Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dar galima tręšti laukus

Išperkama žemė
Maksimo Mirošnikovo nuotr. / Dirbama žemė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Skleisti srutas ir mėšlą laukuose šiais metais galima iki kalendorinės žiemos pradžios – gruodžio 1-osios. Pasibaigus šiam terminui, pilti ant žemės nei mėšlo, nei srutų nebebus galima. Kaip šio draudimo laikosi Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) dalyviai bei gaunantieji tiesiogines išmokas, nuo šių metų tikrins Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai.

Šiemet užsitęsę rudeniški orai leido pratęsti tręšimo sezoną net 15 dienų, tad tręšiantys laukus mėšlu gali tai daryti iki pat pirmosios žiemos dienos. Anksčiau buvo nustatyta, kad mėšlo ir srutų negalima skleisti jau nuo lapkričio 15 d. Ši data pakeista, pakoregavus aplinkos ir žemės ūkio ministrų įsakymą „Dėl tręšimo sąlygų 2014 m. nustatymo“.

„Saugant vandenį nuo taršos nitratais, mėšlą ir srutas draudžiama skleisti ant įšalusios, įmirkusios ar apsnigtos žemės, o Lietuvos klimatas permainingas, tad tręšimo sezonas pratęsiamas ne pirmus metus. Pernai jis taip pat pasibaigė tik gruodžio, o ne lapkričio mėnesį“, – paaiškina NMA Strateginio valdymo departamento vyriausioji specialistė Sigutė Stakvilevičienė.

Tikrins ir NMA

Paramos gavėjų laukia ir kita naujovė. Neseniai pakeistuose valdymo reikalavimuose  numatyta, kad NMA specialistai, atliekantys patikras vietoje, taip pat tikrins, ar KPP priemonių dalyviai tinkamai laikosi mėšlo ir srutų skleidimo terminų. „Anksčiau laukų tręšimo stebėseną atlikdavo tik regionų aplinkos apsaugos departamentai. Šiemet valdymo reikalavimai, kurie yra kompleksinės paramos reikalavimų dalis, papildyti mėšlo ir srutų skleidimo nuostatomis. Tai reiškia, kad NMA specialistai, per patikrą vietoje nustatę, jog mėšlas ar srutos paskleisti po gruodžio 1 d., fiksuos kompleksinės paramos reikalavimų pažeidimą. Dėl tokių pažeidimų juos padariusiesiems gali būti sumažinama  parama“, – komentuoja S. Stakvilevičienė.

Draudimas skleisti mėšlą ir srutas šaltuoju metų laiku galioja visų Europos Sąjungos šalių narių ūkininkams. Ribojant žemės tręšimą mėšlu siekiama apsaugoti upes, ežerus, jūras bei kitus vandens telkinius nuo taršos chemikalais, naudojamais žemės ūkyje.

Sužinok naujienas apie paramą pirmas – prisijunk prie NMA "Facebook" paskyros arba apsilankyk NMA svetainėje.

 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką