-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Karščių smūgis Europos ekonomikai: laukia prastas derlius ir augančios kainos

Verslininkai visoje Europoje perspėja, kad rudenį, o gal ir dar anksčiau pirkėjai turės susitaikyti su kainų augimu. Tai neišvengiama, nes derlius dėl kaitros ir kritulių trūkumo šiais metais bus itin prastas.
Lietuvoje nuimtas rekordinis grūdų derlius.
Grūdų derlius / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Lietuvos verslininkai jau perspėja, kad rudenį gali brangti grūdų bei pieno produktai, mat dėl kai kurias šalis siaubiančios sausros pasaulyje jau kyla grūdų kainos.

Vakarų Europoje verslininkai irgi skelbia, kad rudenį žmonės būtų pasiruošę kainų šuoliams.

Tai, kad šių metų derlius nebus toks, koks planuota, ir dėl to rudenį neabejotinai išaugs kainos, viena pirmųjų paskelbė Rusija, kurią kankina didžiuliai karščiai ir gaisrai. Vakarų Europoje irgi nieko džiugaus. Kaip skelbia „The Wall Street Journal“, čia prognozuojama, kad dėl karščių bus prastesnis grūdų, daržovių, vaisių derlius. Ekonomistai spėja, kad produktų kainos išaugs didžiojoje dalyje Europos, o Vokietijos Vyriausybė jau atsiskaitė už tai, kad liepos mėnesį kainos išaugo 12–15 proc.

Anglų klimato specialistas Benas Lloydas-Hughesas teigia, kad nors kai kurie Europos regionai kenčia dėl sausros ir karščių, tai yra niekis, palyginti su tuo, kas dedasi pietvakariniuose Rusijos regionuose, Ukrainoje bei Baltarusijoje.

„Kritulių kiekis mažiausias, o temperatūra – didžiausia per pastaruosius 30 metų ar dar daugiau, – teigia mokslininkas. – Kitą savaitę prognozuojama dar daugiau saulės.“

Prancūzijos kompanijos „Agritel“ atstovas teigė, kad birželio mėnesį Prancūzijoje taip pat buvo sausra, tačiau tai nieko panašaus į tai, kas šiuo metu vyksta Rusijoje.

Prastesnis derlius visose srityse

Tuo tarpu Italijos verslininkai teigia, kad vartotojai būtų pasiruošę ne tik grūdų produktų kainų šuoliams. Jie tikina, kad šiemet dėl didelių karščių 10–15 proc. sumažės pomidorų derlius. Nyderlandų verslininkai sako, kad tulpių derlius bus mažesnis 10 proc. ar dar daugiau, o Belgijos fermeriai, auginantys bulves, perspėja, kad prastas ir bulvių derlius.

Kukurūzų derlius turėtų sumažėti apie 15 proc., o aludariai taip pat gali būti priversti kelti kainas, mat apynių derlius, kaip prognozuojama, sumažės penktadaliu. Lenkijos ūkininkai teigia, kad vaisių derlius sumažės apie 20 proc., o grūdų ir daržovių – apie 10 proc.

Problemos prasidėjo žiemą

Klimatologai teigia, kad problemos prasidėjo dar žiemą, kuri buvo šaltesnė nei pastaraisiais keleriais metais, be to, ji truko ilgiau nei įprastai. Birželį iškrito nedaug kritulių, liepa buvo itin karšta ir ne tokia lietinga kaip įprastai. Pavyzdžiui, Vokietijos meteorologai teigia, kad kritulių kiekis sudarė tik 42 proc. įprastinių.

Specialistai teigia, kad bent kol kas jokių optimizmo ženklų artimiausiu metu neverta tikėtis – klimatas Europos ekonomikai bus nepalankus. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius