Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Euroobligacijos nuskriaustų stipriausias Europos ekonomikas

Taupyklė
Jānis Saliņš BFL/F64 nuotr. / Taupyklė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Jei vienas lietuvis per savaitę suvalgo dvi vištas, o kitas – nė vienos, tačiau vidutiniškai abu suvalgo po vištą. Taip ir Europos valstybės – kol vienos sukandusios dantis veržiasi diržus, kitos švenčia gyvenimą, tačiau dėl glaudžių ekonominių ryšių maždaug taip pat blogai yra visiems – ir taupantiems, ir leidžiantiems svetimus pinigus.

Susipynusi valstybių ekonomika tiesiog neleidžia Vokietijai ar Prancūzijai palikti likimo valioje krizėje įklimpusių valstybių – Airijos, Graikijos, Portugalijos ir į tą pačią duobę grimztančių Italijos ir Ispanijos.

Nuo tolesnės šių valstybių ekonomikos raidos priklausys ir stipriausių pasaulio ekonomikų likimas. Vienas euro zonos aukščiausiųjų pareigūnų svarstomas euro zonos valstybių, o ir euro zonos bei visos Europos Sąjungos, gelbėjimo planas – bendros euro zonos valstybių obligacijos.

Banko „Danske“ analitikai teigia, kad šis žingsnis yra realus, visgi artimiausiu metu greičiausiai nebus žengtas. Vokietijos kanclerė Angela Merkel nepritaria rizikų kolektyvizavimui, o bendros euro zonos obligacijos reikštų pigsiantį skolinimąsi krizės kamuojamoms valstybėms ir brangsiančias paskolas Europos ekonomikos milžinėms, labiausiai – Vokietijai ir Prancūzijai.

Savaitraščio „Ekonomika.lt“ pakalbintas SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda teigė, kad euro obligacijos būtų labai didelė našta geriausioms euro zonos valstybėms.

„Visuomet miniu pavyzdį apie namų bendriją: joje gyvena viena šeima bedarbių, kuri dar ir pagirtauja, o kiti gyvena tvarkingai. Jei tie girtaujantieji norėtų pasiimti paskolą, jos negautų, bet jie pasikviečia namų bendriją, kurios finansų vaizdas geresnis, ir paprašo jos paimti paskolą“, – svarstė G.Nausėda.

„Danske“ analitikų teigimu, euro zonos obligacijų sukūrimas reikštų išnyksiantį rinkų spaudimą  šalims individualiai spręsti fiskalines problemas. Esą svarbu, kad spaudimas spręsti šalies finansines problemas būtų trejopas – valstybes turi prižiūrėti institucijos, rinka ir kitos valstybės.

Kol kas stiprus yra tik rinkos spaudimas, o tam, kad sėkmingai veiktų euro obligacijos, būtina, kad pabustų  kitos valstybės ir tarptautinės institucijos.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką