Tiesiogiai

Tiesiogiai po gaisro Paneriuose: ugniagesių vado ir oro užterštumo tyrėjų komentaraiTiesiogiai po gaisro Paneriuose: ugniagesių vado ir oro užterštumo tyrėjų komentarai

2014 06 23 /15:15

Baltarusijos ir Latvijos ūkiuose – įtariami afrikinio kiaulių maro židiniai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Baltarusijos ir Rusijos žiniasklaida išplatino informaciją apie įtarimus, jog nustatyti nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai kiaulių ūkiuose Vitebsko srityje, Verchnedvinsko bei Astravo rajonuose.
Kiaulės
Kiaulės / „Shuterstock“ nuotr.

Pasak Baltarusijos žiniasklaidos, Vitebsko srityje, Verchnedvinsko rajone, AKM židinys įtariamas kiaulių ūkyje, kuriame buvo laikomos 2 kiaulės. Veterinarijos tarnyba šiame rajone uždarė visas kiaulių laikymo vietas, pradėjo naikinti ten esančias kiaules.

Antrasis AKM židinys įtartas šeimos ūkyje Astravo rajone Bolšaja Stracha kaime, kuriame laikomos kelios kiaulės. Šis židinys nuo Lietuvos Respublikos sienos nutolęs vos 15 km.

Baltarusijos žiniasklaidoje išplatinta informacija kelia itin didelį susirūpinimą. Ypač neramina, kad Baltarusijos kompetentinga institucija iki šiol nepateikė informacijos apie AKM kontrolės priemones ir ligos epidemiologiją šalyje, –  pabrėžė Vidmantas Paulauskas. 

Be to, maždaug 1 km nuo Lietuvos Respublikos sienos, pasienyje su Ignalinos rajonu, smulkiame ūkyje dviem kiaulėms nustatyta infekcinė liga, kurios požymiai panašūs į AKM.

„Baltarusijos žiniasklaidoje išplatinta informacija kelia itin didelį susirūpinimą. Ypač neramina, kad Baltarusijos kompetentinga institucija iki šiol nepateikė informacijos apie AKM kontrolės priemones ir ligos epidemiologiją šalyje. Tai dar kartą patvirtina, kad VMVT taikomos itin griežtos veterinarinės kontrolės ir prevencijos priemonės yra būtinos“, –  pabrėžė VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas. 

VMVT primena, kad kiaulių laikytojai turėtų išlikti itin budriais ir griežtai laikytis biosaugos reikalavimų. Medžiotojai privalo tirti kiekvieną sumedžiotą šerną, doroti žvėris laikantis biosaugos taisyklių.

Dėl neaiškios situacijos kaimyninėje valstybėje, VMVT organizuoja papildomas veterinarines priemones pasienio rajonuose su Baltarusijos Respublika (Zarasai, Ignalina, Visaginas, Švenčionys, Vilnius, Šalčininkai, Varėna, Druskininkai, Lazdijai). Taip pat vykdo sustiprintą kiaulių ūkių stebėseną, aktyviai bendradarbiauja su medžiotojais, apribojo prekybą gyvais gyvūnais turgavietėse, parodų metu, uždraudė laikyti kiaules palaidas. Be to, šioje zonoje esantiems kiaulių laikytojams taikomi griežti biologinės saugos priemonių reikalavimai. 

Pasienyje su Baltarusijos Respublika įsikūrusiuose ūkiuose prieš skerdžiant kiaules savo reikmėms būtina pranešti privačiam veterinarijos gydytojui dėl mėginių paėmimo AKM tyrimams.

Klasikinis kiaulių maras nustatytas šeimos ūkyje, kuriame buvo laikomos 7 kiaulės. Ūkyje atlikta dezinfekcija, o kiaulės nedelsiant sunaikintos. Aplink tą teritoriją nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.

VMVT taip pat informavo, kad Latvijoje, Dienvidlatgalės regiono Karslavos rajone esančiame kiaulių ūkyje, kuris nuo Baltarusijos sienos nutolęs vos 15 km, nustatytas naujas klasikinio kiaulių maro protrūkis. Be to, šis virusas nustatytas ir šernui Balvi rajone.

Klasikinis kiaulių maras nustatytas šeimos ūkyje, kuriame buvo laikomos 7 kiaulės. Ūkyje atlikta dezinfekcija, o kiaulės nedelsiant sunaikintos. Aplink tą teritoriją nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.

Kaimyninės valstybės veterinarijos specialistai užtikrina, kad imtasi visų apsaugos priemonių ne tik kontrolės zonose, bet ir visoje šalyje.

Kitas klasikinio kiaulių maro atvejis nustatytas sumedžiotam šernui Balvi rajone – apie 40 km nuo sienos su Rusijos Federacija.

Nors klasikinis kiaulių maras – žmonėms nepavojinga liga ir VMVT užtikrina, kad Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti, o paskutinis šios ligos atvejis mūsų šalyje užfiksuotas 2011 m., vis dėlto ūkininkai privalo imtis atsargumo priemonių.

Radus nugaišusį laukinį gyvūną, privaloma nedelsiant (ne vėliau kaip per 48 valandas) pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Rastas gyvūnas neturi būti judinamas, kol jo neapžiūrės veterinarijos specialistai ir nepaims mėginių tyrimams dėl užkrečiamųjų ligų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius