Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Investuotojai jau išbandė statybų planavimo naujoves

Naujasis teritorijų planavimo įstatymas palengvino ne tik statybas planuojančių gyventojų, bet ir investuotojų dalią. Iki dvejų metų detaliojo plano laukti turėję ir tūkstančius litų jam išleisdavę investuotojai gali nurimti – dabar dėl jo sukti galvos nebereikės. „Investuok Lietuvoje“ atstovas Emilijus Vinča teigė, kad naujasis įstatymas ne tik palengvino esamų investuotojų „kryžiaus kelius“ dėl teritorijų paskirties keitimo, bet pritrauks ir naujų anksčiau dėl ilgo statybų planavimo proceso nuogąstavusių investuotojų.
Verslo pastato statybų pradžia Vilniuje
Statybų pradžia Vilniuje / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

2014 metų sausio 1 dieną įsigaliojęs įstatymas nuėmė nuo statybų planuotojų detaliojo plano rengimo atsakomybę. Nuo šiol šis darbas patikėtas savivaldybėms. Pašalinus investuotojus baidžiusias procedūras, anot „Investuok Lietuvoje“ Projektų valdybos departamento direktoriaus pavaduotojo E.Vinčos, pirmiausia pelengvėjo tiems, kurie jau dirba Lietuvoje. Jis taip pat teigė, kad žinios apie pagerėjusias teritoritorijų planavimo sąlygas sklinda greitai – teko girdėti apie naujus svarstančius pasirinkti būtent Lietuvą investuotojus.

Neabejotina nauda investuotojams

E.Vinča teigė, kad naujojo įstatymo nauda investuotojams akivaizdi – privalumų yra tikrai ne vienas. Senasis įstatymas neleido koreguoti detaliųjų planų, net įsivėlus mažai klaidelei juos tekdavo rengti iš naujo. Taigi visų pirma, džiugu tai, kad atsirado koregavimo galimybė: „ Šis įstatymas yra labai svarbus, jis keičia labai daug. Tik kol kas ne visi drįsta juo pasinaudoti, kitaip tariant, žiūri, kaip tai seksis kitiems.

Turime žinių, kad investuotojai jau pradėjo koreguoti detaliuosius planus. Ši procedūra dabar atliekama sėkmingai ir, kiek žinau, su jokiomis kliūtimis susidurti neteko. Tai sutaupo labai daug laiko.“

E.Vinča atkreipė dėmesį į tai, kad didžiausias įstatymo privalumas – detaliojo plano atsisakymas daugeliu atvejų: „Esminis šio įstatymo pokytis detaliojo plano rengimo perdavimas savivaldybėms. Detalusis planas užimdavo praktiškai visą statybų planavimo laiką, taigi dabar tai – didžiulis palengvinimas.“

Detalusis planas užimdavo praktiškai visą statybų planavimo laiką, taigi dabar tai – didžiulis palengvinimas, teigė E.Vinča.

„Investuok Lietuvoje“ atstovas neslėpė, kad investuotojus baidydavo ir ankstesnė galimybė abejoti jau patvirtintu planu: „Investuotojus gąsdindavo tai, kad anksčiau problemos buvo keliamos jau patvirtinus visus dokumentus. Naujasis įstatymas išsprendė ir šitą klausimą – įvestas senaties terminas, po kurio jau negali reikšti pretenezijų. Šis sprendimas – didelis žingsnis į priekį, dabar po dviejų metų nuo dokumentų patvirtinimo niekas negali kvestionuoti jūsų planavimo dokumento, kas tikrai buvo palygtinti dažna iki šiol.“

E.Vinča įvardijo ir dar vieną investuotojams kliūdavusią procedūrą – žemesnio lygmens dokumento keitimą pasikeitus aukštesniajam: „Labai svarbu ir tai, kad nuo šiol, nereikia keisti žemesnio lygmens planavimo dokumento, pasikeitus aukštesnio lygio planui. Sakykime jūs turėjote planą, pagal kurį jau įgyvendinote projektą. Anksčiau, jei savivaldybė pakeisdavo aukštesnio lygmens planavimo dokumentą, tai daryti tekdavo ir investuotojui, o dabar to daryti jau nereikės.“

Anot E.Vinčos, nemažas privalumas ir tas, kad nuo šiol savivaldybė negali tiesiog atmesti dokumento be svarių argumentų. Jo teigimu, dabar motyvai turi būti aiškūs ir susiję tik su planavimo sąlygomis.

E.Vinča teigė, kad kol kas daug investuotojų dar tęsia statybų planavimo procedūrą pagal seną tvarką, taigi šiuo metu vyksta rinkos stebėjimo ir skaičiavimo etapas. Tačiau jis neabejoja, kad investuotojų naujieji pakeitimai tikrai pritrauks daugiau.

Mažina biurokratiją

Naujojo įstatymo nauda investuojams neabejojo ir Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis. Anot jo, pasikeitimai leis sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų: „Investuotojams naudingiausi pagrindiniai šio įstatymo pakeitimai – detaliųjų planų rengimo sklypams atsisakymas ir žemės paskirties keitimo supaprastinimas.

Tai taupo investuotojų laiką ir pinigus. Priklausomai nuo objekto investuotojas sutaupo nuo pusės iki dvejų metų ir tūkstančius litų. Šis įstatymų blokas mažina statybų planavimo biurokratiją, terminus ir taupo pinigus.“

15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis

Marius Narmontas pridūrė, kad šis įstatymas paskatins ir savivaldybių konkurenciją dėl investicijų: „Tai parodys, kaip savivaldybės geba tvarkytis. Tos, kurios parengs geresnius planus, pritrauks ir daugiau investicijų.“

Anot M.Narmonto, jei savivaldybės atidėlios sudarinėti detaliuosius planus, statybos vyks chaotiškai, o tai griaus teritorijų planavimo principą, kuris glaudžiai susijęs su aplinkosauga. Jei savivaldybės tinkamai nesirūpins miesto plėtra, ne tik nepritrauks investicijų, bet nebus užtikrinta ir aplinkos sauga bei urbanistinė kokybė.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius