-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

JAV krizė nesibaigia: nemažai valstijų – pavojingoje situacijoje

Kalifornijos gyventojai nejaučia, kad didžiausia ekonomikos krizė nuo Didžiosios Depresijos laikų eitų į pabaigą. Pavojingoje situacijoje atsidūrė ir daug kitų valstijų.
Nedarbas JAV
Didžiausios ekonomikos krizės nuo Didžiosios Depresijos laikų pabaigos JAV nesimato. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Gegužę nedarbo lygis Kalifornijoje siekė 12,4 proc. – 2,7 proc. daugiau nei visų Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) vidurkis. Kalifornijos įstatymų leidėjai, turintys sumažinti 19 mlrd. dolerių biudžeto deficitą, atsidūrė aklavietėje. Šiuo metu jie turi pasirinkti: arba nutraukti socialinės paramos programą 1,3 mln. skurstančių šeimų arba skolintis 9 mlrd. dolerių obligacijų rinkoje. Valstija yra priversta didinti mokesčius ir taip kamšyti biudžeto skyles, rašo agentūra „Bloomberg“.

Kalifornijos, dar vadinamos Auksine valstija, ekonomika yra didesnė nei Rusijos. 1,8 trln. dydžio ekonomika krenta į vis gilesnę finansinę duobę. Ir ji – ne viena.

Nors visų valstijų, kartu sudėjus, ekonomika, atrodo, taisosi – bendrasis vidaus produktas augo tris ketvirčius iš eilės – finansinė Arizonos, Ilinojaus, Niu Džersio, Niujorko ir kitų valstijų padėtis praktiškai nerodo pagerėjimo ženklų. Iš viso 46 valstijos skaičiuoja biudžeto deficitus, kuriuos sudėjus išeina apvali suma – 112 mlrd. dolerių.

„Valstijos turės apkarpyti išlaidas pakelti mokesčius taip, kaip tai padarė Graikija ir Ispanija. Tiesa, tai prieštarauja ekonomikos atsigavimui ir pusmečiui sumažins viltis“, – sako Deanas Bakeris iš „Ekonomikos ir politikos tyrimų centro“ Vašingtone.

Sulig sausio 1 diena federalinė – 787 mlrd. dolerių – parama, skirta ekonomikos skatinimui, išseks. Šie Vašingtono skirti pinigai švelnino padėtį valstijose, kai krito mokesčių surinkimas. Anot „Bloomberg“, valstijų lyderiai nebegalės suktis iš padėties tokiu būdu – biudžeto skylės tam tiesiog per didelės.

Pirmą kartą nuo 1962-ųjų biudžeto pajamos iš įvairių pardavimų ir mokesčių mažėjo penkis ketvirčius iš eilės. Dėl šios priežasties įstatymų leidėjai turi atlikti kapitalinį mokesčių politikos remontą, tvirtina Niu Džersio gubernatorė Christine Todd Whitman. Tačiau JAV vyriausybės atskaitingumo tarnyba skaičiuoja, kad jeigu jiems nepasiseks, valstybės finansinė padėtis pastoviai blogės ir žalos ekonomiką iki 2060 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius