Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

EBPO: jeigu Čekija nepertvarkys pensijų sistemos, valstybės skola išaugs katastrofiškai

Greitųjų vartojimo paskolų poreikis auga.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Skola
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) ragina Čekiją artimiausiu metu imtis pensijų sistemos reformos, nes priešingu atveju šios valstybės skola gali katastrofiškai išaugti. Tokios išvados pateikiamos EBPO tyrime, skirtame Čekijos finansinės padėties apžvalgai.

EBPO ekonominis tyrime minima, kad, Čekijos Respublikos Finansų ministerija duomenimis, spartus visuomenės senėjimas iki 2060 m. išlaidas, skiriamas pensinio amžiaus žmonėms išlaikyti, padidins 6,4 proc. Iki 2040 m. tai „užaugins“ valstybės skolą 60 proc., kuri 2060 m. turėtų sudaryti 250 proc. valstybės BVP, jeigu Čekijoje nebus imtasi rimtų priemonių keičiant pensinį aprūpinimą.

„Remiantis dabartinėmis prognozėmis, valstybės išlaidos pensijoms kils nuo 7,8 proc. BVP 2007 m. iki maždaug 11 proc. 2060-aisiais“, – teigiama EBPO tyrime. Pagal Europos Komisijos duomenis, kuriais remiasi minėtas tyrimas, išlaidos senstančiai visuomenei išlaikyti Čekijoje 2060 m. sudarys 23,4 proc. valstybės BVP.

Vienas iš pasirinkimų, keičiant padėtį Čekijoje, EBPO nuomone, galėtų būti privaloma pensijų kaupimo sistema. EBPO pabrėžia, kad Čekija turi apsvarstyti galimybę sukurti įvairesnį pensininkų aprūpinimą.

Dar pernai vasarą EBPO yra pareiškusi, kad visų šalių vyriausybės turi apsvarstyti galimybę sukurti įvairesnį pensininkų aprūpinimą, ir išreiškė savo įsitikinimą, kad tai geriau apsaugotų žmones. „Geriausias požiūris į pensinį aprūpinimą yra garantuoti į pensiją išėjusiam žmogui ne vieną, o keletą pajamų šaltinių – tiek valstybės mokamą, tiek privačiai kaupiamą pensiją. Dėl egzistuojančių įvairių rizikų būtų neišmintinga palikti tik vieną iš šaltinių“, – mano EBPO ekspertai.

2009 m. liepos mėnesio duomenimis, Čekijoje privačiuose pensijų fonduose buvo sukaupta 25,6 milijardo litų, tai sudarė 5,3 proc. valstybės BVP. Pagal šį rodiklį Čekija beveik dukart atsilieka nuo Lenkijos, o tarp Centrinės ir Rytų Europos šalių lenkia tik Latviją, Bulgariją, Lietuvą ir Rumuniją.
 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką