekuo neprisideda. Kad į susirinkimus neateina, tai, manau, yra didžiausia bėda“, – kalbėjo A.Juodokas.

A.Juodoko nuomone, dar didesnė bėda, kad naujakuriai nedalyvauja susirinkimuose, kur ir yra sprendžiami visi svarbiausi klausimai: „Jie niekam neprieštarauja, bet ir niekuo neprisideda. Kad į susirinkimus neateina, tai, manau, yra didžiausia bėda.“

Aplinkos viceministrė teigė, kad pasakyti, ar gyventojai tapo aktyvesni savo būsto priežiūros klausimu, sunku – tai priklauso nuo įvairių veiksnių: „Mes kviečiame ir skatiname žmones būti aktyvesnius, tačiau vienareikšmiškai pasakyti, kad jų aktyvumas didėja ar mažėja – sunku. Man kiekvieną dieną gyventojai skambina ir teiraujasi įvairiausių su būsto tvarkymu susijusių dalykų, todėl pasakyti, kad žmonės nėra aktyvūs, negaliu. Manau, kad padėtis ne visur vienoda yra. Tai priklauso ir nuo bendruomenės, ir nuo vietos, ir nuo tarpusavio susikalbėjimo. Šiaip ar taip, gyventojų aktyvumą rūpintis savo būstu reikia skatinti visada ir Aplinkos ministerija remia visas iniciatyvas tai daryti.“

Aplinkos ministro padėkas už taupų ir efektyvų energijos vartojimą taip pat gavo Nijolė Minkevičienė, Gintaras Paškevičius, Klemencas Agentas, Ričardas Leckas, Ana Neviadomska, Akvilė ir Darius Kazlauskai, „Druskininkų butų ūkis“ ir Ona Staniūlionienė.

Aplinkosaugininkai primena, kaip svarbu rūpintis būstų energiniu naudingumu ir alternatyvių energijos šaltiniu diegimu. Neprižiūrimų pastatų aptarnavimui sunaudojama daugiau gamtos išteklių, o tai neigiamai atsiliepia ir gyventojų kišenei, ir gamtai. Aplinkos ministerija primena, kad kiekvienas gyventojas atsakingas tiek už savo būsto, tiek už jo aplinkos tvarką.

Parengta bendradarbiaujant su LR aplinkos ministerija

AM-logo-bendras

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pranešimas apie prašymų dėl triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimo išlaidų kompensavimo priėmimą
Reklama
Atėjo metas apsitverti sklypą: specialistų patarimai
Reklama
Steikų diena: kaip paruošti sultingą ir burnoje tirpstantį steiką?
Reklama
„CFMOTO“ tapo naujos motociklų vairavimo akademijos Lietuvoje partneriais
Užsisakykite 15min naujienlaiškius