Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkijos ekonomiką išgelbėjo sėkmė ir geri sprendimai

Lenkijos futbolas korupcijos skandalų gniaužtuose
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Akivaizdžiai sumažėjo norinčių palikti tėvynę lenkų.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lenkija – vienintelė Europos Sąjungos (ES) valstybė, nepatyrusi recesijos 2008–2009 metais, tačiau dabar ji negali užmigti ant laurų dėl euro zonos problemų ir didėjančio pačios Lenkijos biudžeto deficito, rašo „Lietuvos žinios“.

Kad Lenkijoje padėtis gerėjo ir tuomet, kai Europą apėmė recesija, rodo ir pastebimai sumažėjęs lenkų mobilumas. Jau tik 23 proc. šalies gyventojų svajoja apie darbą užsienyje: lenkų, norinčių palikti tėvynę, akivaizdžiai sumažėjo, nes 2005 metais net 73 proc. šalies gyventojų svajojo išvykti dirbti į užsienį. 

Matome pagerėjimą, tačiau, kaip ir likusi Europa, esame atsargūs. Tokie būsime, kol pamatysime ryškų vartojimo atsigavimą, – sakė M.Belka.

„Lenkijos ūkis, skirtingai nei kitų valstybių, nesusitraukė. Padėjo sėkmė ir geri sprendimai“, – pabrėžia britų dienraštis „The Financial Times“. Sumažinti mokesčiai ir gerai veikianti 2007 metais sutvarkyta socialinio aprūpinimo sistema, pagreitintas ES lėšų absorbavimas ir tai, kad šalies Vyriausybė nepanikavo net tuomet, kai investuotojai ėmė trauktis iš šio regiono, ne tik išgelbėjo Lenkiją, bet ir leido jai išsikovoti geresnes pozicijas ES.

Bendrovėje „PricewaterhouseCoopers“ ekonomikos patarėju dirbantis Witoldas Orlowskis sako, kad Lenkijai padėjo net tai, kad ji nepriklauso euro zonai, kaip Slovakija ar Slovėnija ir kad ji savo valiutos nepririšo prie euro, kaip padarė Baltijos šalys ir Bulgarija, todėl zloto nuvertėjimas padidino lenkų prekių konkurencingumą užsienio rinkose.

„Lietuvos žinios“ rašo, kad naujasis šalies Nacionalinio banko vadovas Marekas Belka, kuris vadinamas „išskirtiniu pesimistu“, net prognozuoja galimą ūkio nuosmukį, nes mano, kad pagerėjimas Europoje gali būti labai trapus, o tai neigiamai paveiks Lenkijos eksportą. „Matome pagerėjimą, tačiau kaip ir likusi Europa esame atsargūs, ir tokie būsime, kol pamatysime ryškų vartojimo atsigavimą“, – sakė M.Belka. Jis pažymėjo, kad Lenkijos bankai jaučiasi puikiai, nors pernai jų pelnas sumažėjo iki 8,7 proc. (2008-aisiais siekė 36 procentus).

„Lenkijos pasiryžimą vykdyti ūkio reformas galima rodyti kaip pavyzdį visai Europai“, – rašo ir JAV dienraštis „The Wall Street Journal“. Lenkijoje numatomų reformų sąrašas nesiskiria nuo to, kurį sudarė Europa: bus siekiama mažinti biudžeto deficitą, ilginti pensinį amžių, įgyvendinti sveikatos priežiūros reformą, tęsti privatizavimą, mažinti ūkininkų rėmimą.

Todėl greičiausiai teks laukti iki 2001 metų Seimo rinkimų, kai paaiškės, ar Bronislawas  Komorowskis turi pakankamai rėmėjų savo reformoms vykdyti, o jei taip, tai ar naujasis prezidentas bus pasirengęs dėl jų aukoti savo politinį kapitalą.

„Lietuvos žinios“ infromuoja, kad optimistiškai Lenkijos ateitį vertina ir Švedijos banko „Swedbank“analitikai. Jie prognozuoja, kad Lenkija įsives eurą 2015 metais, Lietuva ir Latvija – 2014-aisiais, o Danija ir Švedija – tik po 2015 ar net 2016 metų. Todėl neįstojusi į euro zoną Lenkija negalės dalyvauti priimant svarbiausius spendimus dėl ūkio atsigavimo ES, nors Lenkija jau dabar turi pasiūlymų, kaip, pavyzdžiui, reikėtų gelbėti Graikiją.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką